Jak žili lidé ve středověku? Jak se získává elektřina ze slunečního svitu? A co dělají ptáci v zimě? To všechno zjistí děti v Muzeu dětí a mládeže EnergieStadt na přírodním statku NaturGut Ophoven v Leverkusenu.

Heslem muzea je Objevovat a zkoušet. A to vše se děje v unikátním přírodním prostoru ve městě, kde se děti mohou hravým způsobem poučit o svém životním prostředí. O zábavu se postará výstava o ochraně přírody a životního prostředí. Návštěvníci tu mohou šplhat elektrickou zásuvkou, experimentovat v solární laboratoři nebo poletí strojem času do budoucnosti. V části expozice „Zábava ve městě“ pak mohou děti létat jako ptáci nebo si zkusit karaoke se zvířecími hlasy. NaturGut je první ekologické informační centrum v Německu, které neprodukuje CO2. Za své projekty bylo také několikrát vyznamenáno zemskou vládou Severního Porýní-Verstfálska.

Více informací: www.naturgut-ophoven.de

Sportovní výstava v Drážďanech

Od fotbalu k minigolfu. Sport spojuje lidi napříč sociálními třídami a hranicemi zemí. Je kolektivní zábavou a soutěže ukazují, jakých maximálních výkonů je člověk schopen. K tomu samozřejmě patří dobrá tělesná kondice. Pro úspěchy ve sportu jsou však významné i dobré psychické předpoklady. Mladí i staří návštěvníci Německého muzea hygieny v Drážďanech zjistí, co to má společného se sportovním nadšením.

Výstava „Na místa“ se obrací k milovníkům sportu i těm, kterým sport mnoho neříká, k fanouškům i skeptikům. Návštěvníci se zde poučí, jak sport utváří společnost, do jaké míry se stal jevištěm převládajícího ideálu krásy a jaké fyzické obrazy ukazuje. Výstava vysvětluje, jaké psychické, sociální a historické rozměry má sport, fitness a pohyb. Návštěvníci se například ozvědí, jak politika využívá sport pro vlastní prezentaci. Muzeum ukazuje, že v celé společnosti existuje tendence k „zesportovnění“. Povede spíše k fair play nebo k soutěživosti? Sport se již dávno stal komerčním úspěchem, vzniklo celé ekonomické odvětví. Je však i kolektivním zážitkem a individuálním volnočasovým zaměstnáním. Řada současných mezinárodních umělců vyjadřuje v expozici své stanovisko k tématu sport. K výstavním exponátům náleží interaktivní videoinstalace a fotografie i krátké filmy. V Muzeu pro děti, zážitkovém prostoru pro děti i v Německém muzeu hygieny mohou nakonec i ti nejmenší všemi pěti smysly zakusit, jak funguje lidské tělo. Je výslovně dovoleno sahat na exponáty a zkoušet je.

Více informací: Nadace Německého muzea hygieny, www.dhmd.de

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*