Všem, kteří s kapkou nostalgie vzpomínají na poctivé české hračky svého dětství, udělá radost nová prodejní výstava, kterou na začátku dubna otevřeli v galerii Mariette v předzámčí zámku Vizovice.

Galerie Mariette je vyhlášená svými vánočními výstavami, které každoročně navštíví tisíce lidí, dávajících přednost české klasice před asijským dovozem. „V průběhu roku jsme pak mívali pravidelné výstavy obrazů, soch nebo fotografií. Letos jsme si ale usmysleli, že zkusíme nabídnout výletníkům něco, co jinde nenajdou i v letní sezóně,“ popsal provozovatel galerie Roman Mynář.

Tradiční české hračky jdou v zahraničí stále na dračku.

Hlavní výstavní sál galerie se tak na celou letní turistickou sezónu promění v království hraček. Police starých skříní zdobí plechové traktory, parní válce i osobáky, hračky na klíček i setrvačník, dřevěná hrkadla, kousadla, strkadla i hračky kinetické. Textilní mazlíci i kapsáře, půvabné panenky z přírodních materiálů a desítky dalších věcí.

„Impulzem pro nás byl malý synovec, kvůli kterému jsme po dlouholeté přestávce museli pro dárek do hračkářství. Byl to trochu šok – půlka věcí byly naturalistické napodobeniny současných zbraní a nářadí a druhá půlka byl růžový mor. Skoro všechno plast a dovoz z Číny. Tak jsme nostalgicky začali doma vzpomínat na hračky našeho dětství – a nápad vyhledat české a moravské výrobce hraček a uspořádat prodejní výstavu byl na světě,“ popsala autorka výstavy Iva Mynářová.

Jsou in už padesát let!

Pátrání, jestli někdo z domácích výrobců čínskou invazi přežil, prý bylo docela napínavé. Nakonec Mynářovi našli jednotlivce – většinou umělecké řemeslníky, i výrobní družstva a poklad v podobě vkusných, bezpečných a certifikovaných hraček. „Ani nás moc nepřekvapilo, že své výrobky v drtivé většině případů prodávají do zahraničí, kde je o ně, na rozdíl od domácího trhu, velký zájem,“ uvedl provozovatel galerie.

Výstava bude v čase proměnlivá, podle schopností výrobců dodávat zboží. Ale už nyní se dospělí i děti mohou těšit na magnetické tabulky, stavebnice, hrací kostky, které mají už padesát let stejný design, kartonové rytířské zbroje i přilby, postýlky, kolíbky, tahací hračky a další časem ověřené kousky.

„Součástí expozice je i výstavka opravdu starých hraček, takže návštěvníci uvidí třeba umakartový pokojíček pro panenky z padesátých let, staré mrkací miminko nebo dříve hojně rozšířenou pryžovou panenku a další poklady, které určitě u mnohých vyvolají vzpomínky na vlastní hračky,“ dodala Iva Mynářová.

Galerie Mariette najdete v předzámčí zámku Vizovice a má otevřeno denně od 9 do 17 hodin. Více na www.vizovice.eu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*