Projít se tropickým pralesem, postavit si vlastní ulici nebo řídit stíhačku patří k tahákům letošního ročníku Veletrhu vědy. Největší vědecká akce pro veřejnost se po dvou zrušených ročnících vrací do pražských Letňan. Na tamním výstavišti přivítá návštěvníky od čtvrtka 2. června do soboty 4. června. Vstup je zdarma.

Na Veletrhu vědy si můžou vědu „vyzkoušet“ dospělí i děti (Foto: ©Akademie věd ČR)

Zhruba stovka vědeckých pracovišť, vysokých škol a technologických firem představí na veletrhu vědu a výzkum jako fascinující a zásadní odvětví lidské činnosti. Vědu návštěvníci zažijí na vlastní kůži prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen.

„Na Veletrhu vědy prezentujeme novinky v každém vědním oboru – nabízíme návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů, ale také z aplikace výzkumu v průmyslu a vývoji,“ říká Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR, které Veletrh vědy koordinuje.

Součástí programu jsou i přednášky a panelové diskuze… (Foto: ©Akademie věd ČR)

Vlastní městečko i tropický prales

Na stáncích Akademie věd ČR si můžou lidé postavit vlastní ulici nebo městečko a dozvědět se více o klonování v přírodě. Společnost AERO Vodochody návštěvníkům nabídne možnost vyzkoušet si trenažér stíhačky a virtuální realitu, Botanická zahrada hl. m. Prahy zase nabídne průchozí expozici tropickým pralesem. Stánky vystavovatelů doplní panelové diskuse, přednášky, workshopy, konference, besedy a science shows. To vše na ploše přesahující 8000 metrů čtverečních. Velký zájem bude jistě jako vždy o program v hlavním přednáškovém sále.

„Cílem Veletrhu vědy je přitáhnout pozornost veřejnosti k české vědě a výzkumu. Moc bych si přála, aby zájem o tuto akci každým rokem rostl úspěšně jako doposud a současně přesvědčil vědecké instituce, že prezentovat jejich práci veřejnosti má význam. Nárůst a zájem návštěvníků je toho důkazem,” říká Kateřina Sobotková.

… nebo science show (Foto: ©Akademie věd ČR)

Covidová pauza

Veletrh vědy je největší populárně-naučná akce v České republice, kterou od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Představuje činnost vědeckých institucí, firem a univerzit prostřednictvím toho nejlepšího z různých oblastí vědy, aplikovaného výzkumu, vzdělávání a průmyslu.

Naposledy se Veletrh vědy konal v roce 2019 a navštívilo jej více než 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií, přičemž program v hlavním sále navštívilo více než 9 tisíc diváků. V letech 2020 a 2021 byl Veletrh vědy kvůli pandemii onemocnění covid-19 zrušen.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*