Velikonoční víkend nabízí skvělou příležitost, jak uprchnout z města do krásné přírody. Právě takovou najdete v Jižním Tyrolsku. Naposledy si zalyžujte a oslavte příchod jara třeba dobrým chřestem.

Rozlučte se s lyžemi v Jižním Tyrolsku

Jižní Tyrolsko, Malý dobrodruh
Rozlučte se se zimou. Foto: www.suedtirol.info

V Jižním Tyrolsku se lyžuje až do 3. května. Tak dlouho sezona trvá na jihotyrolských ledovcích – v Suldenu/Soldě ležící v magické kulise pod Ortlerem, nejvyšším jihotyrolským vrcholem, a na Schnalstalu/Val Senales, kde našli slavnou mumii Ötziho a mají vyhlášený snowboardový areál. Sulden nabízí 40 kilometrů sjezdovek, Schnalstal 35 km.

Ve Schnalstalu se koná 25. dubna unikátní závod – Ötzi Alpine Marathon, kde si sportovci sáhnou na dno. Jeho podtitul zní: od rozkvetlých jabloní až na ledovec. Závod se skládá ze tří disciplín: jízdy na horském kole, běhu a výstupu na skialpinistických lyžích. Zájemci mohou soutěžit buď sami za sebe anebo ve tříčlenných družstvech. Zdolává se tu 42,2 kilometrů a 3241 výškových metrů. Startuje se z vesnice Naturns/Naturno a přes Schnalstalské údolí sportovci vyšplhají až k horní stanici kabinové lanovky vedoucí na Grawand. Na horském kole ujedou 24,2 km, uběhnout musejí 11,8 km, posledních 6,2 km se zdolává na skialpinistických lyžích.

www.ortlergebiet.it, www.schnalstal.com, www.naturns.it

Velikonoce nejen na sjezdovce

Velikonoce patří v Jižním Tyrolsku k nejdůležitějším svátkům, a proto je předcházejí velké přípravy. Na Zelený čtvrtek se barví velikonoční vajíčka. Používá se stará přírodní metoda – v cibulových slupkách. O Velikonoční neděli jsou pak vajíčka, v košíku spolu se šunkou a pečivem, vysvěcena v kostele. Před kostelem můžete narazit i na tradiční „souboje“. Protivníci si vezmou dvě natvrdo uvařená velikonoční vejce a hází je po sobě. Ten, jehož vejce zůstane celé, vítězí. O Velikonoční neděli a pondělí dostávají jihotyrolské děti dárky od kmotrů. Často se jedná o chléb „fochaz“. Ten se peče ze sladkého kynutého těsta a mívá tvar zajíčků, slepiček nebo věnečků.

Zajímavou velikonoční akcí, na kterou se sjíždějí lidé z širokého okolí, je Preisguffen – vajíčkové soutěže – konající se 5. dubna ve vesničce Niederdorf/Villabassa nedaleko Toblachu/Dobbiaco. Lidé si přinášejí uvařená vajíčka a ve dvojicích soutěží, kdo má nejtvrdší vejce a to ťukáním špičkou svého vajíčka na soupeřovu. Vyhrává ten, jehož vajíčko „přežije“.

Chřestové hody

Také jste si oblíbili chřest, jehož období právě začíná? Pak můžete vyrazit na Týdny chřestu do Terlana/Terlano. Chřest se v úrodném údolí Etschtal/Adige pěstuje již od 19. století. A daří se mu tu výborně; trojici vesnic Terlan/Terlano, Vilpian/Vilpiano a Sieben­eich/Settequerce dokonce přezdívají „chřestový trojúhelník“.

Týdny chřestu se konají v devíti místních restauracích, začínají 31. března a skončí 31. května. Ochutnat zde můžete například „místní klasiku“ – chřest s jihotyrolským špekem, vařenými bramborami a bolzánskou omáčkou. K tomu se hodí místní víno Sauvignon. Zdejší odrůda chřestu se jmenuje Margarete a můžete si ji tu i koupit.www.spargelwirte.it

Uvařte si doma

Recept: Chřest s bolzanskou omáčkou

Chřest, Malý dobrodruh
Vyzkoušejte chřest o více variantách. Foto: www.suedtirol.info

Suroviny: 2 kg chřestu, 1 lžíce másla, ocet, olej, 4 vajíčka, 2 malé lžíce nasekané pažitky a petržele. Sůl, cukr, pepř, hořčice, džus z jednoho citronu

Příprava: Chřest omyjte, oloupejte a odřízněte tuhé části. Dejte na pánvičku a zalijte vodou tak, aby byl ponořený. Přidejte máslo, špetku soli, cukru, zakryjte a pomalu vařte 20 minut.

Omáčka: uvařte osm minut vajíčka, nechejte je vychladnout a oloupejte. Vyjměte žloutek, rozmačkejte ho, mixujte s olejem, pepřem, hořčicí, trochou octu a citronem. Servírujte chřest na horkých talířích, omáčku zvlášť.

Podává se s vařenými brambory a nakrájeným jihotyrolským špekem.

Další recepty najdete na: www.suedtirol.info.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*