Už počtvrté můžete jeden z velikonočních dnů, konkrétně Bílou sobotu, strávit v knížecí společnosti na zámku Loučeň, kde opět připravili oblíbenou zámeckou slavnost nazvanou Velikonoce u Thurn – Taxisů.

Stěžejním bodem programu je odpolední řehtačkový průvod, při němž účastníci koledují u několika obyvatel zámku a podzámčí z historických dob, které postupně potkávají při pochodu zámeckým parkem. V závěru dochází řehtačkový průvod k zámeckým dveřím, kde dostane každé dítě velikonoční koledu od samotné kněžny. Nebude chybět ani další oblíbená tradice, vynášení Morany. „Loučeňský symbol zimy skončí pod hladinou jednoho ze zámeckých rybníků,“ sdělil manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek. Loučeňský zámek bude pochopitelně i patřičně velikonočně nazdoben a v jeho přízemí najdou návštěvníci velkou výstavu velikonočních výrobků a řemesel.

Chyť si svého zajíce!

Kromě těchto tradičních součástí loučeňských velikonočních slavností je ale přichystána i spousta novinek. Při vtipných a zároveň poučných hraných scénách se kupř. návštěvníci doví, proč odlétají zvony na Velikonoce do Říma, či kdo ukradl o Velikonocích komu hubičku. Nebo přijdou na kloub záhadným prastarým velikonočním slovům, jako je pomihod, šmerkoust, či roučačka. V zámeckém parku se pak odehraje velké putování po stopách velikonočních zajíců. „Především dětští návštěvníci budou v přízemí zámku určitě rádi pátrat po pohádkové babičce, která jim bude u kolovrátku vyprávět pohádky tak, jak to bývalo obvyklé ve vesnických chaloupkách za starých časů,“ věří Jiří Senohrábek.

Velikonoce jsou ale dnes vnímány především jako svátky jara, proto se dostane i na ryze jarní témata: Při medovém včelím vypravování zavede včelař děti i dospělé ke včelám a poví jim, jak se žije v takovém úlu a zda med vyrábějí pilně všechny včely. Dámy dostanou následně tipy, jak ušetřit za plastického chirurga užitím magických omlazovacích lektvarů, které je ideální užívat právě teď na jaře.

Zámecká slavnost nemůže skončit jinak než vesele: „Na samý závěr Bílé soboty obrátíme nejznámější velikonoční zvyk, totiž pomlázku, úplně naruby. Dámy dostanou jedinečnou šanci pomstít se svým pánům za všechna velikonoční, a nejen velikonoční násilnická příkoří při naší babské pomlázce,“ láká na zámek Loučeň jeho manažer Jiří Senohrábek. Stěžejními částmi programu velikonočních oslav na zámku Loučeň provede jeho návštěvníky netradiční moderátorská dvojice – Slepice a Kohout.

Comments are closed.