Madrid vám nabídne skvělé pochoutky zvané tapas, galerie plné pokladů, býčí zápasy… Ale pokud sem míříte s dětmi, co takhle projet si město na kolech, poslat maminky na kurz vaření nebo vyslat ty více sportovně založené kousíček od Madridu zalyžovat si v celoročně zasněžených horách?

1. Malinké ale dokonalé slasti

Vyhlášené lahůdky španělské kuchyně zvané „tapas“ mají prý velice praktický původ: Král Karel III. zavedl v 18. století povinnost pojídání těchto maličkých pochutin proto, aby jimi lidé prokládali skleničky s pitím a nebylo tolik opilců. Tapas bary najdete v Madridu všude a jsou plné jednohubek se sušenou šunkou jamón, s olivami, nejrůznějšími mořskými plody i lahví hutného červeného vína Rioja. Jeden chod tapas pořídíte od 2 eur, v některých restauracích ho dostanete zdarma jako bonus k nápojům.

2. Od Picassa k Dalímu

Pokud máte rádi umění, zaplujte do galerií. V Pradu strávíte hodiny nad obrazy Goyi, Velázqueze či Bosche (vstupné 8 eur). V muzeu Reina Sofía vás čekají Picasso, Dalí nebo Miró (vstupné 6 eur). A ve třetí galerii Museo ThyssenBornemisza jsou díla Maneta, van Gogha či Gauguina (vstupné 6 eur).

3. Madridem v sedle

Za půjčení kola na půl dne dáte 10 eur, na celý den 15 eur (viz www.bikespain.info) a tento výlet stojí za to. Objevování španělské metropole začněte na náměstí Puerta del Sol, které je ústředním místem Madridu. Odsud vychází deset hlavních tříd. Centrem dění je ale náměstí Plaza Mayor, kde se konají oslavy a trhy. Doporučujeme odpočinout si v některé z kaváren a pozorovat hemžení kolem. Ale nenechte si ujít královský palác Palacio Real, jenž je sídlem krále a okolní zahrady.

4. Fotbal, fotbal!

Stadion Realu Madrid San Bernabéu okouzlí každého. Když se nehraje, můžete vystoupat na vyhlídkový okruh po osmdesátitisícovém kolosu: uvidíte síň slávy s dresy a trofejemi, šatny, kde se hvězdy převlékají. A co si vyzkoušet, jak se sedí na lavičce náhradníků, nebo si osahat pohár pro vítěze Ligy mistrů? Prohlídka stadionu stojí 15 eur.

5. Vařte španělsky

Jak správně naložit olivy, udělat dobré pisto (lečo) nebo na pánvi obrátit tradiční španělskou bramborovou omeletu tortillu se naučíte na Tapas lekci ve škole vaření Alambique (Plaza de la Encarnación 2, www.alambique.cz). Šéfkuchařka Belén Ruis tady pořádá i tematické kurzy jako Nejlepší španělské polévky či Mořské plody, od 45 eur za lekci!

6. Olé, korrida!

Pokud máte dost odvahy, vydejte se do arény Plaza de Toros de Las Ventas na býčí zápasy. Stojí to za to a vstupenky koupíte přes internet (nejlevnější stojí 4,5 eura). Pokud si nejste jisti svou chladnokrevností, můžete zápasy sledovat na obřích obrazovkách v hospodách.

7. Ubytování u mnichů

Pokud máte rádi památky s nádechem tajemna, vydejte se do kláštera Královských bosých františkánek. 13 jeptišek zde pořád žije, a ačkoliv punčochy už nosí, před lidmi se ukrývají. Zvenčí místo připomíná nevábnou pevnost, ale skrývá sál s tapiseriemi a mnoho děl vlámských a italských malířů.

8. Žhavé vrcholky hor

Jste v horkém Španělsku, přesto máte na dosah zasněžené vrcholky, na nichž se lyžuje. Mluvíme o pohoří Sierra Guadarrama, které stojí 60 km severně od Madridu. Na kolech či pěšky se můžete vydat kolem krásných lagun třeba až ke špici Peňalara (2428 m n. m.). Ovšem pozor: nepodceňte oblečení! My tady byli v květnu a byly minus 2 stupně!

9. Horolezkyně, do toho!

Máme tip i pro ty, kdo holdují horolezení! Vyrazte 59 km od Madridu do Sierra de la Cabrera. Při svém Výletu do Španěl nad tímto místem oněměl i Karel Čapek. Na všude poházených žulových kamenech mají lidé postavené domy, tvoří ohrady, v nichž se pasou krávy, ale především: skvěle se po nich leze. Zejména prý ženám, protože hladké kameny nevyžadují tolik síly, ale o to víc taktiky.

10. Sladká tečka

Po vášnivé noci zakotvěte v čokoládovně San Gines. Mají tady vyhlášeného vyprošťováka: místní odrůdu koblih churros. Ty vznikají tak, že se těsto lije do vroucího tuku, až vznikají dlouhé copy. Ty vám pak cukráři přinesou spolu s horkou čokoládou. Do té dobrotu namáčíte, dokud není šálek prázdný a vaše hlava opět lehká.

UBYTOVÁNÍ: www.booking.com

INFORMACE: www.turismomadrid.es

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*