Toužili jste si někdy zakusit práci silničáře nebo stavitele mostů? V úterý 16. října 2012 v 17 hodin se vám otevře výstava v silničním duchu, která bude veřejnosti přístupná až do 2. prosince 2012. Na této výstavě máte možnost seznámit se světem silnic a mostů, získáte odpovědi na otázky z této tématiky a nahlédnete do unikátních map, třeba i z 1. poloviny 18. století.

Muzeum silnic, Malý dobrodruh
Na výstavě máte možnost zavítat do světa silnic a mostů a třeba se seznámíte s prací pravého cestáře. Foto: www.ssok.cz

Pro své příznivce připravili pracovníci muzea letos předposlední výstavu, tentokrát vyloženě na cestářské a silniční téma. Výstava „Putování časem aneb Cestáři náš, těžkou práci máš!“ totiž prostřednictvím vlastních muzejních sbírkových předmětů zavede návštěvníky na silnice a mosty Čech, Moravy a Slezska a ukáže práci těch, kteří je stavěli, opravovali a udržovali.

Cestářská písnička

Řada vystavených exponátů může vysvětlit mnoho otázek, které nás mohou v souvislosti s cestami, silnicemi a mosty napadat.  Příkladem může být třeba i známá písnička „Cestářská“. Snad každý ji zná, je o cestáři žijícímu na silnici do Prášil, kterého paní ve zlatém kočáře lituje jak těžkou práci má. Málokdo už ale ví, že se jedná původně o francouzskou lidovou píseň, upravenou u nás do všem dobře známé podoby a populární tak, že byla dokonce v letech 1957 a 1958 nejprodávanější písní na gramofonových deskách – prodalo se jich tenkrát 167 727 kusů!

Proč jsou mosty na bakovkách?

Každý z nás se také často při svých cestách pohybuje přes nějaký ten most nebo mostek, ale kdo se zamyslí nad tím, proč je právě most tak často zpodobňován na nejrůznějších bankovkách, mincích, medailích nebo známkách?  Napadne nás, že proto, že je jakýmsi symbolem spojení nejen cest ale i lidských osudů? A od kdy se používal na stavbách silnic parní válec nebo jak je to vlastně s názvem „silnice“? Na tyto otázky a také řadu dalších, týkajících se stavby a údržby silnic, dopravní problematiky, by mohla odpovědět právě výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích.

Nahlédnutí do unikátních uměleckých děl

Návštěvníci uvidí nové sbírkové předměty, které ještě nebyly při žádné příležitosti vystaveny (nářadí, služební odznaky, dokumenty, mapy, fotografie a pohlednice), zpestřením pak jistě budou i umělecká díla zpodobňující silnice a mosty. Nejstarším exponátem bude Homannův tisk Müllerovy mapy Moravy z 1. poloviny 18. století, na které jsou zachyceny i tehdejší cesty a silnice, zajímavé jistě budou i litografie mostů z poloviny 19. století nebo cestářské kvitance z roku 1896. Práci cestářů a silničářů budou ale prezentovat i předměty z doby nedávné nebo téměř současné.

Vtipy od silničářů

Ve vstupních prostorách se návštěvníci budou moci přesvědčit, že i silničáři mají smysl pro humor, jak dokazují kreslené vtipy z kalendáře Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 16. října 2012 v 17 hodin a ke zhlédnutí bude do 2. prosince 2012. Po jejím ukončení se budou moci návštěvníci těšit na další, tentokrát vánoční výstavu, která bude věnovaná historickým kočárkům, tedy „dopravním“ prostředkům s koly, které už ale dnes na našich silnicích běžně nepotkáme.

Více informací na www.ssok.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*