vinař, víno, svatomatinské, Slovácko
Foto: www.slovacko.cz

V silné mezinárodní konkurenci se na první z okruhu nejprestižnějších světových soutěží vín letošní sezony, Vinalies Internationales, dokázalo prosadit 28 vín z České republiky. Naši vinaři získali v Paříži 5 zlatých a 23 stříbrných medailí. Prezentaci našich vín zajistilo za finanční podpory Vinařského fondu Národní vinařské centrum.

Mezi nejúspěšnější vinařství letošního 19. ročníku Vinalies Internationales patří Tomáš Krist se zlatou medailí za Rulandské bílé, výběr z hroznů 2012, třemi stříbrnými medailemi za  Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2011 a dalšími čtyřmi stříbrnými medailemi za Muškát moravský, kabinetní víno 2012, Pálavu, výběr z bobulí 2012 a Sauvignon, výběr z bobulí 2012.

Další zlaté medaile získalo Zámecké Vinařství Bzenec, s. r. o., za Ryzlink rýnský ego N°81, pozdní sběr 2011, vedle kterého bylo oceněno stříbrnou medailí ještě jejich Rulandské bílé ego N°75, výběr z hroznů 2011. Zlato za Rulandské šedé, ledové víno 2009 a stříbro za Tramín červený, ledové víno si z Francie veze Znovín Znojmo, a. s. Rulandské šedé, pozdní sběr 2012 z Vinařství Čech, s. r. o., a Chardonnay, pozdní sběr 2011 z Vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s., si rozdělila další dvě zlaté medaile pro Českou republiku.

„Kromě úspěchů pro samotné vinaře a zlepšení již loni vynikajících výsledků o dvě zlaté medaile vnímám pařížskou soutěž také jako první významnou mezinárodní příležitost k ohodnocení moravských a českých vín ročníku 2012. Podle velkého ohlasu z Paříže můžeme předpokládat, že se ani letos moravská a česká vína ve světě neztratí,“ komentoval úspěchy našich vinařů ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vinařů v Paříži zajišťovalo.

Za Českou republiku zasedl v hodnoticí komisi JUDr. Luboš Bárta, MBA, který přiblížil přísné požadavky hodnotitelů a kvalitu konkurence z celého světa: „Vinalies Internationales považuji za jednu ze tří nejvyšších soutěží na světě, ale z hlediska úrovně a přísnosti hodnocení za nejtěžší. Nejlepší letošní bílé víno je z Mexika a nejlepší červené z Filipín! Dnes Morava nebojuje jen s víny z Francie, Itálie nebo Španělska. Do hry vstupují nejen tradiční země s novými víny, ale vysokou kvalitu přinášejí i dosud z vinařského pohledu exotické země.“

 Nejlepší vína ze soutěže se na podzim opět objeví v publikaci 1000 Vins du Monde, kde se s nimi seznámí také milovníci nejlepších světových vín v zahraničí. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*