Ačkoliv si část lidí stále myslí, že cestování po České republice je nuda, neustále přibývá těch, kteří se rozhodli svůj volný čas trávit právě zde. Nejoblíbenějším turistickou destinací hned po Praze je jižní Morava, a to zejména kvůli vínu. Lidé sem už ale nejezdí jen za pitím kvalitního vína, ale za širokou škálou služeb a aktivit a přitom očekávají servis, na který jsou zvyklí ze zahraničí. Naši vinaři se tomu přizpůsobují, a díky tomu si na jižní Moravě užijí rodiny s dětmi, sportovci, nebo třeba senioři, gurmáni i gurmeti.

Vinařská turistika a nové trendy

Za vínem? Jedině s kolem! Foto: Omnimedia.cz
Za vínem? Jedině s kolem! Foto: Omnimedia.cz

Sportovně založení turisté si přijdou na své. Síť 1200 km dlouhých cyklostezek lemovaných informačními tabulemi o vinařství a vinohradnictví je samozřejmě stále tu, ale vedle toho si můžete mezi vinicemi zajezdit třeba na koni, segway, praktikovat nordic walking, petanque či sjet nějakou řeku. A vyzkoušeli jste winecaching? Nový způsob aktivního prožití volného času za použití GPS je určen pro celou rodinu. Jak na to? Na webu www.winecaching.cz si najdete souřadnice pro turistickou (pěší) navigaci GPS některého z deseti vinařství, která se zatím k projektu připojila. Souřadnice jsou pro každé vinařství jiné a označují místo, kde je schovaná schránka s žetony neboli cache. Nalezené žetony pak šťastný hledač promění ve vinařství za lákavou odměnu, nejčastěji řízenou degustaci zdejších vín s osobním výkladem vinaře či sommeliera v atraktivním prostředí samotného vinařství.

Když chcete lenošit

Ne každý má rád sport – někdo chce na dovolené třeba jen tak lelkovat. Proč tedy nezkusit vyrazit za dobrodružstvím prostřednictvím vlastních chuťových pohárků? Mimořádně atraktivní propojení vína a gastronomie, tedy snoubení vín s pokrmy, je již nedílnou součástí mnoha vinařství či hotelů. Sommelier vám dokonale sladí výběr vína k vybraným pokrmům tak, aby tvořily harmonický celek. Po takovém zážitku se ani nebudete chtít vrátit domů. Další možností je návštěva tradičních vinařských akcí, které díky podnikavým vinařům získávají nový rozměr. Vznikají tak např. Otevřené sklepy, kdy se vždy v obci domluví několik vinařů a zpravidla o víkendu zpřístupní své sklepy, kde nabízejí vína k ochutnání, porovnání a mnohdy i ke zvýhodněnému nákupu. Zkuste odolat!

Jak poznat kvalitu

Zárukou kvality je propracovaný systém certifikace služeb vinařské turistiky, který vás bezpečně dovede do kvalitního zařízení. Poznávacím znamením je smaltová tabulka s logem „Vína z Moravy – Certifikace vinařské turistiky“ a také certifikát umístěný v interiéru provozovny.

Vinařská turistika tak přináší nejen relax, ale i zážitky a vzpomínky, které si navíc lidé mohou ve skleněných obalech přivést domů a vybavovat si je při dlouhých večerech ještě měsíce poté.

Více o vinařských stezkách na www.stezky.cz. Více o  vinařské turistice na www.vinazmoravy.cz, kde naleznete vyčerpávající seznam všech akcí s vinařskou tematikou.

 

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*