Mám rád Salón vín – v posledních pár letech jsem nevynechal ani jeden. Ne ne, nejsem snob, který má dojem, že bez této přehlídky stovky nejlepších českých a moravských vín se nedá žít… Naopak: ty pravé poklady se většinou nacházejí mimo sklepy Valtického zámku. Nicméně: Salón Vín je vždy skvělou možností objevit alespoň jednoho nového vinaře a pečlivě si ho zaznamenat do pomyslné (a bohužel stále nevelké) mapy vinařství, které je třeba vést v patrnosti.

Vinařství Karel Válka Cabernet Moravia
Můj letošní „horký tip“ ze Salónu vín 2013

Před mnoha lety jsem takto objevil Moravíno Valtice – mám ho stále plný sklep a jsem ochoten se hádat o pravdivost teze, že u žádného jiného vinaře v ČR nemám takovou jistotu, že cokoliv otevřu, bude výborné. V Litoměřicích jsem zase někdy vloni či předloni objevil pár skvostů od malých „přípražských“ vinařů – a utvrdil se, že ani vínem z Lobkowiczského  zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem se opravdu nikdy nedá nic zkazit.
A tedy i v letošním ročníků Salónu vín (tedy v jeho „zkrácené“ pražské prezentaci) jsem si již ulovil nový objev, který budu bedlivě sledovat – Vinařství Karel Válka (Nosislav). Nadchnul mě jeho Cabernet Moravia 2011 PS (cca 200 Kč).
A protože mě opravdu nebaví popisovat ve stylu zábavných etiket různé jeho vlastnosti, prostě vás musím nechat u toho, že to je nebývale skvělé červené víno (pokud tedy nemáte něco proti „rezistentům“)… (Vlastě se dá říct, že mě tento kousek z Vinařství Válka z oněch 20 vzorků Salonu vín, co byly v Praze v únoru 2013 k ochutnání, zaujal zdaleka nejvíc – spolu, jak jinak, s víny z Moravína a tradičně ušlechtilým kouskem z Vinařství Špalek).

Jan Rybář

Poznámka pro šťouraly: Toto není reklamní text ani produkt tzv. linkbuildingu či inbound marketingu. Ani jsem nedostal zadarmo žádné víno, ba dokonce jsem byl za bedýnku onoho cabernetu přinucen na fakturu zaplatit za láhev o cca 10 korun víc, než za kolik jsem ho objednával na webu. (Vzhledem k tomu, že víno dorazilo rychle a zaslání je zadarmo, budiž samozřejmě odpuštěno…).

2 Comments

  1. Válková says:

    Jako výrobce vína oceňuji přímé a osobní hodnocení vína, a potvrzuji, že hodnocení nebylo domluveno, autora neznám. Narazila jsem na tento článek při kontrole informací o našem vinařství na různých portálech na webu, které se vyrojily v poslední době. Děkujeme a budeme se snažit Vaši důvěru nezklamat.

    • redakce says:

      Článek je nekomerční, naše osobní hodnocení vín, jsme rádi, že se líbí a úspěch má hlavně u čtenářů:-)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*