Kdo by neznal tokajské víno! Jen opravdoví znalci vína však tuší, že Tokaj neznamená jen Maďarsko – část této slavné vinařské oblasti leží na Slovensku. A mýlí se i ten, kdo si při vyslovení slova „tokajské“ představí lahodný slaďoučký mok plný chuti „rozinek“ – Tokaj totiž nabízí i skvělá suchá vína… A slovenský Tokaj se nedá objevit bez návštěvy Vinařství Macik (Tokaj Macik Winery).

Macik Tokaj Winery
Místní sklepy skrývají neuvěřitelné poklady… Foto: Jan Rybář/Amaze.cz

Proč? Upřímně: protože má opravdu skvělá vína. A pokud by vám tento (jistě subjektivní soud) nestačil, tu je tedy argument věcnější: Vinařství Macik několikrát vyhrálo titul slovenského Vinařství roku a jeho designové lahve zdobí stoly ve špičkových (i michelinských) restauracích po celé Evropě.

Bez vín od Macika to nejde…

A proč jsem tady? Protože můj kamarád z Košic (velký milovník a znalec vín) prostě prohlásil, že bez návštěvy slovenského Tokaje se prostě žádný Čech putující po východě Slovenska nemůže obejít…
Pokud teď čekáte podrobný popis různých lahodných vína, mýlíte se. K čemu by to bylo? Pokud se o víno zajímáte, tušíte o tokajském své. Pokud ne, tak vám musí stačit moje kvalifikované ubezpečení, že to prostě stojí za to. Vína tu mají opravdu skvostná. To samo o sobě by ale nestačilo (tedy alespoň mně ne). Vinařství Macik v sobě má totiž cosi, co (mi) chybí u 90 procent vinařů na Moravě: maximální profesionalitu.

Slovenský Tokaj
Tyto vinice patří slovenskému Tokaji – kopce na obzoru jsou již maďarské. Foto: Jan Rybář/Amaze.cz

„Musíme držet krok se světovými trendy, jinak to dnes už nejde,“ říká mi Jaro Macik mladší, mladý vinař, který se svoji sestou Michaelou, vinařství převzal po rodičích. „Máme velké plány, ale klíčem ke všemu je dokonalé víno.“

Vinařská tradice stará stovky let

I toho ostatního je tu, v romantické vesnici Malá Tŕňa, vrchovatě. Víno dokonalé. Etikety moderní a designové (opravdu designové, ne tak jako možná trochu zdánlivě designové jako u moravských vinařů), síť sklepů s kořeny ve 14. století vyráží dech. A jistě, s vínem to souvisí jen nepřímo, ale designové jsou i budovy restaurace, no prostě se na chvíli ocitnete v realitě známé spíš z Rakouska než z Moravy.  (A wellness je prý na cestě). Není divu: Jaro Macik studoval v USA – a ví, zač je toho v byznysu loket.

Jaro Macik - Tokaj Macik Winery
Jaro Macík a jeho sestra Michaela s poklady jejich sklepů. Foto: Jan Rybář/Amaze.cz

Pokud byste Malou Trňu hledali, zapíchněte prst na naprostý jihovýchod Slovenska – tam se na slovenské i maďarské straně zvedají legendami opředené kopce, z jejichž svahů pocházejí jedna z nejslavnějších vín světa, milovaná skoro tisíc let všemi možnými králi, kupci, dobyvateli, nájezdníky. Ostatně, možná i Janem Ámosem Komenským, který působil nedaleko odtud v maďarském městečku Sárospatak.
Zkrátka: je dobře, že po rozpadu Rakouska Uherska zůstalo kus Tokaje i Československu, a nyní alespoň Slovensku. Prostě se tu nějak lépe domluvíte, než pře řeku v Uhrách… I když: u vína nakonec o ten jazyk nakonec skoro nejde… Na každý pád, ve Vinařství Macik si stojí za to i popovídat…

Autor: Jan Rybář

Pro šťouraly: Toto není reklamní text ani produkt moderních marketingových metod á la linkbuilding, content či inbound marketing. Prostě se mi u Maciků líbilo. A tak to píšu… Zkuste to sami, uvidíte!  

Kontakt: Vinařství Macik (Tokaj Macik Winery)

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*