Praví znalci vína se každoročně sjíždí do Burgenlandu, aby mohli degustovat, jaké skvosty jim nová sezóna nadělila. A že jich letos opravdu je. Nejvýchodnější a zároveň nejmladší část Rakouska je totiž místem, kde slunce svítí až 300 dní v roce, a proto se zdejšímu vínu obzvláště daří. 

Lekce vinařství od burgenlandských vinařů

Burgenland vinice, Malý dobrodruh
Víno z Burgenlandu patří k těm nejlepším na světě.

Burgenland se může chlubit více jak 16.000 hektary vinic, na kterých se vinaři a celé jejich rodiny starají o červené, ale i bílé bobule hroznů. Burgenlandští vinaři si také pečlivě střeží své tajemství, jak docílit toho, aby víno lidem chutnalo. Jsou označováni za pravé odborníky  přes Frankovku a Ryzlink vlašský. Oni prostě ví, co takové víno potřebuje!

Frankovka dozrává v sudu

Když budete v Burgenlandu na návštěvě nebo například na wellness pobytu v plně komfortním hotelu, měli byste se podívat do vinných sklípků nebo alespoň ochutnat tmavě rubínový mok. Frankovka není ledajaké víno. Musí se nechat vyzrát v dřevěných sudech barrique. A co od tohoto vína můžete očekávat? Pokud chcete před svými kamarády zazářit a o Frankovce je trochu poučit, pak si zapamatujte, že pravá Frankovka může mít trochu tvrdší aroma, ve kterém ucítíte tříslovinu, ostružiny, třešně i skořici. Frankovka patří ke kořeněným vínům, které když se povede, pak jeho chuť je přímo sametová. Toto víno se skvěle hodí ke zvěřině, kterou můžete při své dovolené v Rakousku v nejedné restauraci ochutnat, protože už za chvíli začínají zvěřinové hody.

Ryzlink vlašský pro pracanty

víno, Malý dobrodruh
Z Burgenlandu si musíte odvézt i zásoby domů.

I mezi námi se vyskytují lidé, kteří upřednostňují bílé víno a i tito návštěvníci jsou v Burgenladnu vítáni. Pro ně je na tomto místě připraven jiný druh vína, a sice Ryzlink vlašský, který se hodí, na osvěžení po namáhavé práci. Alespoň to tvrdí burgenlandští vinaři, kteří doporučují vydat se na túru do hor, a pak se za odměnu u nich zastavit na skleničku či dvě. Zelenožlutý mok s vůní květin, lípy, grapefruitu, rybízu i angreštu ocení milovníci lehkého, prostého, ale tvrdého vína. K Ryzlinku vlašskému se hodí zakusovat sýry, ale nejvíce si ho vychutnáte při pojídání ryby.

Dovolená v Burgenlandu

Burgenland nejsou jenom vinice, ale také zámky, hrady a kláštery. Vydejte se do Bernsteinu, Forchtensteinu či Schlainingu.

Hrad Bernstein

Říkáte si, čím je tento hrad zajímavý? Možná je to tím, že v těsné blízkosti se vyskytovala vesnice, ve které zdejší lidé obchodovali s jantarem. Pokud budete mít chuť, pak se vesničkou klidně projděte a pobavte se s místními, ale co určitě nesmíte vynechat je prohlídka hradu, ve kterém se nachází rytířský sál se štukovanou výzdobou stropu. Děti také nadchne kuchyně alchymistů či mučírna.

Hrad Forchtenstein

Ani během turecký válek se nepodařilo tento hrad dobýt. Šlechta si na toto místo vozila své klenoty, které zde měly být v bezpečí a vy si část těchto skvostů můžete prohlédnout na vlastní oči. Kromě šperků uvidíte i unikáty ze slonoviny či textilie.

Hrad Schlaining

Hrad nebo muzeum? Ve Schlainingu najdete obojí. Většina expozicí je věnována problémům míru a války, tak prosím žádné hádky!

Více na www.larimarhotel.at

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*