Kam vyrazit na vinobraní a vinařské akce v letošním roce? Přinášíme velký přehled, z kterého si určitě vyberete! Letos prý bude víno, ostatně jako každý rok, opravdu skvělé! 

Vinobraní, slavnosti vína - Malý dobrodruh
Vinobraní si užije opravdu celá rodina. Foto: www.vinazcech.cz

Vinobraní a vinařské akce

Leden

10. – 11. leden

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Tříkrálový košt mladých vín proběhne o víkendu 10. – 11. ledna od 18 hodin ve Vinařství U Kapličky v Zaječí. Připravena budou mladá vína z kolekce Víno Dalibor, Fresh Wine i Selection. Od 19 hodin do půlnoci doprovodí ochutnávku cimbálová muzika. Vstupné je 490 Kč a zahrnuje skleničku a neomezenou konzumaci vín. Místa na sezení je možné rezervovat na recepci.

10. leden

Město: Hrušky (okr. Břeclav)

Místo: multifunkční hala základní školy

www stránka: www.hrusky.net

5. ročník vinařského plesu Hrušky proběhne v pátek 10. ledna v multifunkční hale základní školy v Hruškách. Na plese zahraje dechová hudba Túfaranka a připravený je také košt vín místních vinařů a bohatá tombola.

16. – 19. leden

Město: Brno

Místo: výstaviště

www stránka: www.bvv.cz/regiontour

RegFoodFest, Festival krajových specialit, regionálních potravin a vína probíhá v týdnu od 17. do 20. ledna při veletrhu GO a Regiontour 2019 na Výstavišti v Brně. Jedná se o největší prezentaci cestovního ruchu s akcentem na regiony ve střední Evropě. V rámci Regiontour budou představeny nové propagační a informační materiály vinařské turistiky z edice Krajem vína pro rok 2020. Festival krajových specialit a regionálních potravin RegFoodFest oproti tomu nabídne ochutnávku vín ze Salonu vín ČR.

18. – 20. leden

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Francouzské speciality s archivními víny proběhnou o víkendu 18. – 20. ledna ve Vinařství U Kapličky v Zaječí. Tato akce nabídne nezapomenutelný gurmánský zážitek v podobě francouzských specialit snoubených s tuzemskými archivními víny. Pro bližší informace sledujte stránky společnosti.

18. leden

Město: Hustopeče

Místo: Hotel Amande

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-hustopece

Královský košt proběhne v sobotu 18. ledna od 16 hodin ve Wine Wellness Hotelu Amande v Hustopečích. Připravena je velká pultová degustace 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky 2019. Bez nadsázky lze říci, že na Královském koštu jsou k ochutnání aktuálně nejlepší vína České republiky. Hosté zde mohou bez omezení degustovat všechna vystavená vína dle vlastního výběru, neutralizovat se degustačními sousty či se osvěžit vodou. V průběhu večera je připraven také zajímavý doprovodný program. Vstupné je od 450 Kč na osobu.

18. leden

Město: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa

www stránka: www.saldorfske-sklepy.cz

Zimní otevřené sklepy a kopání písku spojené s ochutnávkou vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfa mohou zájemci navštívit v sobotu 18. ledna od 10 hodin. Místní vinaři pro své hosty připravily procházky sklepními uličkami s živou hudbou a ochutnávkami. Tradičně proběhne také celodenní recesistická dobrovolná soutěž družstev v kopání písku v chodbách vinného sklepa a program završí večerní taneční zábava s živou hudbou, občerstvením a vínem šaldorfských vinařů, která proběhne v Obecním sále.

25. leden

Město: Miroslav

Místo: kulturní dům

www stránka: www.mesto-miroslav.cz

13. ročník ochutnávky mladých vín z Miroslavska proběhne v sobotu 25. ledna od 16 hodin v kulturním domě v Miroslavi. Kromě ochutnávky se mohu hosté těšit na místní občerstvení a zábavu u cimbálové muziky Denár.

Únor

1. únor

Město: Moutnice

Místo: orlovna

Dvanáctý ročník vinařského krojového plesu, proběhne v sobotu 1. února od 19.30 hodin v orlovně v Moutnici. Hosté se mohou těšit na chutné občerstvení, pestrou nabídku vín moutnických vinařů, dechovku Mistřížanka i bohatou tombolu.

1. únor

Město: Hustopeče

Místo: ulice Na Hradbách

www stránka: www.hustopecskymasopust.cz

Hustopečský Masopust Na Turhandlích je akce určená pro všechny milovníky dobrého vína, jídla i veselí! Letošní ročník se tradičně uskuteční první únorovou sobotu v ulici Na Hradbách v Hustopečích. Akce začíná v deset hodin a tradiční průvod fašankových masek, vyrazí do ulic o půl jedenácté. Každý, kdo dorazí na masopustní průvod do 10 hodin v masce, dostane skleničku a koštovací lístky na víno zdarma! Připravena je ochutnávka zabíjačkových specialit, ale především lahodných vín hustopečských vinařů. Své sklepy vinaři otevřou v pravé poledne, ale ještě předtím mohou návštěvníci masopustu získat zajímavé ceny při slosování tomboly. K tanci i poslechu bude hrát skupina Noví kaskadéři.

1. únor

Město: Kobylí

Místo: sokolovna

www stránka: www.modrehory.cz

Společenský ples Modrých hor s ochutnávkou vín proběhne v sobotu 1. února od 19.30 hodin v místní sokolovně v Kobylí. Připravena je ochutnávka modrohorských vín, občerstvení a bohatá tombola. Slavnostní večer doprovodí k tanci a poslechu Salonní orchestr Brno.

1. únor

Město: Křepice (okr. Břeclav)

Místo: sál kulturního domu

Tradiční výstava vín proběhne v sobotu 1. února od 10 hodin v sále kulturního domu v Křepicích. Jubilejní padesátý ročník soutěžní přehlídky vín nabídne přibližně 500 vzorků vín ve 40 odrůdách. Součástí výstavy bude i nesoutěžní přehlídka autentických vín. Zajištěno je tradiční vinařské občerstvení a odpolední ochutnávky zpříjemní doprovodná cimbálová muzika.

6. únor

Město: Valtice

Místo: Salon vín ČR, Zámek 1

www stránka: www.salonvin.cz

Jubilejní 20. ročník Salonu vín České republiky bude poprvé otevřen široké veřejnosti první únorový čtvrtek od 9.30 do 17 hodin ve Valticích. V tento den mohou zájemci poprvé ochutnat novou kolekci 100 vín oceněných zlatou medailí Salon vín České republiky 2020.

7. únor

Město: Valtice

Místo: Vinařství Obelisk

www stránka: www.vinarstviobelisk.cz

Galadegustace, párování vín s jídly, proběhne v pátek 7. února ve vinařství Obelisk ve Valticích. Galadegustace nabídne nevšední degustaci s odborným výkladem o výrobě a historii vína v kombinaci s degustačním menu, kde párování vín s pokrmy provedou zkušení sommelieři. Hosté zde také nahlédnou do zázemí vinařství, kde mohou spatřit nejmodernější technologie výroby a uchování vína.

8. únor

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: Vinařský dvůr

www stránka: www.modrehory.cz

Vinařská zabíjačka se uskuteční v sobotu 8. února od 10 hodin ve Vinařském dvoře v Němčičkách. Po celý den budou k ochutnání a ke koupi čerstvé zabíjačkové speciality, které se budou kombinovat nejen s domácími víny.

8. únor

Město: Čejkovice (okr. Hodonín)

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinozcejkovic.cz/akce

Dvanáctý reprezentační ples vinařů a přátel vína proběhne v sobotu 8. února v kulturním domě v Čejkovicích. Návštěvníky čeká kulturně-společenský zážitek s bohatým plesovým programem. Příjemný večer s ochutnávkou mladých vín z místních vinic, vystoupením taneční skupiny Balance, fire-show v podání skupiny Novus Origo, bohatou tombolou a rozmanitým hudebním doprovodem k poslechu i k tanci začne uvítací skleničkou už v 19 hodin. Vstupné s místenkou je 400 Kč na osobu a zahrnuje skleničku sektu na uvítanou.

13. – 16. únor

Město: Praha 9 – Letňany

Místo: Výstaviště PVA EXPO

www stránka: www.holidayworld.cz

Holiday World, 29. středoevropský veletrh cestovního ruchu, se uskuteční 13. až 16. února na výstavišti v Praze v Letňanech. Součástí veletrhu je prezentace nových propagačních a informačních materiálů z edice Krajem vína a jako zpestření také ochutnávka vybraných vín formou happy hours.

13. – 16. únor

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Valentýnské snoubení pokrmů s vínem proběhne o víkendu 13. až 16. února ve Vinařství u Kapličky v Zaječí. Po tři dny zde mohou hosté prožít nezapomenutelný romantický večer a vychutnávat vybrané speciality nádherně se snoubící s místními víny.

14. – 16. únor

Město: Lednice

Místo: VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO a.s., Nejdecká 714

www stránka: www.vinarstvilednice.cz

Den otevřených dveří a prohlídka vinařství nejen pro zamilované bude probíhat, jak jinak, během valentýnského víkendu ve vinařství Annovino v Lednici. Pro hosty jsou připravená romantická a růžová vína, koktejly, valentýnské soutěže a veršování i vinařské speciality a regionální produkty.

14. únor

Město: Znojmo

Místo: BALANCE coffee & wine, Velká Mikulášská 10/37

www stránka: www.balancecoffeewine.cz

Valentýnská řízená degustace pro zamilované proběhne v pátek 14. února od 18 hodin v tematicky vyzdobeném prostředí Balance coffeelwine ve Znojmě. Připravená je řízená degustace 7 vzorků špičkových vín od talentovaného mladého vinaře Pavla Frlause z Víno Frlausevi. K vínu bude přichystaný chléb s vlašskými ořechy a pekméz, tedy sirup z hroznů. Poslední, sladší vzorek vína, bude párovaný s dezertem. Degustace potrvá zhruba 2 hodiny a cena je 350 Kč. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučená včasná rezervace.

14. únor

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Valentýnský večer s vínem proběhne v pátek 14 února v Jablonci nad Nisou ve všech prostorách Domu Vína, včetně 4 sklepů v moravském stylu. Tradiční akce, určená nejen pro zamilované dvojice a páry, nabídne romantický večer při svíčkách, hudbě, zpěvu a tanci, to vše dochucené zajímavými víny, sekty a míchanými medovými koktejly. Chybět nebude občerstvení k vínu, soutěže a veršování.

15. únor

Město: Valtice

Místo: Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Jazzový večer ve Valtickém Podzemí proběhne v sobotu 15. února v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Jedinečný večer spojený s tajemnou atmosférou vinných sklepů, jazzovou hudbou k tanci i poslechu a samozřejmě sklenkou vína Lednicko-valtického areálu a specialitami Valtického Podzemí začíná v 18 hodin.

15. únor

Město: Slaný-Kvíc

Místo: Vinařství Kvíc

www stránka: www.vinarstvikvic.cz

Tradiční ochutnávka mladých vín ze slánských vinic, Sud za sudem, proběhne v sobotu 15. února od 15 do 18 hodin ve Vinařství Kvíc v obci Slaný-Kvíc. Sud za sudem je řízená ochutnávka 15 vzorků vín ročníku 2019 z místní vinice. Cena je 240 Kč na osobu a zahrnuje ochutnávku, katalog, dobrou vodu, pečivo i sladkou tečku. Pořadatelé doporučují včasnou rezervaci.

15. únor

Město: Popice

Místo: Sklepní ulice

www stránka: www.tourdesklep.cz

Tradiční procházka po sklepech a sklípcích, Tour de sklep Popice, proběhne v sobotu 15. února od 12 hodin. Každoročně konaná vinařská akce, jedna z prvních v regionu, nabývá každoročně na oblibě. Oblíbené procházky se účastní stále více návštěvníků a stále více vinařů. Oproti původním 5 vinařům jich loni otevřelo už 14 a hodlají se přidat další. K ochutnání by mělo být minimálně 80 vzorků vín. Celá akce se odehrává v uzavřené lokalitě a otevírají i malí vinaři, kteří si rádi popovídají o pěstování a výrobě vína v domácích podmínkách.

15. únor

Město: Kudlovice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.zahradkari.cz/zo/kudlovice

Tradiční Valentýnská výstava vín s ochutnávkou se uskuteční v sobotu 15. února od 13 hodin v kulturním domě v Kudlovicích. V 18 hodin doprovodí ochutnávky cimbálová muzika. Vína budou podávána z chladících boxů a zajištěno je také bohaté vinařské občerstvení.

22. únor

Město: Jalubí

Místo: kulturní dům

Koštování vína proběhne v sobotu 22. února od 10 hodin v sále kulturního domu v Jalubí. 13. ročník této bodované výstavy vín s volnou degustací nabídne kromě kvalitních vín také bujarou zábavu s cimbálovou muzikou.

22. únor

Město: Lednice

Místo: VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO a.s., Nejdecká 714

www stránka: www.vinarstvilednice.cz

Tradiční moravský fašank proběhne v sobotu 22. února přímo ve vinařství Annovino v Lednici. Hosté ochutnají vína ročníku 2019, objeví fenomén Ryzlink vlašský, fašankové víno a pobaví se při hudbě cimbálové muziky. Připraveny jsou také Fašankové a zabíjačkové speciality a regionální produkty. Pro zájemce budou k dispozici také komentované prohlídky vinařství.

22. únor

Město: Znojmo

Místo: BALANCE coffee & wine, Velká Mikulášská 10/37

www stránka: www.balancecoffeewine.cz

Snoubení vína a kávy je akce, která proběhne v sobotu 22. února od 18 hodin v Balance coffee & wine v ulici Velká Mikulášská ve Znojmě. Řízená degustace vín z produkce Víno Perk, se pro tentokrát bude snoubit s kávou. Vína jsou vybrána tak, aby chuťové pohárky zažily skvělou souhru těchto odlišných nápojů. Cena ochutnávky je 350 Kč na osobu a vzhledem k omezené kapacitě je nutná včasná rezervace.

23. únor

Město: Velké Němčice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vystavavin.cz

60. ročník výstavy vín Velké Němčice se koná jako každým rokem v neděli “na ostatky”. Výstava začíná v 9.30 hodin v kulturním domě ve Velkých Němčicích. Bývají zde zastoupeny všechny běžně pěstované odrůdy i některé méně známé a také vína rosé či klaret. Již několik let zde mají svoji kategorii vína s vyšším obsahem zbytkového cukru společně jako tzv. sladká vína. Hosté se mohou kromě lahodných vín těšit také na tombolu a zábavu u cimbálové muziky.

24. únor – 21. květen

Město: Tábor

Místo: hotely, restaurace, vinotéky,…

www stránka: www.festival-vina.cz

Táborský festival vína 2020 se koná od 24. února do 21. května v hotelech, restauracích a vinotékách města Tábor. 12. ročník unikátního multikulturního festivalu, v originálním programu padesáti akcí opět spojuje víno, kulturu a jídlo. Letošní ročník nabídne mnoho novinek. Tou zásadní je, že velký košt v Hotelu Palcát bude jen jeden, zato putování za vínem táborskými historickými sklepy a podzemí proběhne díky velkému zájmu dvakrát. Návštěvníci festivalu budou opět moci koštovat vína na dílčích degustacích, ať už sólově, nebo v kombinaci s pokrmy. Ty uvaří ti nejlepší kuchaři. Festival chystá například napínavý kuchařský duel, v němž se utkají čeští kuchařští olympionici Martin Svatek a Martin Pudil. Kuchaři z Thiru pro změnu chystají pokrmy na ohni či hravou, zábavní večeři s detektivkou, Terasa Jordán připraví asijskou kuchyni či vegetariánskou mánii. Ani letos nechybí večeře s víny a muzikou, a to s moravskou cimbálovou i americkou jazzovou. Bohatý program pro nejmenší nabídne například degustaci limonád. Velkou novinkou je pak premiéra třetího dílu vinařského filmu Bobule, při níž na Táborský festival vína dorazí herci i producent snímku vinařství Vican.

25. únor

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Masopustní radovánky s vínem proběhnou v úterý 25 února ve všech prostorách Domu Vína v Jablonci nad Nisou. Tradiční akce, nabídne ochutnávku vín, masopustní speciality a bujarou zábavu. Připraveno je posezení ve vinných sklípcích a milovníci vína v maskách jsou vřele vítáni.

26. únor – 4. březen

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Velikonoce s vínem a velikonoční výzdobou se konají od 26 února do 4 března ve všech prostorách Domu Vína v Jablonci nad Nisou. Akce nabídne víno ideální pro velikonoční meditování i hodování, vína nového ročníku, růžová vína a koktejly. Připraveno je posezení ve vinných sklípcích i vinařské občerstvení.

28. únor

Město: Velké Pavlovice

Místo: Šlechtitelská stanice vinařská

www stránka: www.vinarskepotreby.cz

16. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné, Memoriál Jana Hajdy, se koná v pátek 28. února od 8 hodin ve Šlechtitelské stanici vinařská ve Velkých Pavlovicích. V soutěži v řezu révy vinné se o speciální trofej Zlaté nůžky utkají nejlepší tuzemští řezači. Jejich úkolem je řez provést důrazem na co nejvyšší kvalitu a čistotu, čas je zde pouze pomocným kritériem. V průběhu celého dne je pro přítomné vinaře i diváky připravený bohatý doprovodný program, jehož součástí budou letos kromě prezentace vinařských pomůcek a vybavení, také odborné přednášky. Akci pořádá Svaz vinařů ČR a společnost BS vinařské potřeby.

28. únor

Město: Borotice

Místo: Vinné sklepy Lechovice

www stránka: www.vslechovice.cz/lisovani-slamoveho-vina–1

Lisování slámového vína, jedinečná příležitost vidět na vlastní oči postup lisování vzácného vína se zájemcům naskytne v pátek 28. února ve Vinných sklepech Lechovice v Boroticích. Enolog vinařství Jan Hrachovský připravil výběr vín, které bude v rámci řízené ochutnávky postupně představovat. Připravena je také volná degustace, během které příjemná obsluha doplní bezednou sklenku libovolným vínem. O jídlo bude postaráno formou pestrého rautu a celým večerem hosty hudebně doprovodí milovník vína a hudby Jožka Šmukař. Cena vstupenky je 480 Kč a při zakoupení sektu pouze 350 Kč.

29. únor

Město: Brno

Místo: Kongresové centrum Brno

www stránka: www.vinobrno.eu

Již 43. ročník jihomoravské regionální výstavy vín s mezinárodní účastí se uskuteční v sobotu 29. února od 9 do 17 hodin v Kongresovém centru v Brně. Výstava je spojená s přehlídkou vín a volnou ochutnávkou vystavených vzorků. K volnému ochutnání je tradičně 750 vzorků vín, které budou podávány z chladicích boxů a k tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika.

29. únor

Město: Žeravice

Místo: sál

www stránka: www.obeczeravice.cz

49. ročník soutěžní výstavy vín spojené s ochutnávkou se koná v sobotu 29. února od 14 do 24 hodin v Žeravicích. Výstavu vín doprovodí od 19 hodin cimbálová muzika Prameň a k vínu budou podávány zabíjačkové speciality.

29. únor

Město: Žabčice

Místo: Lidový dům Žabčice

Již 56. ročník výstavy vín proběhne v sobotu 29. února od 10 hodin v Lidovém domě v Žabčicích. Konec je plánovaný na osmou hodinu večerní.

29. únor

Město: Mutěnice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinozmutenic.cz

Reprezentační ples vinařů z Mutěnic se koná v sobotu 29. února v místním kulturním domě. Hosté se mohou těšit na příjemný kulturně společenský večer a bohatý plesový program plný hudby a tance. Samozřejmostí je chutné občerstvení a lahodná vína z místních vinic.

29. únor – 1. březen

Město: Brno

Místo: hrad Veveří

www stránka: www.moravskeuzene.cz

Slavnosti moravského uzeného a vína proběhnou o víkendu 29. února až 1. března na hradě Veveří v Brně. Slavnost na Veveří je největší uzenářsko-vinařskou show, pokud ne na světě, tak v Česku jistě. Po osmé letos zavoní uzené a vinaři otevřou svá nejlepší vína. Na programu je také volba Krále uzenářů a Nejlepší domácí uzené, které bude sommelier snoubit s nejlepšími víny z moravských rodinných vinařství.

29. únor

Město: Slaný-Kvíc

Místo: Vinařství Kvíc

www stránka: www.vinarstvikvic.cz

Tradiční ochutnávka mladých vín ze slánských vinic, Sud za sudem, proběhne v sobotu 29. února od 15 do 18 hodin ve Vinařství Kvíc v obci Slaný-Kvíc. Sud za sudem je řízená ochutnávka 15 vzorků vín ročníku 2019 z místní vinice. Cena je 240 Kč na osobu a zahrnuje ochutnávku, katalog, dobrou vodu, pečivo i sladkou tečku. Pořadatelé doporučují včasnou rezervaci.

29. únor

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní uličky Výmol a Zátiší

www stránka: www.vinaricek.cz

Zimní procházka vinohrady spojená s Ochutnávkou vín proběhne v sobotu 29. února ve sklepních uličkách Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi. Sklepy budou veřejnosti otevřené od 11. hodin a procházka začne ochutnávkou ve 14 hodin. Během přibližně 3,5 km dlouhé procházky směrem na Týnec je pro účastníky ve vinici připravena teplá svačinka. Akce bude zakončená ve vyhřátém sále kulturního domu v Týnci, kde bude připraveno posezení u vína, zabijačkové občerstvení, zábavný program pro děti a od 16 hodin ochutnávku doprovodí cimbálová muzika Husaři.

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*