Zimní období už pozvolna přichází a my už začínáme přemýšlet, jak své domovy vyzdobit na Vánoce.  Právě se vyskytla možnost načerpat inspiraci v galerii Mariette, která se koná ve Vizovicích, a která svým návštěvníkům chce poskytnout dokonalý obraz české tradiční výroby ručně foukaných vánočních ozdob.

Vánoce, Malý dobrodruh
Vánoční výstava v galerii Mariette vám pomůže při výzdobě vánočního stromečku. Foto: www.mariette.cz

„Jen demonstrujeme, že toto krásné řemeslo, které patřívalo mezi „rodinné stříbro“ naší země, má lidem co nabídnout. Třeba jako protipól plastové vánoční záplavy z Asie v supermarketech,“ vysvětlil provozovatel galerie Roman Mynář a dodal, že skleněné ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech. Většina vzorů vznikala přímo na zakázku galerie, tak, aby návštěvníci mohli vidět ty nejaktuálnější módní trendy ve zdobení vánočních stromků.

Trendy ve zdobení

„Nikomu nechceme diktovat a nutit lidi, aby zdobili každý rok stromek jinak. Spíše u nás najdou zdroj inspirace. Každoroční trendy přitom neurčují sami výrobci a už vůbec ne my vystavovatelé. Existuje na to speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje. I pro letošní zimu tak byly určeny čtyři velmi odlišné styly a galerie Mariette představuje v hlavním výstavním sále v každém rohu místnosti hned několik variant daných trendů,“ vysvětlila autorka výstavy Iva Mynářová.

Styly podle Ivy Mynářové

První styl se jmenuje Láska a mír (Love and Peace) a nejpřesněji jej vystihují slova – poklidný, moderní, kvalitní, jemný, poetický a svěží. V barvách přechází jemná lehce zelenkavá k přírodně medové až po zlatavé odlesky. V dekoru najdeme stylizace přírodních motivů, třepotající lístky se daří zachytit blyštivými posypy a kontrastů jsme docílili jiným technologickým zpracováním stejného vzoru, který se tak objevuje na koulích čirých, matných i lesklých.

My cosy chalet – tedy Má útulná chatka je název druhého trendu ve zdobení. Tento styl by měl být útulný, tradiční, venkovský, uvolněný a šarmantní v chladných, velmi uklidňujících barvách – šedé, modré, tyrkysové a patinovaného stříbra. Ze zdobení by mělo dýchat kouzlo zděděného a tradice. V dekorech se opět objevují přírodní motivy – trávy, větvičky, zvířátka.

Děti asi nejvíc ocení styl, který radí: Zpět do školy! (Back to School!). Je totiž zábavný, barevný, v duchu šedesátých let a přitom trendy a připomíná to dobré ze školních let. Výrazně barevné ozdoby jakoby někdo pomaloval bílou křídou a vybral si k tomu dětské motivy, zvířátka, puntíky, kytičky. Vše dohromady by mělo tvořit veselou, pestrou směs.

A jestli letos něco hodně přitahuje pozornost, tak je to trend s tajemným názvem Zaklínadlo (Witch spell). Zaklínadlo je ženské, rafinované, tajemné, okouzlující a dramatické. Jde o harmonii teplých odstínů vínové, hnědé, červené, burgundské a purpurové s bronzovými a měděnými detaily a nabízí bohaté, složité květinové vzory – zkrátka dokonalé prostředí pro krásné čarodějky i jejich blízké.

Neohlížet se na módu

A aby si každý opravdu vybral podle svého gusta, tak v galerii nezapomněli ani na konzervativní návštěvníky a nabízí i další, obvyklejší barevné kombinace. „Každý by si měl vybrat to, co se mu opravdu líbí, bez ohledu na módu. V předním sále galerie tak nabízíme různé skleněné postavičky – medvídky, auta, Mikuláše, kočky domečky a další. Nechybí ani stromek ozdobený dekorem, který připomíná modrotisk. Tento „selský“ styl skvěle ladí s vizovickým pečivem, perníčky a třeba oříšky. Jeden stromek je ozdoben retro výběrem z let dávno minulých,“ vypočetla Iva Mynářová.

Zpříjemnění volného času

Výstavu výhradně českých vánočních ozdob doplňuje také kuchyňský koutek plný tuzemských vykrajovátek, keramických mís a forem na bábovky, či vánočky. A každý zde najde něco, co zpříjemní současné sychravé počasí – terapeutická mýdla, bylinné a ovocné čaje, sirupy, likéry a další dobroty.

Výstava v galerii Mariette v předzámčí zámku Vizovice je otevřena denně od 9 do 17 hodin, včetně sobot, nedělí a svátků až do 23. prosince.

Více informací naleznete na www.mariette.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*