Zima pomalu klepe na dveře a s ní jsou tady první mrazíky a chladno. V článku vám poradíme, jak za pomoci termoprádla zimu zvládnout bez zbytečného nachlazení. Termoprádlo slouží k odvodu potu od těla a jeho udržení v suchu a v teple. Hodí se zejména pro sport nebo pro výlety do přírody, ale jeho vlastnosti najdou uplatnění i při běžném nošení nebo během spánku. Velmi vhodné je také jako první vrstva oblečení pro děti.

termopradlo, Malý dobrodruh
Díky termoprádlu budou vaše děti vždy v suchu a teple.

Co umí: 

Termoprádlo dokáže díky speciálnímu tvaru vláken odvést pot od pokožky. Na rozdíl například od bavlny není nasákavé, takže pot odvede na vnější stranu, kde se může odpařit do vnějšího prostředí. Díky tomu zůstává tělo v suchu a také v teple, neboť suchá pokožka se mnohem pomaleji ochlazuje.

Z čeho je:

Termoprádlo je nejčastěji vyrobeno ze syntetických materiálů jako je polyester nebo polypropylen. Polyesterové prádlo rychle schne a snese vyšší teploty. Lze jej tedy i šetrně žehlit. Dobře odvádí teplo, proto je vhodné spíše do teplejších podmínek.

Polypropylen naopak poskytuje lepší tepelnou izolaci, takže se hodí do chladnějšího počasí. Kvůli horší barvitelnosti není polypropylenové prádlo nabízeno v tolika barevných variantách.

termoprádlo, Malý dobrodruh
Termoprádlo vybírejte raději menší než větší, nosí se těsně na tělo.

Z přírodních materiálů je pro výrobu termoprádla používána hlavně ovčí merino vlna. Nabízí přirozené antibakteriální vlastnosti, takže vlněné termoprádlo nezapáchá ani při častém nošení. Vlna navíc hřeje i mokrá a obecně dobře tepelně izoluje. Také vlněné termoprádlo je proto určeno spíše do chladnějších podmínek. Jeho záporem je horší oděruodolnost.

Existuje také termoprádlo, které kombinuje více materiálů, například syntetická vlákna s vlnou nebo bambusovou viskózou. Bambusová viskóza nabízí antibakteriální účinky a je příjemná na omak.

Jak se nosí:

Termoprádlo by se mělo nosit co nejvíce na tělo. Jen tak bude moci dostatečně plnit svou funkci, tedy odvod potu od pokožky. Proto prádlo vždy vybírejte radši menší, přiléhavé.

Mnoho modelů funkčního prádle obsahuje elastan, který umožní dokonalé přizpůsobení se tělu.

Co je na výběr:

Nemusíte mít přitom strach, že si nevyberete. Dnes je v rámci funkčního prádla k mání široký výběr od spodních kalhotek, trenek, přes dlouhé spodky až po různá provedení funkčních triček včetně těch se stojáčkem. Pro dámy jsou také skvělé sportovní podprsenky, které velmi dobře fixují při pohybu prsa a plní stejně dobrou úlohu při odvodu potu.

termopodprsenka, Malý dobrodruh
Populární novinkou je termopodprsenka.

Jak termoprádlo vypadá:

Na rozdíl od minulých let, kdy termoprádlo byl k dostání pouze v šedé či černé variantě, dnes již můžete vybírat z mnoha barevných provedení i atraktivních potisků. Není tak problém jít například během cyklovýletu nebo lyžování v termotriku do restaurace.

Pro koho je:

Původně bylo termoprádlo určeno pro vrcholové sportovce, jimž díky svým vlastnostem umožňovalo podat vyšší výkon. Poté se rozšířilo i mezi sportovce výkonnostní a rekreační. Dnesk si ho spousta lidí oblíbila i pro běžné nošení. Jednoduše se v něm cítí dobře i mimo sportování. Výborné je v zimě i na spaní, zvlášť pokud se ve spánku potíte a chcete zůstat v suchu.

Obrovské uplatnění nachází funkční prádlo také u dětí. Děti totiž obvykle střídají chvíle intenzivní aktivity, kde se potí, s momenty nečinnosti, kdy mohou snadno prochladnout. Samy si přitom svou tepelnou pohodu nejsou schopné regulovat. Pokud tedy rodiče nechtějí nebo nemohou děti každou chvíli kontrolovat, tento problém za ně vyřeší dětské termoprádlo, které děti udrží za všech okolností v suchu v teple. Dětské termoprádlo

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*