Možná vás to překvapí, ale zoologické zahrady patří v Česku mezi nejoblíbenější turistické cíle. A má to hned několik důvodů: otevřeno mají celoročně, pořád se tu něco zajímavého děje a navíc sem můžete vzít děti stejně jako prarodiče. Nudit se nebudete!

1. Nejoblíbenější místo v zemi, Pražská zoo

Foto: Czech Tourism

Osudy svěřenců pražské zoo často sleduje celý národ. Vzpomínáte na gorilí reality show? Tak teď si sem můžete přijít koupit třeba sloní trus pro zahrádku. Ale vážně, tady se dá skvěle strávit celý den – zavítat můžete třeba do pavilonu Indonéské džungle (mimochodem největší stavby pro zvířata v Česku), do Afrického domu nebo Vodního světa. Raritou je nová expozice člunozobce afrického, bizarního afrického opeřence.

2. V Chomutově najdete největší zoorá ves,

Zoopark je díky rozloze 112 ha největší zoologickou zahradou v České republice. Zoo se specializuje především na evropská a domácí zvířata. Při pohybu po areálu je možné využít místní vláček Amálka. Součástí zooparku je skanzen Stará Ves, kde se návštěvníci podívají do podkrušnohorské vesnice s hrázděnou kaplí nebo větrným mlýnem

3. Cesta kolem světa ve Zlíně

Zlínská zoo není vůbec obyčejná. Ročně ji navštíví skoro půl milionu lidí a jde o dlouhodobě nejoblíbenější turistickou atraktivitu na Moravě. Jak by taky ne, když svým návštěvníkům během jednoho dne umožní projít Afrikou, Asií, Austrálií i Jižní Amerikou a seznámit se tak s 211 druhy zvířat. V zoo se lze svést vláčkem i na poníkovi, nejnovější expozicí je Etiopie prezentující africká zvířata.

4. Nejstarší ZOO u nás

Nejstarší ZOO v Česku oslavilo už devadesátiny a najdete jej v Liberci. Zoo se proslavila zejména úspěšným chovem unikátních bílých tygrů indických, kteří jsou i ve své běžnější variantě ve volné přírodě takřka vyhubeni. Další specialitou jsou takiny čínské. Že nevíte, jak vlastně vypadají? Tak jeďte do Liberce. Jinde v Evropě je totiž neuvidíte.

5. Safari ve Dvoře Králové

Pýchou zoo ve Dvoře Králové je africké safari. Rozkládá se na ploše necelých 30 hektarů a při projížďce safaribusy uvidíte antilopy, zebry nebo pelikány. Zoo nabízí další lahůdky, které hned tak nenajdete. Třeba nocleh v jediném evropském safari kempu nebo možnost stát se na den ošetřovatelem v zoo a starat se tak o některé z 2300 zvířat, které tu chovají.

6. Na lemury a hrochy do Ostravy!

Foto: Czech Tourism

Ostravská zoo své návštěvníky láká především na vzácné druhy lemurů, z nichž někteří se dají vidět jen v Ostravě. Mezi další atrakce patří pavilony šelem, slonů, hrochů, ostrovy primátů nebo voliéry ptáků. Děti tu mají vyhrazenu vlastní dětskou kontaktní zoo a hřiště. Novinkou je expozice Čitván splňující i ty nejpřísnější podmínky pro chov zvířat v zajetí.

8. Krokodýlí zoo na jihu Čech

V celé Evropě není mnoho zoologických zahrad se specializací na krokodýly. Jednu z nich najdete v Protivíně na Písecku. Uvidíte tu více než 20 druhů těchto obávaných predátorů, o které pečuje soukromý chovatel a zakladatel krokodýlí zoo a zoologického muzea. To se nachází na protivínském náměstí a zahrnuje přes tisícovku zajímavých exponátů.

8. Mořeplavci, vzhůru do Děčína!

Jako mořeplavci si budete připadat při návštěvě expozice Rajské ostrovy v děčínské zoo. Vydáte se na objevnou plavbu kolem světa, během níž poznáte život na korálovém útesu, na mangrovovém pobřeží, v tropických pralesích, v karibské oblasti i na polopoušti. Seznámíte se s ohroženými druhy plazů, obojživelníků a ryb a obdivovat budete i obří 6000litrové mořské akvárium.

9. Jihlavská zoo zrušila mříže

Jihlavská zoo se nesnaží své návštěvníky ohromit velikostí (její plocha je jen 6,5 ha), ale snaží se, aby se tu oni a především její zvířecí obyvatelé cítili dobře. V zoo bez mříží přebývá více než 150 druhů exotických zvířat včetně těch ohrožených. K lákadlům zoo patří africká vesnice Matongo nebo velká expozice pro medvědy malajské s proudící vodou a skalními průrvami.

10. Jiný svět v Plzni

Nejpopulárnějšími obyvateli plzeňské zoo jsou tučňáci Humboldtovi, jejichž krmení je velkou atrakcí. Také se tu můžete těšit na druhý největší medvědinec v Evropě, volné přírodní výběhy opic a šelem nebo sukulentní skleník s 1000 druhy rostlin. Návštěvu zoo je možné spojit s návštěvou přilehlého dinoparku.

Baví vás návštěvy zoo? Dalších 5000 tipů na výlety a dovolené v Česku najdete na portálu www.kudyznudy.cz

 

3 Comments

  1. Filip Král says:

    Moc hezký článek. Nám osobně s rodinou nejvíce vyhovuje Zoo v Olomouci na Svatém kopečku, kde je úžasný výběr zvířat, skvělý terén a krásná i okolní příroda. Vlastně tomu nemůžu vytknout vůbec nic. Oproti ostatním Zoo, kde si vždy něco najdu. Ať už terén, nebo nahuštěné zvířata na sobě atd. Projeli jsme fakt vícero Zoo v ČR a Zoo Olomouc je pro nás ta nejlepší.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*