Tradiční jarmarky, slavnostní otevírání cyklostezek, ochutnávky delikates a dokonce Valašská olympiáda. Pokud o velikonočním víkendu vyrazíte na Východní Moravu, nudit se rozhodně nebudete.

Foto: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

Od pondělí do pátku bude náměstí Míru ve Zlíně patřit Velikonočnímu jarmarku. Vedle tradičního stánkového prodeje a velikonoční dílny budou mít návštěvníci možnost shlédnout ukázku kovářského řemesla nebo projekci filmů ze soutěže Motonomádi v rámci festivalu Neznámá země.

V pátek 22. dubna určitě vyrazí řada cyklistů do Velkých Karlovic na Vsetínsku. V resortu Valachy bude zahájená cyklistická sezona a to Velikonočním Specialized Weekendem. Během čtyř dnů si cyklisté užijí vyjížďky po valašských hřebenech s průvodcem, testování horských kol, trénink techniky jízdy a relaxaci v termálních bazénech a Wellness Horal. Ve Velkých Karlovicích připravili akcí více. V sobotu 23. dubna poměří v zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna svůj um regionální výrobci domácích sýrů v rámci prvního ročníku soutěže O nejlepší valašský sýr. „Regionální produkty jsou mezi lidmi žádané a i díky této akci chceme zmapovat místní výrobce, navázat s nimi kontakt a pomoci jim k odbytu. Máme zájem do všech tří hotelů resortu Valachy jejich výrobky odebírat,“ řekla vedoucí Lanterny Zuzana Vašutová. Sýry posoudí odborná porota. V případě zájmu hostů bude ustavena i komise z řad veřejnosti. Během soutěže zahraje cimbálovka Jánoš. Návštěvníci mohou také využít přítomnosti sommeliérů, kteří poradí, jak správně kombinovat chuť sýrů s víny, nebo ochutnat aktuální nabídku jehněčího menu.

Cimbálovka a výlety na koni

Na neděli 24. dubna se chystá Valašská olympiáda u sjezdovky Razula. Zábavné zápolení, jehož disciplíny jsou volně inspirovány běžným životem prostých Valachů, se uskuteční od 10 a 12 a poté od 17 do19 hodin. Zábava bude v neděli i ve Zvonici na Soláni ve Vsetínských vrších. Od 13 hodin zde vypukne zajímavý program, jehož součástí bude například zdobení velikonočních kraslic, pletení pomlázek, vyřezávání oveček ze dřeva nebo pečení mazanců. „O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Soláň, k pojížďce bude připraven Koňský velikonoční povoz,“ prozradila Alena Vašutová, vedoucí Informačního centra Zvonice Soláň. Pro dopravu na Zvonici bude zajištěn skibus, z Velkých Karlovic vyrazí ve 14 a 16 hodin, zpět vyjede v 15 a 17 hodin. Atraktivní akce se uskuteční v neděli také v centru Velkých Karlovic. Informační centrum a Karlovské muzeum chystají ve svých prostorách Velikonoční šmigrustování. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet malování či drátkování kraslic, zdobení perníčků nebo výrobu svíčky ze včelího vosku.

Jarmarky i farmářské trhy

Rušno bude o velikonočním víkendu i v dalších koutech Východní Moravy. Ve zlínském zařízení pro zvířata v nouzi se v sobotu odehraje Útulkové jaro, akce, během které budou moci zájemci vyrazit na procházku s útulkovým pejskem a pobavit se při dalším programu. Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti ožije v neděli Velikonočním jarmarkem. Do centra města přijede na 150 zručných řemeslníků, zabývajících se tradiční lidovou a uměleckou výrobou, a to nejen z našeho regionu, ale i z jiných koutů Moravy, Slezska, z Čech i ze Slovenska. Součástí jarmarku je i komponovaný hudební pořad.

Za zábavou i příjemným nakupováním můžete vyrazit i do Kroměříže, v neděli se v místní Květné zahradě uskuteční farmářské trhy. V nabídce budou uzenářské speciality z Valašska, živé ryby včetně dravých, pečivo a cukrářské výrobky, výrobky z mléka, holandské a italské sýry, koření, bylinky, přírodní kosmetika rukodělné výrobky, vajíčka, těstoviny, ovoce, zelenina, brambory, bylinné sirupy a čaje, zdravá výživa, včelařské produkty a výrobky z ovčí vlny.

Vrcholem prodlouženého víkendu bude velikonoční pondělí. Například u sjezdovky Razula ve Velkých Karlovicích patřit dětem. V 10 hodin zde vypukne Velikonoční mlsání, při němž si děti mohou posbírat sladkosti, které u Razuly poztrácely zvony, když se vracely z Říma. Bude se také soutěžit v kreslení nejhezčího velikonočního zajíčka a velikonočních disciplínách.

Buchlov je nejhezčí tuzemskou památkou

Anebo se vydejte na hrad Buchlov na Uherskohradišťsku, který je podle čtenářů internetového serveru iDNES.cz nejhezčí památkou České republiky. Celostátní hlasování vyhrál s obrovským náskokem, když získal 11 003 hlasů. Druhý v pořadí, zámek Český Krumlov, nasbíral 6 025 hlasů, třetí místo obsadil Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře s 5 926 hlasy.

Více na www.vychodni-morava.cz

 

Comments are closed.