Malebné městečko Bedřichov, které leží Jizerských horách, se pyšní nejen krásnou přírodou, lidmi, kteří vás rádi pohostí a čerstvým vzduchem, díky kterému se vám roztáhnou plíce, ale také bohatou sklářskou historií. Sami jsme vše prošli a dokonce našli velice příjemné ubytování. Nechte se inspirovat třeba ještě k poslednímu letnímu výletu!

Lákala nás hlavně historie, a to zejména ta sklářská. Už v 16. století bylo rozhodnuto o tom, že na tomto místě vznikne slavná sklářská huť, za jejímž založením stojí mistr Petr Wander. Z Bedřichova je to jenom kousek do Liberce, kde můžete vystoupat na kouzelný Ještěd. Tedy vzhůru na cesty a vaše první kroky by měly vést právě sem, do Bedřichova.

Bedřichov pro rodiny: Penzion Horský dvůr

Penzion, Malý dobrodruh
Penzion Horský dvůr je perfektní základnou pro výlety kolem Bedřichova. Foto: Horskydvur.cz

Zná to asi každý rodič (zejména my matky). Když už někam jedeme, máme rádi jistotu v tom správném ubytování, a tak trávíme spoustu času při vybírání toho správného ubytování. Bedřichov jeden takový penzion šitý na míru právě rodinám s dětmi ukrývá a a my ho vyzkoušeli. Penzion Horský dvůr se právem chlubí certifikátem Baby-friendly. Co to vlastně znamená? Nejen to, že na noční pláč vašeho potomka si nebudou sousedi stěžovat, ale také to, že vám bude k dispozici dětská postýlka, židle, hračky a tady vlastně cokoliv si vzpomenete. Tady je hezkým bonusem rovněž to, že kolem penzionu je slušné vyžití pro každý druh počasí.

Jizerské hory, Penzion Horský dvůr, Malý dobrodruh
Velká zahrada se spoustou atrakcí nebo dětská, tím vším jsou už dnes ty správné Baby-friendly hotely vybaveny. Foto: Horskydvur.cz

U penzionu čekají na krmení koníci Lukášek, Sunny a Athos. Zatímco vy budete v klidu popíjet dobrou kávu, děti si mohou pohrát na pískovišti, zaskákat si na trampolíně nebo se zhoupnout na houpačce a vyzkoušet si další atrakce na rozlehlé zahradě. V případě špatného počasí je vám k dispozici velká prosklená herna a my velmi ocenili možnost oprání si dětského oblečení zdarma a dobře vybavenou minikuchyňku. Po uložení dětí do postýlek můžete nabrat síly v sauně, na masáži nebo třeba ve vířivce (tedy minimálně ten z rodičů, který není na řadě s hlídáním…).

Tip na zimní výlety: Kousek od Penzionu Horský dvůr najdete hned tři lyžařské dětské vleky, je tady lyžařská školka i půjčovna.

A nyní už vzhůru na výlety…

Křížová cesta na Vysokém hřebeni

Chcete-li si se svou rodinou udělat krásný den na místě, kde vás nikdo nebude rušit, pak se vydejte na křížovou cestu, která je ukryta hluboko v lesích Bedřichova. Majitel zdejšího pozemku byl místním farářem ujišťován, že studánka, která se zde nachází, mu vyléčila zrak. Nevěříte? Pak se jděte přesvědčit. Jestliže se vám vidění nezlepší, alespoň si s rodinou uděláte příjemnou procházku. Naším tipem je pak rozhodně čištění všech dalších malých studánek v okolí, děti budou jistě nadšené, a dost možná i dospělí…

Cyklotrasy (nejen) pro bikery

Pakliže nejste zrovna příznivci pěší turistiky a raději si s sebou na výlety vozíte kola, tak máte štěstí. Z Bedřichova vede úžasná cyklotrasa, na které můžete poznávat všechny rozmanité krásy Jizerských hor. Na trase nebude chybět přehrada, pomníčky ani všudypřítomné skály. To vše za doprovodu vůně smrkového a bukového lesa.

Vzhůru na Ještěd

Pravou dominantou Liberce je hora Ještěd, na kterou vystoupat není až tak snadné, jak se zdá. Ještěd sahá do výšky 1012 m n. m. Pokud se vám však podaří vystoupat na vrchol, pak vaší odměnou bude výhled, na který jen tak nezapomenete. Nepřehlédnutelnou stavbou na Ještědu je známý televizní vysílač s restaurací, ve které je možnost občerstvení.

Jestliže jste v Liberci, pak byste měli také znát základní data. Jedním z nich je rok 1737, kdy byl na Ještědu vztyčen první kamenný kříž nebo například rok 1933, kdy konečně na Ještěd začala jezdit lanovka. Místem, kde dáte svým nohám odpočinout, může být opět poklidný Bedřichov. Ubytování a tedy i potřebné zázemí, už máte.

Výlet do Járova muzea

Víte, kdo je autorem této hlášky: „Děde Vševěde, princ Jasoň se hlásí, chce se na něco zeptat asi.“ Pokud hádáte, že Jára Cimrman, pak máte stoprocentní pravdu. Příznivci tohoto českého génia mohou nahlédnout do muzea vynálezů Járy Cimrmana, které je umístěné v areálu U Čápa. Co vás čeká, pokud se vydáte na prohlídku? Kochat se můžete při pohledu na vypouštěcí talíř či přenosnou turistickou značku. Nedaleko muzea je i maják, který sahá do výšky 25,6 m. A to všechno přece stojí za návštěvu, a dost možná, že za nejednu…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*