Kam vyrazit s dětmi (nebo i bez nich) na výlet? Co třeba na výstavu, a ne ledajakou. Výstava LES Příběhy stromů a lidí trhá rekordy v návštěvnosti. Příběhy stromů, lesníků a dalších obyvatel lesa vám budou vyprávět v zákoutích a hnízdech, uprostřed kmene i ve víru letokruhů. 

Výstava, Malý dobrodruh
A co poví strom vám? Foto: Eva Šafránková

Akci plnou zážitků, hry, emocí i poučení nabízí Národní zemědělské muzeum na Letné. Vůbec poprvé tak mohou návštěvníci prožít ve dvou patrech budovy, která bezprostředně sousedí na pražské Letné s Národním technickým muzeem, výstavu LES Příběhy stromů a lidí. Umělecké sdružení Mamapapa přizvalo ke spolupráci newyorské výtvarníky (Wade Kavanaugh a Stephen B. Nguyen), kteří tvoří nadživotní stromové objekty z papíru. Tento umělecký počin má jeden hlavní cíl, totiž změnit pohled společnosti na les a lesnictví. K tomu přispívá i způsob, kterým je tato výstava, trvající až do konce letošního roku, provozována – k návštěvníkům se přidá vypravěč, který rozehrává lesní příběhy a hry, skryté v jednotlivých místech výstavy. A reakce svědčí o úspěšnosti této netradiční výstavní formy.

„Vyprávíme příběhy o cestě časem za bájným prvotním stromem, o lese a lesnících, kteří pěstují les pro další generace i příběhy různých lesních bytostí, které vidíme, pouze když se v lese zasníme… Dá se říci, že na naší výstavě se tyto příběhy zhmotňují do konkrétních zážitků pro malé i velké. Hry, které jsme na výstavě připravili, jsou srozumitelné „žáčkům“ mateřských školek i těm nejstarším. Bonusem jistě je, že výstavou provází vypravěči, kteří zvládají angličtinu, italštinu, němčinu i další světové jazyky.“, uvádí jeden ze spoluautorů výstavy LES Příběhy stromů a lidí, lesník Václav Kinský.

Co vše vidí strom, Malý dobrodruh
Co vidí strom a co děti? Foto: Eva Šafránková

Zážitková a vzdělávací výstava, kterou realizoval v různých prostorách muzea na pražské Letné mezinárodní tým spolku Mamapapa, je spojením scénografického pojetí konkrétních lesních partií a městské zeleně Letenských sadů site specifik umělce a pedagoga DAMU Tomáše Žižky a vizuálního umění newyorských výtvarníků Wada Kavanaugha a Stephena B. Nguyena, kteří vystavují v Praze vůbec poprvé své objekty z balícího certifikovaného papíru. Speciálně pro tento projekt složil ambientní skladby známý muzikant Vladimír Václavek (Dunaj, Dunajská vlna aj.).

Ten k tomuto unikátnímu projektu LES Příběhy stromů a lidí dodává: „Zapomněli jsme, že les a stromy nám dávají život. Když jsme na zahájení výstavy s autory vykonali šamanský obřad, vše se sjednotilo a vysíláme jednoznačný pozitivní vzkazy pro všechny lidi – obraťte se k lesu a lesním krajinám. Tato výstava je iniciací pro každého z nás…“

Toto potvrzují i návštěvníci svými kresbami i zápisy v návštěvní knize. Nejsou to jen pouhé podpisy – sami doplňují příběhy výstavy svými lesními vzkazy a výzvami.

Nezbývá než uposlechnout výzvy autorů a přesvědčit se vlastními smysly – neboť tato výstava zaměstnává opravdu všechny smysly návštěvníka: „Přijďte se inspirovat k návštěvě lesa, přijďte zažít příběhy stromů a lidí a vidět les jinak“. Příležitostí bude více než dost.

Výstava LES Příběhy stromů a lidí se postupně rozrůstá i do venkovních prostor muzea, kde se brzy začne realizovat i instalace známé designérské skupiny Posedlí, která se paralelně připojí svými objekty. Připravují se výtvarné dílny s uměleckou školičkou Artual, divadelní představení tanečního studia LIGHT „Putování ve větvích“ přímo v expozici výstavy a také doprovodný kulturní program. K návštěvnické pohodě přispívá i malá farma na dvorečku, plná domácích zvířat, venkovní expozice Národního zemědělského muzea o stromech i lese a přívětivá kavárnička „Záletná“. Samostatnou akcí bude SLAVNOST DŘEVA, plná her a zábavy, připravovaná autory výstavy na 8. srpna v areálu Národního zemědělského muzea.

Hodí se vědět:

Zážitková a poznávací výstava LES Příběhy stromů a lidí

Délka trvání výstavy: 13. 6. 2015 – 31. 12. 2015, mimo pondělí od 9.00 do 17.00

Lokalita: Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 44, Praha 7

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*