Bývalý statek v Ostrově nedaleko Vlašimi opět ožil. Zdevastovaný objekt na dohled od hory Blaník proměnil jeho majitel Miloš Zapletal v moderní rekreační a relaxační centrum nazvané Farma Blaník. Plný provoz zahájil 1. července.

Sýpka s Rytířským sálem a venkovním pódiem, foto: www.farmablanik.cz

Farma Blaník nabízí ubytování v romantickém prostředí, ale také zážitky v podobě jízdy na koních a v kočáře. Pořádat bude poutě, trhy zvířat, dožínky i zabíjačky, koncerty, divadelní představení. V okolí je možnost sportovního vyžití v podobě vycházek, cyklistických vyjížděk i rybaření.

Rekonstrukcí stodoly vznikl malý hotel s restaurací, z bývalého obytného domu je penzion, malá stáj se proměnila v ubytovnu pro zaměstnance a koňáky, v sýpce vznikl konferenční sál. V areálu se může ubytovat dohromady 30 až 50 osob. Pro méně náročné je k dispozici také skromná ubytovna.

 

Modernizací prošly i stáje. V oddělených boxech může být ustájeno až 16 jezdeckých koní. Na některých z nich mohou zájemci vyjet na prohlídky okolí. Farma Blaník nabízí také výuku jízdy na koních a bude pořádat parkurové závody.

Samostatnou částí Farmy Blaník bude od jara příštího roku Farma-park. „Je to u nás poměrně málo známé prostředí, ve kterém rodiny s dětmi mohou shlédnout domácí zvířata od koní přes ovce, krávy, kozy, až po drůbež,“ řekl Miloš Zapletal. Expozici ve výbězích doplní řada volně žijících zvířat, například daňci nebo divoká prasata. K vidění budou i živočichové, kteří se kvůli svému handicapu už nemohou vrátit do přírody, jako výr, poštolky, veverky nebo kuny.

Farma-park bude mít také řadu dětských atrakcí. Nechybí mezi nimi maketa hory Blaník i s rozhlednou, lanovka, jeskyňka, les nočních skřítků. Malí návštěvníci si zde mohou skočit do slámy, svézt se na dětských traktorech nebo prolézt slaměný hrad. Více informací na www.farmablanik.cz

Co možná nevíte:

Obec Ostrov byla založena v roce 1411. První zmínky o ní ale pocházejí už z roku 1272, kdy zde na skále nad řekou Blanicí stála dřevěná tvrz. Název obce vznikl patrně podle rybníků, které ji obklopovaly.

Rod rodiny Mančalů, z něhož pochází nynější majitelé Farmy Blaník, žije v Ostrově od roku 1802. Miloš Zapletal zde vyrostl u prarodičů. Byl tak svědkem nejen rozkvětu zdejšího statku, ale i jeho devastace po znárodnění v roce 1950. V roce 2000 statek s 30 ha pozemků koupil od dědice posledních majitelů a rozhodl se ho obnovit.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*