Příprava na dovolenou je jeden velký stres a co teprve, když se dětem nechce. Zkuste své ratolesti motivovat tak, aby se na dovolenou těšili už při balení kufrů. Čtyřnásobné maminky a odbornice na plavání s dětmi z pražského Baby Clubu Juklík Štěpánky Štrougalové vám poradí, jak na to.

Kufr jen pro děti

děti s kufrem, Malý dobrodruh
Nemějte s dětmi při cestování zbytečné starosti. Foto: www.juklik.cz

Není nad to pozorovat chování dětí, když mají nějaký opravdu zodpovědný úkol. A organizace hraček na celý týden k moři rozhodně úkol je. Dejte dětem klidně až týden na sbalení správného množství her, plyšáků, pastelek, omalovánek do malého kufříku.  Za zmínku rozhodně stojí i ta důležitost momentu, kdy sami pokládají kufřík na pás k rentgenové kontrole,“ radí Štěpánka Štrougalová, čtyřnásobná matka a odbornice na plavání s dětmi z pražského Baby Clubu Juklík.

Na prádlo i ke hraní

Určitě máte pár věcí, na které nikdy nesmíte zapomenout! Zkuste k nim přiřadit ještě kolíček na prádlo a sadu do sebe zapadajících kostiček či kelímků.  Ideálně různě barevné, popsané čísly a pokreslené obrázky. Hledáním kolíčku v nejbližším okolí se dokážete zabavit opravdu dlouhé minuty. A využitelnost kostiček? Naprosto nekonečná. Na suchu, na písku, ve vodě. A jak jsou skladné do kabelky!

Oblečení, které děti prozáří

Pokud cestujete s více dětmi, určitě tento nápad oceníte. I taková drobnost udělá obrovskou službu. „Nové triko může být hezký předodletový rituál. Po našich zkušenostech s různými barvami jednoznačně vyhrávají barevné proužky nebo puntíky. Pokud se rozhlédnete po letištní hale, barevné pruhy oko okamžitě přitahují. Doporučuji se vyhnout modré a růžové barvě. Vede oranžová, žlutá, tyrkysová, zářivě zelená. A vedle rychlé orientace, kde ty děti vlastně jsou, šíříte dobrou náladu i kolem sebe. Budete se sami bavit pozorováním ostatních usmívajících se cestujících“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Expedice na letiště

Nespěchejte na letišti! Užívejte si to! Nikdy nic nehledejte sami. Buďte za líné rodiče. Úkolujte děti. Najdi číslo našeho letu a zjisti, zda nemáme zpoždění. Z jakého čísla probíhá odbavení?  Malé děti, které neumějí číst, mohou hledat piktogramy – kde jsou toalety, kam se ukládají kočárky nebo kde je šipka k východu.

Tělo místo omalovánek

Doba mobilních telefonů má i svá velká pozitiva. „Věřím, že všichni z nás učí své děti telefonní čísla na mámu a tátu. Znám děti, které číslo na maminku umí v češtině, slovenštině, angličtině, němčině a dokonce i v italštině.  Ale stejně se obávám toho, že pokud se malé dítě dostane do krizové situace, nepromluví a bude jenom plakat. A co takhle zkusit nový rituál?,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Před odjezdem na letiště vezměte lihový fix a napište dítěti telefonní číslo i s předvolbou na lýtko, na předloktí, na stehno…, tam, kde se rychle nesmaže a vydrží po dobu letu. Pak už můžou být rodiče naprosto klidní. Pokud samozřejmě nezapomenou doma ten telefon

Vlastní kapesné!

Nechcete se s nimi u každého obchodu dohadovat, co si smějí koupit a co ne? „Stanovte si pravidla. Rodiče koupí zmrzlinu před odletem a za přidělené množství peněz si děti mohou koupit, co chtějí. Opravdu co chtějí! Nechtějte mít na kupovanou věc za každou cenu názor! Je to jejich volba,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Více na www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*