Jaro je tu a děti tráví čím dál víc času venku – na procházkách či výletech, na kole nebo koloběžce. Na ulicích a silnicích na ně v dnešní době ale číháspousta nástrah. Vybrali jsme proto pro vás v nabídce Agátina světa několik tipů, jak vaše malé dobrodruhy připravit na bezpečný pohyb venku.

Dávej bacha, Malý dobrodruh
Dávej bacha aneb jak si zodpovědně hrát nejen na silnicích. Foto: www.agatinsvet.cz

Seznamování s bezpečným pohybem venku není třeba oddalovat. S dětmi od cca. 3 – 4 let můžete prostřednictvím didaktické hry Dávej bacha, vytvořenou českými autorkami. Princip hry je jednoduchý: na kartách jsou zobrazeny situace, ke kterým děti vybírají vhodné řešení (například co si mají vzít, když jdou na kolo, jak pracovat s nůžkami, čeho se smějí a nesmějí napít, jak se zachovat při setkání s cizími lidmi atp.). Smyslem hry je s dětmi „natrénovat“ řešení situací, které potkají každého malého dobrodruha. Protože natrénovat situaci, byť i jen ve hře, je mnohem efektivnější, než jen od maminky slyšet, co by se mělo a nemělo…

Jak se naučit dopravní značky?

Předškolákům je také určena pohádková knížka Pohádky o dopravních značkách. Ve dvaceti pohádkách, které obsahuje, se děti seznámí s nejdůležitějšími dopravními značkami. Příběhy jim napoví, jak se venku chovat bezpečně. A pokud vaše děti rády soutěží, mohou si užít kvíz zařazený na konci knížky!

Jak být správný cyklista?

Hurá na kolo, Malý dobrodruh
Zábavné hry, které děti naučí, jak se správně chovat na silnicích. Foto:www.agatinsvet.cz

Větším dětem (od cca. 6 – 7 let) je určena hra Hurá na kolo!. Jde opět o ryze českou hru, která byla vytvořena ve spolupráci s BESIPem. Připraví děti na to, co je na silnicích a ulicích čeká, jak tyto situace předvídat a jak na ně reagovat. Společenskou hru Hurá na kolo! mohou hrát malí i velcí a celá rodina: obsahuje dvě verze s různou obtížností: mladší hráči se pohybují po hrací ploše podle dopravních značek (a tím se je učí znát), pro starší děti jsou připraveny kvízové otázky.

Jakmile se školáci naučí číst, mohou se seznamovat s dopravními značkami i sami, bez dopomoci dospělého. Stačí jim k tomu výuková hra Dopravní značky (jistě vás už nepřekvapí, že ji koncipovala a vyrábí česká firma…), ve které si děti na hrací plochu položí jednu z 8 karet (vždy po 10 dopravních značkách, celkem tedy 80 dopravních značek) a pomocí dvou drátků přiřazují k obrázkům značek názvy. Pokud je určí správně, rozsvítí se zelené světlo.

Bezpečně na silnicích

Na závěr vám představíme zábavný pracovní sešit Učíme se hrou – Dopravní předpisy. Děti v něm najdou různé úkoly k dokreslení a vyřešení, při kterých se budou muset zamyslet nad bezpečným chováním v dopravním provozu. Sešit obsahuje také jednoduché kvarteto a dopravní hru. Uprostřed knížky na vaše předškoláky a malé školáky čeká omyvatelná „kouzelná“ stránka, na které mohou malovat stíracími fixy či barvami a opakovaně procvičovat, co se naučili.

Více na  www.agatinsvet.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*