Začínáte s dětmi letos na lyžích? Poradíme vám s předstihem jak na snadné začátky a přidáme pár tipů na vhodné lyžařské vybavení.

Kdy začít?

Začínáme s dětmi na lyžích, Malý dobrodruh
Pro lyžařské začátky volte hravou a zábavnou formu, aby si dítě vybudovalo k lyžování kladný vztah. Foto: www.skibi.cz

S dětmi se dá začínat už ve věku okolo 2-3 let. Je to však individuální, záleží na vyspělosti dítěte. Na začátku se hned nepustíte z kopce. Jde spíše o takové oťukávání, kdy si dítě lyže vyzkouší na nějakém rovném plácku. Nejdůležitější je, aby si dítě vybudovalo k lyžování a lyžím kladný vztah, nemusíte nutně hned sjíždět kopec. Pro lyžařské začátky proto volte hravou a zábavnou formu a věnujte se lyžování vždy jen tak dlouho, dokud to dítě baví.

Se serióznějšími začátky můžete počítat okolo 3-4 let věku dítěte. V tomto věku už dokáží šikovnější děti sjet sjezdovku a dá se uvažovat o systematičtější výuce. Chybu neuděláte, pokud se do ní pustíte sami, lepší je však kombinovat vlastní výuku s výukou v dětské lyžařské školce.

Proč zvolit lyžařskou školku?

Lyžařské školky disponují kromě zkušených instruktorů i vyhrazeným svahem se zábavnými výukovými pomůckami a dětským vlekem, či kobercem. Děti se ve školce učí na lyžích ve skupinkách, což také napomáhá vedle autority instruktorů k hladšímu začátku. V lyžařské škole někdy děti zaznamenají významné pokroky již po několika hodinách výuky.

Jaký typ sjezdovky je nejvhodnější?

Pokud se přece jen rozhodnete pro výuku vlastními silami, vždy začínejte na dobře zvoleném svahu. Nemusíte jet rovnou do Alp, vhodný mírný a bezpečný svah můžete najít třeba hned za domem. Na horách vybírejte i podle vleku. Na začátek je ideální kabinkový nebo sedačkový vlek. Hodně si usnadníte situaci a na kotvový nebo talířový vlek můžete s dětmi vyrazit později. Sjezdovka by měla být co nejlépe upravená, široká a mírná. Ideální jsou nejjednodušší modré sjezdové tratě.

Jak při výuce postupovat?

Začínáme s dětmi lyžovat, Malý dobrodruh
Dobré lyžařské vybavení podpoří rychlé pokroky dítěte. Foto: www.skibi.cz

U výuky myslete na to, že hodně pomáhá vizuální forma. Ukazujte dětem názorně, jak jednotlivé prvky provést. Udržujte stále zábavnou formu a za každé malé zlepšení děti chvalte.

Začněte na rovině a ukažte dítěti základní sjezdový postoj, vyzkoušejte stoupání do svahu bokem a další základy. Z roviny se přesuňte na hodně mírný kopec a zkoušejte, aby dítě sjelo přímým směrem dolů na rovinu a udrželo přitom rovnováhu.

Jakmile si toto dítě osvojí, můžete začít s přenášením váhy z jedné nohy na druhou. Postupně nacvičujte oblouky v pluhu, z rozšířené stopy a carvingovou vlnovku. Učte dítě bezpečně zastavit. Stále děti chvalte za každý úspěch. V této fázi děti už za asistence dospělého sjedou jednodušší kopec a dalším pilováním a tréninkem můžete mít vedle sebe malého lyžaře, který vám dokáže zdatně sekundovat i na těžších svazích. V 5-6 letech často děti už sjedou i většinu prudších svahů.

Jak na správné vybavení?

Dobré vybavení hodně podpoří rychlé pokroky. Není nic horšího, když se dítě učí na zbytečně dlouhých lyžích nebo v příliš velkých botách. Rozmyslete si, kolik času budete trávit na horách. Podle toho se rozhodněte, zda dětem koupíte nové nebo bazarové vybavení, či bude lepší využít služeb půjčovny lyží a vybavení dětem půjčit. Ekonomicky dnes často nejvýhodněji vychází celosezónní půjčení dětské lyžařské výbavy.

Jaké lyžařské vybavení zvolit?

Lyže volte pro děti co nejkratší. Pro začátek se volí dětské lyže klidně i o 30 cm kratší, než je výška postavy dítěte. Teprve později, když už dítě na lyžích něco umí, sáhněte po lyžích o 10 -20 cm kratších, než je výška dítěte. Dětské lyžáky musejí dítěti dobře padnout. Nenechte se zlákat tím, že déle vydrží, když se koupí o několik čísel větší. Lyžařské boty pak neplní svou funkci a nefixují dostatečně nohu.

Lyžařské hole se na úplném začátku většinou nevyužijí, i většina škol začíná výuku bez nich.  To ale neznamená, že nejsou důležité. Jakmile dítě trochu na lyžích umí, je dobré mít hole připravené a nechat děti lyžovat s nimi.

Poslední věcí, která by neměla chybět v základní lyžařské výbavě je dětská lyžařská helma. Bez ní na svah dítě nepouštějte. Dítě by si na ní mělo zvykat od úplného počátku, i když jezdíte na mírném kopci za chalupou.

Více informací nalezneta na www.skibi-blog.cz a www.skibi.cz.

2 Comments

  1. andrea says:

    Kvalitní vybavení je základ! Vyvarujte se proto plastovým lyžím s vázáním na zimní botu. Pro chůzi ve sněhu jsou fajn, ale rozhodně na nich děti nepouštějte z kopečka 🙂

    • redakce says:

      A jak jste dědi učili lyžovat? Podělíte se s námi o pár praktických tipů? A čím je tedy ideálně je podle vaší zkušenosti vybavit?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*