Rachot děl, hlasité povely rozrušených generálů, složitý terén okraje lesa. Přesně takovou vojenskou podívanou nabízí zámek Loučeň první květnovou sobotu při další z cyklu zámeckých slavností, která nese víc než přímočarý a zároveň atraktivní název: Bitva století. Loučeňští se při ní na jeden den vrátí do atmosféry krvavé prusko – rakouské války roku 1866.

Foto: Zámek Loučeň

„Hlavním bodem programu bude od 15 hodin historicky věrná rekonstrukce bitvy o les Svíb poblíž Chlumu u Hradce Králové, která byla jednou z klíčových bitev celého vojenského střetnutí Rakušanů s Prusy poblíž Hradce. U Hradce bojovalo na obou stranách celkem téměř půl miliónu vojáků, to je naprosto nepředstavitelná masa. Počtem zapojených mužů šlo o největší vojenské střetnutí 19. století v celé Evropě. To, že jsme dali naší akční připomínce staré válečné události název Bitva století, tedy vůbec není nadnesené, byť při ní pochopitelně musíme vystačit se skromnějšími počty vojáků,“ řekl manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek. „Těm, kdo neznají tuto část dějin, nebudu předem prozrazovat, zda z bitvy vzešli vítězně Prusové, nebo Rakušané, tedy v dobovém kontextu naši. Myslím, že očekávání výsledku nezasvěceným jen posílí zážitek z celé bitvy,“ dodal Jiří Senohrábek.

Dorazí i generál Emerich

Samotná rekonstrukce známé bitvy je jen programovou třešničkou na dortu. Věrní návštěvníci zámeckých slavností na Loučeni dobře vědí, že program pestrých prvních sobot v každém měsíci je vždy celodenní. První zajímavá podívaná se tak naskytne již úderem 11. hodiny, kdy na zámek dorazí generál Emerich Thurn – Taxis. „V tomto případě vylovujeme z minulosti postavu příbuzensky spjatou s majiteli zámku Loučeň. Kníže Emerich zažil své první vojenské úspěchy v roce 1848, kdy jako důstojník císařské armády potlačoval revoluci v Uhrách. Jeho účast v mamutím konfliktu, jakým byla osmnáct let poté prusko – rakouská válka, je jaksi samozřejmá. Návštěvníci, kteří během programu absolvují i prohlídku interiérů zámku, poznají Emericha na několika portrétech velmi snadno – jako slavný válečník kalibru Jana Žižky má stejně jako on pásku přes poraněné oko,“ nastínil historické souvislosti Jiří Senohrábek.

Na louce u zámeckého kostela bude po celý den vojenské ležení. Návštěvníci tu budou svědky divácky atraktivního bodákového útoku, nebo obecných příprav na boj. Od profesionálů se doví i podrobnosti z každodenního života běžného vojáka, na které se běžně hledají složitě odpovědi – třeba zda vojáci dostávali za povinnou vojenskou službu finanční odměnu, nebo jakým způsobem a na jak dlouho se do armády rekrutovalo. Otevřena k nahlédnutí bude také dobře vybavená historická zbrojnice.

Foto: Zámek Loučeň

Lstviví Prusové

Na zámeckém nádvoří bude od 11 do 15 hodin, tedy předtím, než udeří vlastní, zhruba čtyřicetiminutová bitva, kontinuální program plný divadelně ztvárněných vojenských historek; jedna z nich bude kupř. věnována slavnému hrdinovi lidové písně, kanonýru Jabůrkovi. Za velmi dobrodružnými a leckdy i zábavnými rekonstrukcemi historických událostí stojí poctivá badatelská práce v archivu. „Díky informacím z archivních materiálů zpřítomníme našim návštěvníkům ve vtipné skeči třeba historickou kuriozitu z Mladé Boleslavi roku 1866. V tomto městě na okraji fronty se velmi báli toho, že hladová vojska nepřátelských Prusů vyplení obchodníkům jejich živnosti, především těm, kdo prodávají potraviny. Když pak Prusové skutečně přijeli, nedokázali místní rozpoznat jejich uniformy a vítali je jako rakouské, tedy domácí ochranitele bohatou krmí. Prusové pochopitelně na tuhle pro ně výhodnou hru přistoupili a neodhalili hloupým měšťanům svoji pravou totožnost,“ usmívá se nad jednou z neobvykle veselých válečných událostí Jiří Senohrábek, sám vystudovaný historik.

Tip Malého dobrodruha: Zážitek z Bitvy století bude pro někoho procházet dokonce i žaludkem. Součástí vojenského ležení totiž bude velký vojenský stan, kde může každý návštěvník bitevní podívané ochutnat z teplé nabídky polní kuchyně.

Květen je pravidelně měsícem, který je už od otevření zámku Loučeň věnován velkolepým kostýmovaným rekonstrukcím historických událostí. Před třemi lety v máji slavili na Loučeni Barokní slavnosti, předloni Napoleonské slavnosti, loni pak První máj s Valdštejny. „I letošní květnová slavnost, Bitva století, nabízí vysoce atraktivní a výpravnou podívanou. Jsem přesvědčen, že všichni, kdo zavítají na zámek Loučeň v sobotu 7. května, z něj odejdou spokojeni,“ konstatoval Jiří Senohrábek. Počátkem června chystají na Loučeni čtvrtý ročník Zámeckého jarmarku. Více na www.zamekloucen.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*