Spousta lidí si myslí, že v Belgii jsou jenom malebné obchůdky s pralinkami. To je ale omyl! Hned ve třech belgických městech probíhají akce, které stojí za to navštívit. Co se podívat do Gentu na unikátní výstavu nebo dětský balet? Projeďte se tramvají, kde heslem je labužnictví. Pokud nemáte ještě vánoční dárky, pak si zajeďte na vánoční trhy do Liege. A nyní dokonce můžete vzít kamarádku či přítele zdarma: autobusový dopravce Eurolines vás sem až do konce roku v rámci akce 1+1 dopraví za výhodnou cenu: jedete dva, ale platí jen jeden!

Eurolines, Německo, levné jízdenky
Cestujte pohodlně po celé Evropě. Foto: www.eurolines.cz

„Češi poslední roky čím dál častěji využívají na podzim prodloužených víkendů, které vycházejí na termíny státních svátků, k cestám po Evropě – zaznamenali jsme zvýšení zájem o belgická města, zejména o Brusel, Gent a aktuálně Liege,“ říká Pavla Lauermannová zastupujícího autobusového dopravce Eurolines, který má až do 10. 12. 2013 akci 1+1 a do 42 evropských metropolí vás sveze dva za cenu jednoho.

Tram experience pro gurmány

Nestíháte ráno snídat a musíte si tak jídlo dopřát až cestou do práce v tramvaji? Že je to nepohodlné a nevhodné? S tím by zřejmě nesouhlasili v Bruselu, kde se již druhým rokem koná Tram Experience. Za jízdy je pasažérům servírováno tříchodové menu od tří michelinských kuchařů. Gurmánskou jízdu Bruselem by si neměli nechat ujít milovníci jídla, kteří chtějí ochutnat něco netradičního. Zážitkem bude pouhá snaha, aby vám nějaká dobroto za jízdy nepřístala na košili. Pokud se toužíte projektu Tram Experience zúčastnit, pak byste si měli jistě pospíšit, protože zájemnců je mnoho a počet míst je omezený. Heslo výletu zní: „Všichni gurmáni se sejdou v tramvaji.“ Více na http://visitbrussels.be/bitc/BE_en/content/6631/tram-experience.do#PRACTICAL 

Za vůní kakaa

Návštěva Belgie by se neobešla bez ochutnávky pravých belgických pralinek. Nechte se po celý podzim unášet vůní kakaa. Města znalí průvodci vás doprovodí do těch nejlepších obchodů s čokoládovými pochutinami v Bruselu. Cestou se dozvíte, jak se taková pravá belgická pralinka vyrábí a možná se vám podaří si jednu pralinku vlastníma rukama vytvořit. Při vzpomínkách na dvouhodinovou cestu s nádechem čokolády se vám ještě po návratu domů budou sbíhat sliny. Více na http://visitbrussels.be/bitc/BE_en/guided_tour/2947/walk-tasting-belgian-chocolate-s-brussels-city-center.do.

Festival ledových soch

Buďte svědky toho, jak se kus ledu promění v ledovou bytost. Svá sochařská díla vám až do 15. ledna 2014 předvedou umělci, jejichž výtvory budou celou zimu zdobit hlavní město Belgie. Pouhým kladivem a dlátem bude stvořeno opravdové umění. Jako v zimní pohádce se budete cítit, pokud se se svou milou nebo milým rozhodnete vyjít na procházku napříč Bruselem. Ledouvé sochy rychle tají, tak příliš neváhejte a přijďte rozhodnout o tom, která socha je tou nejkrásnější. Více na http://www.eurolinesevents.com/#filter-country-BEL.

Umělec Jordan Wolfson vystavuje v Gentu

Milovníci výstředního umění mají do 5. ledna 2014 opravdové štěstí. Světoznámý umělec Jordan Wolfson pořádá v belgickém Gentu výstavu s názvem Ecce Homo / le Poseur, která byla vytvořena na základě animovaných filmů Con leche a Animation Masks. Výtvarník sám sebe označuje za jednoho z generace těch, pro které není internet nic zvláštního, proto se můžeme těšit na neobvyklá díla, jakými je i obraz mutujících červených krvinek. Více na http://www.smak.be/tentoonstelling.php?la=en&id=551&i=0&t=&tid=&y=&l=a&kunstenaar_id=&kunstwerk_id=#

Každý čtvrtek v muzeu

Pokud jedete do Belgie za kulturou a hodláte zavítat do hlavního města, pak byste v Bruselu měli navštívit alespoň jedno muzeum. Bojíte se, že to nestihnete, protože muzea zavírají v 17:00 hod.? Nyní nemusíte. Až do 12. prosince jsou pořádány noční komentované prohlídky právě pro ty z vás, kteří během dne nemáte čas. Každý čtvrteční večer tak můžete navštívit až 6 muzeí. Využijte příležitost a začněte sebe či své potomky v této belgické metropoli kulturně vzdělávat. Více na http://www.brusselsmuseumsnocturnes.be/index-en.php?page=2.

Za vánoční atmosférou do Liege

Vánoce si zaručeně užijete v příjemné atmosféře belgického města Liege. Od 1. prosince až do posledního dne roku se mohou návštěvníci těšit na dřevěné stánky, kde mohou ochutnat ty nejlepší  vánoční dobroty. Zimní dekorací bude oplývat náměstí St Lambert a Place du Marche. I řemeslníci se zapojí a to svou již typickou ukázkou tvorby tradičních řemeslných výrobků. V srdci Liege, na Cathedral Square, bude vytvořeno kluziště, kde si bruslaři užijí pravé zimní radovánky. Pokud budete po náročném bruslení unavení, můžete se občerstvit ve stáncích, které obklopují venkovní kluziště. Více na http://www.welovechristmasmarkets.com/index.php/belgium/liege

Dětský balet

Po celodenním poznávání gentských památek byste měli vašim ratolestem dopřát trochu odpočinku. Vánoce v Gentu budou pro děti dozajista jedny z těch nejlepších, pokud je s sebou vezmete na Louskáčka, vánoční pohádku s kouzelnou hudbou od Čajkovského. 19. prosince máte možnost zabavit vaše potomky na dětském baletu, kde i hračky ožívají. Příběh malé Klárky, který se odehrává na Štědrý večer, vás dotane do té pravé vánoční atmosféry. Více na http://www.visitgent.be/en/event-nutcracker-0?from_category=3381&context=tourist.

Jak se dostat do Belgie: Autobusový dopravce Eurolines má až do 10.12.2013 akci 1 +1, kdy vás do Bruselu, Gentu, Liege (a dalších 39 evropských metropolí) zaveze dva za cenu jednoho. Jízdenky koupíte online na www.eurolines.cz, zaplatit je můžete platební kartou a elektronické tikety vytisknete přímo z vašeho počítače. A ceny?

Ve 2 do Bruselu a zpět za 3100 Kč = 1550 Kč pro 1 osobu!

Ve 2 do Gentu a zpět za 3100 Kč = 1550 Kč pro 1 osobu!

Ve 2 do Liege a zpět za 3100 Kč = 1550 Kč pro 1 osobu!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*