Možná také patříte mezi ty, kteří se rádi probírají obsahem krabic s dávno uloženou minulostí – starými fotkami a pohlednicemi. Také Zlín, i když řada lidí z okolních starších měst vám to bude vymlouvat, má svou historii. Možná, že zajímavý důkaz o tom dřímá právě ve vašem starém albu po babičce nebo v krabici s fotkami po dědovi. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně teď pamětníky a milovníky starých časů vyzývá: Přineste vzpomínky do muzea!

Obecná škola u kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, 20. Léta 20. století
Foto: Obecná škola u kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, 20. Léta 20. století: Archív MJVM Zlín

Beseda pro pamětníky je naplánována na čtvrtek 25. srpna od 16. hodin ve zlínském zámku. Zájemci se sejdou přímo ve velkém sále, kde je instalována výstava Pátrání po místě. A právě tato výstava ukázala obyvatelům, přivyklým na baťovskou klonovitost našeho města, že i Zlín je místo mnoha vrstev. A také fakt, že jeho zdánlivě nezajímavá zákoutí, kolem kterých procházíme každý den bez povšimnutí, mohou skrývat nejedno tajemství či příběh.

„Sedm měsíců návštěvníci muzea mohli prostřednictvím výstavy poznávat zajímavá místa Zlína. Kdo však s tímto městem spojil svůj život, měl určitě příležitost poznat mnohem víc, než výstava nabídla. Proto zveme na besedu, která poskytne prostor pro všechny, kteří se chtějí podělit o své vzpomínky a znalosti spojené s městem Zlínem, jež jsou pro mladší generaci již zapomenuty. Pokud návštěvníci donesou vlastní fotografie z prostředí Zlína, bude možné si o nich společně pohovořit,“ popsala jedna z autorek výstavy Pátrání po místě, Pavlína Gutová.

Beseda bude mít i velmi zajímavé průvodce z řad odborných pracovníků muzea – archeoložku Janu Langovou, historičku Hanu Kuslovou, etnografy Alenu Prudkou a Karla Pavlištíka a další.

Vstup na Besedu pro pamětníky je zdarma. Výstava Pátrání po místě je k vidění na zlínském zámku již jen do 28. srpna. Aktuální informace na www.muzeum-zlin.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*