Pobřeží Středozemního moře je dlouhé pře 46 000 kilometrů a zasahuje do 21 zemí na třech kontinentech.  Ze stovek úžasných míst jsme zkusili vybrat ta nejzajímavější místa v turisticky atraktivních destinacích.

Foto: archiv AČCKA

1. Tarifa – ŠPANĚLSKO: Tarifa je španělské město, ze kterého můžete spatřit pobřeží Afriky, které je odtud vzdáleno pouhých 13 km. Díky neustále vanoucímu větru je toto město mekkou windsurfingu a kitesurfingu. Pokud patříte mezi surfařské nadšence, určitě neopomeňte navštívit město Tarifa. Město je ovšem zajímavé i pro ostatní cestovatele. V krásném starobylém městě, obklopeném plážemi s bílým pískem a bohatou zelení, vládne uvolněná atmosféra a bohémský život

2. Liparské ostrovy – ITÁLIE: Liparské ostrovy jsme vybrali díky jejich výjimečné kráse. Nachází se nedaleko Sicílie, souostroví se skládá z osmi ostrovů vulkanického původu a dokáží překvapit i největšího skeptika. Ostrovy jsou obklopené průzračnými křišťálovými vodami, horskými zeleněmi a místní historická města s úzkými spletitými uličkami nabízí nepřeberné množství restaurací s tradičními středomořskými specialitami. Co jiného než perfektní jídlo a kvalitní pláže člověk při dovolené potřebuje?

Foto: archiv AČCKA

3. MALTA: Pokud navštívíte tuto maličkou zemi, nebudete ochuzeni o nic, co Středomoří nabízí. Malta se rozkládá na 300 km2 a nachází se uprostřed moře a je ovlivněna evropskou, severoafrickou a arabskou kulturou. A právě z tohoto důvodu je ostrov tak pestrým, fascinujícím a unikátním místem. Malta je zvlášť zajímavá pro historické nadšence. Naleznete tu normanskou, gotickou, renesanční či barokní architekturu. Úžasné starobylé budovy se datují až do období před 6000 lety. Rovněž je zde široký výběr z muzeí od archeologických až po moderní historii.

4. Cassis – FRANCIE: Ti, kdo milují trávení dovolené ve francouzském stylu, město Cassis zajisté nezklame. Nachází se poblíž Marseille v jižní části Francie. Toto okouzlující město je proslulé svými neobyčejnými útesy, četnými zátokami s romantickými plážemi a samozřejmě vínem. Podle všeho mělo město Cassis jako jedno z prvních vinařských měst značku kontroly původu, která bylo zavedena v roce 1930. Dnes je proslulé místní bílé víno symbolem regionu a tradiční francouzský nápoj

5. Dubrovník – CHORVATSKO: Dubrovník ležící v jižní části Chorvatska je absolutně unikátní místo na pobřeží Středozemního moře. Pro mnohé je Dubrovník prázdninovou destinací číslo 1, která své středomořské konkurenty poráží díky své výjimečné poloze, nádhernému historickému městu a fantastickému pobřeží. Ve středověku byl Dubrovník významný přístav a obchodní křižovatka a jediné město, které mohlo díky své poloze  konkurovat italským Benátkám. Není divu, že Dubrovník navštíví přes půl milionu turistů ročně.

6. Ostrov Hydra – ŘECKO: Hlavním důvodem, proč mají lidé rádi pobyt na tomto ostrově je fakt, že je tu zákonem zakázaný provoz motorových vozidel. Pro přepravu po ostrově se tedy využívají oslíci, kola nebo vodní taxi. Tyto tradiční způsoby dopravy umožní návštěvníkům vcítit se do řeckých tradic. Když se toto přidá k lákavému pobřeží ostrova posetém spoustou malých přístavů, roztomilými domky, křišťálovou vodou a množstvím tradičních restaurací, nabízí se dost důvodů, proč strávit dovolenou právě na tomto ostrově.

Foto: archiv AČCKA

7. Tossa de Mar – ŠPANĚLSKO: Tossa de Mar je ideální místo pro odpočinek zvláště pro ty, kdo se chtějí uklidnit po návštěvě přelidněné Barcelony. Nachází se nedaleko asi 100 km od hlavního města Katalánska na pobřeží Costa Brava, kam létají přímé charterové lety i z České republiky. Tossa de Mar láká své návštěvníky malebnými plážemi, okouzlujícím a tichým starým městem s nádherným středověkým hradem, který se vypíná nad plážemi. Po skleničce kvalitního vína v jednom z útulných barů se vám město bude zdát ještě atraktivnější.

8. Korsika – FRANCIE: Kromě zlatavých pláží s tyrkysově modrou vodou, je na Korsice nejtěžší horská stezka v Evropě – legendární GR 20, jejíž překonání trvá 15 dní. Ve skutečnosti jsou totiž dvě třetiny Korsiky pokryté horami. S dvaceti vrcholy s výškou přes 2000 metrů je Korsika rájem pro milovníky horolezectví. Kromě toho má Korsika také 1000 km dlouhé pobřeží lemované plážemi.

9. Portofino – ITÁLIE: Pokud bychom měli popsat Portofino jedním slovem, byla by to „pohádka.“ Dříve malé italské rybářské městečko na Italské riviéře, dnes je město známé díky svému nejkrásnějšímu přístavu v oblasti  Středozemního moře. Není divu, že Portofino má několik zmenšených kopií např. v Tokiu v parku DisneySea nebo v Universal Orlando Resort v USA. Se svojí dech beroucí architekturou, magickou polohou a množstvím příjemných kaváren je Portofino příkladem italského a středomořského životního stylu.

10. Tetouan – MAROKO: V porovnání s evropskou částí pobřeží, zůstává pobřeží Maroka panenské a neobjevené. Název města Tetouan v berberském jazyce znamená „oči“ a patří k jednomu ze dvou významných marockých přístavů na pobřeží. Zároveň je to nádherný prázdninový resort se starým městem, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Tetouan představuje unikátní a exotickou stranu středozemního pobřeží.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – AČCKA, www.accka.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*