Ve slavné povídce Šimka a Grossmanna jeden muž říká: „Nechci slevu zadarmo.“ A platí to i po 40 letech. Jaké jsou možnosti, když chcete ušetřit a platit méně na svých cestách? Máme pro vás malý přehled těch nejzajímavějších projektů.

ISIC je u nás nejznámější a nejpoužívanější slevový mládežnický průkaz (International Student Identity Card), který pořídíte za 300 Kč na 16 měsíců. Otevírá cestu k více než 1900 slevám u nás a dalším 42 000 slevám ve 124 zemích světa. Pro tuto kartu neexistuje horní věkový limit, což je významné plus pro všechny „věčně mladé“ studenty. Podmínkou je ovšem řádné studium v denní, respektive prezenční formě. Na kartu můžete levněji nakupovat, máte levnější stravování, vzdělávání, vstupné na kulturní festivaly, do klubů, slevy na permanentky v lyžařských areálech a především při cestování – na letenky, autobusové a vlakové jízdenky, na vstupné do památek, na ubytování. Držitel karty má přístup k bezplatné nonstop lince ISIC Emergency Help Line (číslo je uvedeno na kartě) viz www.isic.cz.

V Česku mohou majitelé průkazu ISIC jako první na světě využívat slev online přes www.chytrepalice.cz, či osobně na ISIC pointu, který ve světě nemá obdoby. Každou zimu na ně čekají slevy na permanentky v 15 až 20 českých a moravských lyžařských areálech. Letní festivalovou sezonu jim zpestří slevy na vstupenky na téměř 40 hudebních festivalů (ušetří až 50 %). S průkazem ISIC se lze pojistit na cesty již za 200 Kč na celou dobu platnosti. Pokud už nestudujete, ale přitom jste mladší 26 let, můžete využít výhod karty Alive (IYTC), která stojí 300 Kč a má platnost 12 měsíců. Platí u ní obdobné výhody, jakými disponuje karta ISIC. Tento doklad vám umožňuje čerpat slevy a výhody ve 124 zemích světa.

SLEVY NA VÝLETY I OBLEČENÍ

SPHERE CARD platí vždy tři roky a obvykle stojí 1500 Kč (od některých obchodníků ji můžete ovšem dostat i jako odměnu). Máte na ni slevy 5 až 10 % na více než 7000 místech v celé České republice, na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku. S touto kartou můžete mít obvykle také o 5 až 10 % levnější opravu auta, nákup elektroniky, zařízení bytu, výlety a oblečení. A pozor, v ceně této karty je úrazové a životní pojištění a zdarma k ní můžete získat jednu studentskou kartu, kterou využije vaše školou povinné dítě. Kartu snadno objednáte na internetové stránce www.sphere.cz.
KARTY EUROBEDS dostávají automaticky všichni členové Klubu českých turistů. Zájemci o členství mohou do tohoto klubu vstoupit i prostřednictvím internetu. Na adrese www.kct.cz je k dispozici přihláška. Na kartu získáte slevy na ubytování a vstupy do muzeí, galerií, na nákup sportovního vybavení nebo zájezdů. Karta platí v České republice, v omezené míře také na Slovensku a v Rakousku.
CESTOVNÍ KNIHU koupíte v informačních centrech a knihkupectvích. V této skvělé knížce najdete 150+1 vybraných tras na jednodenní výlety autem, v příloze je pak sešit s více než 150 volnými vstupenkami a slevovými poukázkami. Volné vstupy máte na hrady, zámky, do muzeí, jeskyní, zoologických zahrad, ale můžete si také se slevou dopřát lodní lístky, poukázky na různé dobroty či využití vybraných sportovních zařízení v celkové hodnotě více než 10 000 Kč. Slevy platí tři roky od vydání publikace, tedy do 31. 12. 2011. Celé území Česka najdete na 626 mapových stranách. Úvod publikace nabízí několik základních informací o turistice a cykloturistice, v závěru je mapová část doplněna rejstříkem obcí.
RODINNÉ PASY jsou zdarma pro obyvatele Ústeckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského kraje a kraje Vysočina. Rodina (nejméně jeden dospělý a jedno dítě) na ně získá slevy na ubytování, vstupy na hrady a zámky, do muzeí, aquaparků, také slevy v půjčovnách kol a lyží. Pro získání Rodinného pasu stačí, aby v jednom z výše zmíněných krajů bydlel alespoň jeden z rodičů. Kartu můžou získat i nesezdané páry s dětmi nebo rodiče samoživitelé. Do žádosti, která je na internetové stránce www.rodinnepasy.cz, stačí napsat jména rodičů, adresu trvalého bydliště, jména a rok narození dětí a svoje telefonní číslo nebo e-mail.
TIP MALÉHO DOBRODRUHA: Jste-li naopak rodiči malých školáků, pořiďte jim tzv. ISIC Scholar, což je karta určená pro žáky základních škol nebo také víceletých gymnázií. Podmínkou je věk od 10 do 15 let.

 

Comments are closed.