Nachlazení, Malý dobrodruh
Poraďte si s chřipkou co nejrychleji. Foto: www.paralen.cz

I když je letošní zima nezvykle teplá, chřipky a nachlazení jsou v plném proudu. Zatímco angíny se hemží při bodech mrazu, chřipky se nejvíce šíří za teplého počasí, jako je právě teď. Víte, jak je správně léčit?

Za okny to vypadá, že i v lednu nám vládne jaro, které však může být pro epidemie různých onemocnění spíše povzbuzením. Jelikož teplé počasí navozuje pocit, že žádná zima snad ani nepřijde, lidé podceňují zimní oblečení a často dochází k prochladnutí. Podle praktických lékařů právě nyní přibývá pacientů s nachlazením a respiračními chorobami, a to napříč věkovým spektrem.

Pomáhá moře i v zimě?

Letošní netypická zima se odrazila také v lékařských ordinacích. Zatímco loni je plnili pacienti s chřipkou, letos se složení virů změnilo a množí se lehké virózy. Lidé tak mají spíše teplotu nebo rýmu, jsou nachlazení, přestože velká část z nich těmto zdravotním problémům stále říká chřipka. V době, kdy mrzne a sněží, se daří naopak angínám. Pokud se chladné počasí dostaví, nachlazení by mělo být méně, chřipek více – a ty mohou být pro některé rizikové skupiny opravdu nebezpečné.

Mnoho lidí také před zimou utíká na dovolenou do teplejších částí světa. I jim však hrozí po návratu onemocnění – šok ze změny teploty tělo vydržet nemusí, přestože se zdá, že z pobytu u moře je posílené. Jelikož ale při cestování letadlem musí tělo během několika hodin čelit změně až o desítky stupňů, často se nám poté dovolená příliš nevyplatí a zaplatíme za ni několika dny s teplotou a v posteli.

Jak zvítězit nad nemocí

Když onemocnění přece jen přijde, je důležité jej nepodcenit. Dostatek spánku, klidu, čaj s medem, ale také ty správné léky – to vše je potřeba k vyléčení. Léky by měly v případě nachlazení ideálně obsahovat paracetamol a fenylefrin, případně také dextrometorfan (pakliže trpíme kašlem) nebo kofein (pomáhající proti bolesti). Pokud preferujete tabletky, pomoci může např. Paralen Grip Chřipka a bolest, případně můžete vypít horký nápoj (např. Paralen Grip) s třešňovou nebo citronovou příchutí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*