Dali jste svému kolu během léta pořádně zabrat? Pak byste se o něj měli dobře postarat i v zimě. Nezanedbávejte posezónní servis, jinak se vám vaše lhostejnost vrátí v podobě nepojízdného kola.

servis kola, Malý dobrodruh
Uložte své kolo k zimnímu spánku. Foto: www.skiservis.cz

„V ideálním případě byste měli kolo po sezóně svěřit odbornému servisu, kde ho dokonale vyčistí a promažou důležité komponenty. Vyhnete se tím nepříjemnému překvapení, které by vás jinak nejspíš čekalo na jaře,“ vysvětluje Karel Studnička ze specializované cyklistické prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Tímto překvapením by mohla být například zarezlá ložiska středu šlapání, odkud vlhkost při běžné očistě kola sami dokonale jen těžko odstraníte. Častým problémem také bývá zatuhlý řetěz, který je třeba po zimní přestávce vyměnit.

Podzimní doba, kdy již na kolo vyrážíte jen zřídka nebo vůbec, je ideální pro ponechání kola v servisu i delší dobu. Kolo vám tolik nechybí, a tak vám nevadí, když zůstane v servisu týden a déle.

Proto je vhodné podzimní období využít například pro náročnější opravy, jakou jsou například repase vidlice a tlumiče. „U těchto oprav se často čeká na náhradní díly i několik týdnů, proto je pro zákazníky velmi nepříjemné podstupovat je v plné cyklistické sezóně,“ varuje Karel Studnička.

Zimní období není pro opravy kol vhodné, většina cykloservisů v našich zeměpisných šířkách totiž v zimě servisuje lyže a k opravám kol se vrací až na jaře, těsně před vypuknutím nové cyklistické sezony. „Jenže v té době se na nás obrací spousta cyklistů, kteří zanedbali posezónní servis, nebo kolo špatně uskladnili a my nestačíme jejich požadavky uspokojovat. Oni si pak musí na první vyjížďku počkat,“ doporučuje Karel Studnička.

Pokud se domníváte, že vaše kolo servis nepotřebuje, alespoň ho po sezóně důkladně vyčistěte, promažte řetěz a uskladněte na vhodném místě. „Kolo by mělo být především v suchu. Pokud už ho musíte mít na balkoně, alespoň ho přikryjte, aby se k němu pokud možno nedostala vlhkost,“ uzavírá Karel Studnička.

Ski a Bike Centrum Radotín je specializovaná prodejna pro lyžování a cyklistiku, založená v roce 1988. Nabízí prémiové značky sportovního vybavení a oblečení a provozuje špičkový lyžařský a cyklistický servis, test centrum a půjčovnu lyží. Patří pod ni také dětské prodejny Skibi Kids, specializované na dětský technický textil a vše pro dětskou cyklistiku, lyžování, plavání a in-line bruslení. Více informací naleznete na stránkách www.skiservis.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*