Žádné jiné jídlo nedokáže uspokojit chuť na čokoládu stejně jako kakaová pochoutka samotná. A to ani potraviny, které obsahují mnoho totožných látek. Čokoláda je zkrátka nenahraditelná, potvrdil nedávný výzkum.

Foto: www.dreamstime.com

„Místo čokolády jsme podávali jiné potraviny, které obsahují shodné látky. Účastníci výzkumu je měli hodnotit jako dostatečné k nahrazení chuti na čokoládu či naopak,“ vysvětluje postup výzkumník Michal Holub z projektu Čokovice.cz, „nicméně žádná z nich nedokázala ukojit chuť na čokoládu stejnou měrou, jako pár čtverečků čokolády samotné.“

Ve výzkumu byly použity například kapsle plněné kakaovým práškem nebo další kombinace obsahující cukry, tuky a kakao. Ani jedna z kombinací však nedopadla úspěšně. Nikdo ze zkoumaných nepotvrdil, že by tyto potraviny potlačily jejich chuť na čokoládu. Ba naopak, na pravou čokoládu pak měli ještě větší chuť. „Něco je zkrátka na této pochoutce neodolatelné a nezaměnitelné, že nic jiného nechutná tak dobře, jako rozpouštějící se čokoláda na jazyku,“ cituje hodnocení jednoho účastníka vedoucí výzkumu projektu Čokovice.cz Zdeněk Soukup.

Mezi testované pochutiny patřila i káva, která je někdy s čokoládou kvůli podobnému množství obsahu kofeinu stavěna na stejnou úroveň. Obdobně jako ostatní produkty však neměla kýžený efekt. Chuť na čokoládu totiž nedokázala potlačit ani v jediném případě.

Výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku padesáti účastníků ve věku 18-45 let, rovnocenně byla zastoupena obě pohlaví. Výzkumníci z Čokovic se dlouhodobě zabývají testováním čokolády, zejména jejími vlastnostmi, správným složením a působení na lidský organismus.

Poznámka pro redaktory – o Čokovicích: Za projektem Čokovic stojí čtyři kamarádi z vysoké školy a zároveň podnikaví nadšenci. Donedávna studovali informační technologie a během týmových projektů zjistili, že rádi spolupracují. Dlouhodobě se o čokoládu odborně zajímají a vedou nejrůznější výzkumy zaměřené na čokoládu. A protože podnikání byl jejich sen po dlouhou dobu, tak využili svých zkušeností z výzkumů a založili Čokovice.  Cílem Čokovic je přinést novou, originální a kvalitní službu, která udělá radost tvůrcům i ostatním. Více na http://www.cokovice.cz/


Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*