Někdo běhá, jiní chodí do posilovny. Co je ale opravdovým hitem tohoto roku? Cyklistika! Tu milují hlavně ženy, které si mohou užívat klidné odpoledne na kole. Vyjeďte si se svými kamarádkami na Dámskou jízdu v Radotíně už v tomto červnu.

Dámská jízda, Malý dobrodruh
Proč ženy milují cyklistiku? Foto: www.skibi.cz

Kola i výbava se dělá ženám na míru, roste počet akcí pro cyklistky i počet závodnic. Časům, kdy ženy na kole na cestách tak nějak vlály za svými zdatnými manžely, jsou dávno pryč. Cyklistice se věnuje čím dál více žen. Pravda, pro spoustu z nich je to hezký společný koníček, který sdílí s manželem, spousta ale jezdí s kamarádkou, rády se vydávají na akce pořádané speciálně pro cyklistky a dokonce vyhrávají mnohé závody, kde za muži nevlají, ale doslova jim šlapou na paty.

„Z dámské cyklistky je dnes takový fenomén, že na závodech startuje běžně početná skupina žen, které se na kolech pouští nejenom do klasických disciplín, ale najdete je dnes i ve sjezdových disciplínách nebo extrémních vytrvalostních závodech,“ říká Lukáš Princ z cyklistického specializovaného serveru kola-radotin.cz.

Oblíbenost cyklistiky u žen rozhodně podporuje i vybavení, které jim už mnozí výrobci šijí doslova na míru. Zatímco dříve se dámské kolo lišilo jen barvou, dnes mají velké cyklistické firmy vlastní dámské vývojářské teamy a vyvíjejí kola speciálně pro ženy.

„Kola se liší geometrií rámů, používá se u nich měkčí odpružení, jinak tvarovaná sedla, kratší kliky a další specificky dámské komponenty. Dámská kola tak mnohem lépe reflektují anatomické rozdíly mezi ženou a mužem. Vedle sportovních kol je mezi ženami velký zájem i o dámská kola sloužící k přepravě po městě. Kola si doplní nosičem a košíkem a pak je používají  pro každodenní nákupy i cesty do práce a domů. Hlavně v rovinatých krajích jako jsou jižní Čechy, je to velmi rozšířené, ale začíná se to objevovat i po Praze,“ upozorňuje Karel Studnička ze Ski a Bike Centra Radotín.

Dámská cyklistika ovšem poslední roky nabírá zcela jiné parametry, stává se samostatnou kulturou. Ženy si organizují společné vyjížďky, často ve velkém počtu a jsou rády za možnost najít na nich kamarádky na kolo. „Když jsme před čtyřmi roky začali pořádat Dámskou jízdu, byli jsme překvapeni, že se kapacita akce hodně rychle zaplnila do posledního místa. Ukazuje to, kolik žen dnes na kole jezdí a užívá si cyklistiku,“ uzavírá Studnička.

 

Více informací na kola-radotin.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*