Jednou z hlavních změn v letošní turistické sezóně je zrušení možnosti vycestování dětí do zahraničí na zápis v pase rodičů. Cestování dětí zapsaných v cestovních pasech rodičů je možné pouze do 26. června 2012. Po tomto datu budou moci děti vycestovat do zahraničí pouze s vlastním cestovním pasem.

děti v pase rodičů, Malý dobrodruh
Foto: dreamstime.com

„Vzhledem k tomu, že koncem června začíná hlavní turistická sezóna a statisíce Čechů vyrážejí do zahraničí na dovolenou, dotkne se jich tato novinka zcela zásadně.  Cestovní kanceláře a cestovní agentury budou na změnu své klienty – převážně rodiny s dětmi – upozorňovat. Již v loňském roce došlo ke zrušení možnosti zápisu občanů mladších 10 let do cestovních dokladů rodičů s platností od 1.7.2011.  Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a podle zákona č. 197/2010 Sb. jsou provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů platné pouze do 26. června 2012. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost těchto dokladů. Cestovní doklady se nyní vydávají podle zásady „jedna osoba – jeden cestovní pas,“ radí Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

A my si to v nejbližší době vyzkoušíme na vlastní kůži a pěkně popíšeme: či už jste dětem nechali vystavit vlastní cestovní pasy? Napište nám o tom a podělte se o zkušenosti: info@malydobrodruh.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*