Že není v Liberci co dělat? To vůbec není pravda. Kromě kin a kaváren se můžete vydat do přírody, a to dokonce i s těmi nejmenšími. 

Autor: Štěpánka Štrougalová

Liberec, Malý dobrodruh
Přírodu si můžete užít s těmi nejmenšími. Foto: www.juklik.cz

Okolí Liberce nabízí díky přírodním krásám nesčetně výletů. Jenže jich je docela málo pro velmi malé děti nebo dokonce rodiny s kočárkem. Ovšem jeden takový přenádherný zážitek se skrývá v meandru Lužické Nisy hned za Libercem.

Tento výlet zvládne opravdu každý od novorozence v kočárku po xx.let starou babičku. Výchozím místem bude Machnín, první vesnice za Libercem, směrem na Děčín. Z centra Machnína je při zpětném pohledu vidět liberecký Globus, takže to opravdu není daleko. V Machníně odstavíte auto a po žluté turistické značce zamíříte směrem na Andělskou horu. Asfaltka se po chvíli změní na běžnou polní cestu. Takový ten kočárek s pidikolečky do nákupního centra není úplně vhodný. Vše ostatní bude v pohodě. Žlutá značka se obloukem vrátí k Lužické Nise a vy můžete obdivovat první z železničních viaduktů z let 1898 – 1900. Byl vybudován jako dvoukolejný, ale nakonec je na něm kolej jen jedna, takže se po něm můžete celkem bez potíží a bezpečně projít a obdivovat krásu Lužické Nisy shora. Pak pokračujte ještě asi 700 metrů dále po žluté značce, kde se vám po levé straně zjeví železniční zastávka Machnín-hrad. Zde můžete přejít koleje a vystoupat asi po 100 metrech k zřícenině hradu Hamrštejn. Hrad samotný není na turistické značce, ale zabloudit opravdu nemůžete. Zato můžete najít kešku, která se na hradě skrývá. Výstup není pro kočárek vhodný, takže ho musíte nechat u trati. Po opatrné prohlídce zříceniny (zvláště s dětmi), se vrátíte zpět a podél dalšího železničního viaduktu sestoupíte přímo k Lužické Nise. Před vámi se objeví prazvláštní stavba. Jakýsi horizontální výtah. Lanem si přitáhnete železnou klec, nastoupíte a sami se přetáhnete na druhý břeh.

Zde na levém břehu se můžete i s dětmi občerstvit ve stánku. Obsluha je milá, leč samotný stánek a okolí pro mírně otrlé. A to je vše. Stejnou cestou se vrátíte zpět k autu. Celý výlet vám od auta zabere sotva dvě hodiny. A pro ty, kdo se nechtějí projít ani ty dva kilometry, je možnost přijet k transbordéru směrem od Chrastavy, přes Andělskou horu. Zaparkovat pak mohou přímo u něj.

Více na www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*