Už se těšíte na období Vánoc, kdy se celá rodina sejde a dodržuje určité zvyky a tradice? Zabývali jste se někdy otázkou, zda i ostatní rodiny, které žijí v České republice, provádí stejné rituály? Společnost Oreo se rozhodla provést průzkum, který vám odpoví právě na tuto otázku.

Vánoce, Malý dobrodruh
Zdobení vánočního stromečku je jednou z hlavních tradic, které se dnes dodržují. Foto: www.fleishman.cz

Tradice adventního období pro české děti začíná ve větší míře již 6. prosince, kdy se slaví Mikuláš. Ten je v České republice stále velmi populární, zvyk dodržuje 79 % českých rodin. 39 % českých rodičů bere své děti za Mikulášem do centra města, 40 % si zve Mikuláše k sobě domů. Téměř polovina českých dětí se účastní mikulášských besídek ve školkách, školách či dětských centrech. Čeští rodiče vnímají Mikuláše stále i jako jeden z výchovných prostředků. 44 % dětí si musí odměnu zasloužit přednesením básničky nebo písničky, ve 29 % českých rodin děti dostanou v balíčku i brambory či uhlí za zlobení. Mikulášské oslavy za přítomnosti čerta a Mikuláše nedodržuje 15 % rodin, děti dostanou dárek přímo od rodičů.

Dopis Ježíškovi

I v době emailů a elektronické komunikace se drží tradice dopisů Ježíškovi. V rodinách s dětmi od šesti do dvanácti let podle průzkumu značky Oreo posílá dopis se svým přáním téměř 90 % dětí. 78 % z nich dává dopis za okno a 10 % dětí posílá dopis poštou. Svá přání Ježíškovi nepíší pouze ty děti, které na Ježíška už nevěří. Ve 3 % rodin se tato tradice vůbec neujala a dopis Ježíškovi se nikdy neposílal.

Které tradice se stále dodržují?

Samotné Vánoce a Štědrý den jsou provázené mnoha zvyky. Jednou z nejoblíbenějších tradic je zdobení vánočního stromečku. Ten zdobí 75 % rodin, 80 % z nich zdobení vnímá jako celorodinnou aktivitu, do které zapojují i děti. Přes rychlé životní tempo a nabídku hotového cukroví si spolu s dětmi upeče a ozdobí své vlastní vánoční cukroví 76 % rodičů. Pečení vánočních dobrot je doménou žen, nicméně zapojuje se do něj i 63 % mužů. Nejsilnější pozici mezi tradicemi Štědrého dne má sledování pohádek. Na tolik oblíbené české pohádky se ve sváteční den dívá s dětmi 84 % Čechů. Tradiční štědrovečerní večeři s kaprem a bramborovým salátem si podle průzkumu značky Oreo dopřává 79 % rodin, 70 % dětí si na Štědrý den vezme poslední odměnu z adventního kalendáře a v 63 % rodin se zapaluje adventní věnec nebo prskavky. Více než polovina Čechů si na Štědrý den zazpívá vánoční koledy. Mezi staročeskými tradicemi vede rozkrojení jablíčka, hvězdičku štěstí v jablku na Vánoce hledá 42 % rodin. Necelá třetina Čechů stále drží půst, aby viděla zlaté prasátko, pětina českých rodin si pouští lodičky z ořechových skořápek. Tradici lití olova dnes dodržuje pouze 5 % českých rodin, a přestože jsou Vánoce významným křesťanským svátkem, do kostela na mši s dětmi zajde jen 9 % dotázaných. Klesající popularita některých starých zvyků ale rozhodně neznamená, že by Češi vnímali rituálnost Vánoc méně. K nedodržování žádných vánočních tradic se nepřiznal ani jeden z 670 respondentů průzkumu, kterými byli rodiče s alespoň jedním dítětem ve věku od 6 – 12 let.

 

Tags:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*