Jižní Tyrolsko/Südtirol, provincie ležící na severu Itálie, kde jsou Dolomity doma, je ideálním místem pro rodinou dovolenou. Přinášíme několik tipů, co navštívit.

Jižní Tyrolsko, to jsou především fascinující hory... Foto: www.suedtirol.info
Jižní Tyrolsko, to jsou především fascinující hory… Foto: www.suedtirol.info

Středomořské klima, nádherná příroda, výborná gastronomie, pestré zážitky a vstřícné ubytování – to je Jižní Tyrolsko, italská provincie, která začíná hned za Brennerským průsmykem.
Objevovat zde můžete skalní masívy italských Dolomit, nádhernou přírodu s nekonečnými pastvinami i starobylá města jako Bozen/Bolzano s katedrálou, Brixen/Bressanone, kde žil Karel Havlíček Borovský či lázeňské Meran/Merano, letní sídlo císařovny Sissy.
A Italové děti milují, což dělá z dovolené v Itálii pohodový zážitek.

K vodě: Jezera i akvaparky

Völser Weiher, Kalterersee, Montiggler Seen, Malý dobrodruh
Völser Weiher, Kalterersee, Montiggler Seen – to jsou nejkrásnější jezera, která lze na rodinné dovolené v Dolomitech navštívit. Foto: www.suedtirol.info

Vynechejte letos dovolenou u moře a dejte přednost Dolomitům. I tady se totiž vaše děti mohou koupat do omrzení. Například jezero Völser Weiher ve Völs am Schlernu má nezaměnitelnou kulisu, leží totiž hned na úpatí horského masívu Schlern/Sciliar ve vesničce, která patří mezi nejoblíbenější štíty Dolomit. Právem si vysloužilo pojmenování: nejkrásnější jezero ke koupání v Itálii.

Jezero Kalterersee/Lago di Caldaro se pyšní vyhlášenými vinicemi a přívlastkem nejteplejší v Alpách. Další z oblíbených výletních jezer – Montiggler Seen/Laghi di Monticolo leží u Eppanu/Appiana v přírodní rezervaci Montiggl, kde nechybějí skluzavky, v červenci a srpnu ani program pro děti.
Akvaparků s venkovní částí je v Jižním Tyrolsku šest. Navštívit můžete Acquaarenu v centru Brixenu (www.acquarena.com), Cron4 in Reischachu/Riscone (www.cron4.it), Acquafun v Innichenu/San Candido (www.acquafun.com), Balneum in Sterzingu/Vipiteno (www.balneum.sterzing.eu), Cascade in Sand in Taufers (www.cascade-suedtirol.com).
Za povšimnutí stojí lázeňský komplex Therme Meran s 25 bazény (www.thermemeran.com), který projektoval slavný architekt Matteo Thun. Budova v centru Merana je krásnou ukázkou moderní architektury Jižního Tyrolska.

Seiser Alm, Malý dobrodruh
V Jižním Tyrolsku je velká nabídka cyklostezek, které zvládnou i malí cyklisté. Foto: www.suedtirol.info

Na hory: po Dolomitech s dětmi

Objevovat Dolomity v Jižním Tyrolsku můžete i s dětmi. Vydejte se například na obrovskou náhorní planinu Seiser Alm/Alpe di Siusi, která nabízí mírné túry. Ty si lze zkrátit s použitím lanovek. Speciálně pro děti tu mají čarodějnickou stezku „Hexenquellen“, která vede od horského chaty Tirler v Saltrii, měří dva kilometry, chodí se po ní naboso a zdoláte ji za dvě hodiny.
V údolí Eisacktal/Valle Isarco je možné putovat za včelkami. A to na jedné ze dvou naučných stezek. První z nich začíná ve vesnici Vill/Villa a dává nahlédnout do rušného života včel, výroby medu a dalších produktů. Jedná se o 6,3 km dlouhou stezku, na které se zdolává 320metrové převýšení a zabere dvě hodiny. Spoustu zajímavých informací o včelách se dozvíte i na další stezce začínající v Freienfeldu/Campo di Trens u Sterzingu/Vipitena. Zvládnete ji za hodinu, má 1,7 km (www.valleisarco.info).

Jižní Tyrolsko s dětmi, Malý dobrodruh
Jihotyrolskou kuchyni děti milují – knedlíky, těstoviny a italské zmrzliny patří mezi nejoblíbenější dětská jídla. Foto: www.suedtirol.info

Bohatou nabídku pro rodiny s dětmi v Itálii má také ladinské údolí Gröden/Val Gardena, ležící v samotném srdci Dolomit. Túr, na které rodiny s dětmi přiblíží lanovky a dají se naplánovat tak, aby skončili na některé z útulných horských chat, je tu přehršel.V údolí Val Gardena pak můžete navštívit zříceninu hradu Wolkenstein/Selva Gardena nebo si jít zahrát minigolf a vydat se do lanového parku.
Zajímavé turistické tipy pro rodiny s dětmi v Jižním Tyrolsku ovšem najdete v každém regionu.

Za dobrodružstvím: Do hradu i na rafty

Jižní Tyrolsko s dětmi – to je ovšem i velké dobrodružství. Udělejte si třeba výlet do doby kamenné.  Nad malebným údolím Schnalstal/Val Senale našli před 23 lety mumii pravěkého muže Ötziho. Mumii je možné navštívit v Archeologickém muzeu v Bolzanu, tady v údolí, ve vesničce Madonna di Senales, je jí ale věnován Archeopark. Rodiny s dětmi si tu mohou vyzkoušet, jak se v minulosti pekl chleba, vyráběla keramika, opracovávaly kůže. Svět, ve kterém žil slavný Ötzi, přibližuje expozice doplněná filmy, 3D multimédii a rekonstrukcí dobového prostředí – ve venkovním areálu například stojí i tři chatrče z mladší doby kamenné. (archeoparc.it)
Dovolenou s dětmi si lze v italských Dolomitech užít i v sedle kola. Doporučit pro malé cyklisty lze například stezku Pustertal/Val Pusteriavedoucí přes stejnojmenné údolí. Začíná v Mühlbachu/Rio di Pusteria a končí v Innichenu/San Candido. Je dlouhá 61 kilometrů a překonává 400metrové převýšení.

Svět modelů vláčků www.eisenbahnwelt.eu lze pak obdivovat v muzeu Eisenbahnwelt v Rabland u Merana. Jedná se o největší muzeum železničních modelů v Itálii.

Objevte Jižní Tyrolsko a jeho masívy Dolomit!

 Jižní Tyrolsko: Ubytování s dětmi? Bez problémů!

Hotely pro rodiny

Třeba v jednom z 27 hotelů, které získaly nálepku Family-Friendly. Zaměřují se na rodiny a pro své nejmenší návštěvníky připravují bohatý program. Nechybějí tu herny a bazény. (www.familienhotels.com)

Dovolená na statku

Roter Hahn, Malý dobrodruh
Dovolenou s dětmi lze v Jižním Tyrolsku strávit i na statku. Velký výběr statků nabízí organizace Roter Hahn. Foto: www.suedtior.info

Děti bude bavit i dovolená na farmě, což je zajímavá alternativa k ubytování v hotelu nebo penzionu. Statků je zde 1600, každý z nich má jen tři pokoje, vládne tu rodinná atmosféra, děti se mohou účastnit krmení zvířat, pochovat si kočičky nebo se třeba naučit péct s hospodyní chleba…

www.redrooster.it

Poznejte krásy Jižního Tyrolska na vlastní oči a vyhrajte zde pobyt! 

Drei Zinnen, Tre Cime di Lavaredo, Malý dobrodruh
Relax s výhledem na magický skalní masív Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo. Foto: www.suedtirol.info

Soutěžte o pobyt v Jižním Tyrolsku, během kterého si můžete vyšlápnout s průvodcem na některý z vrcholů. Musíte ale odpovědět na tři otázky na facebookových stránkách. Pak je možné se zúčastnit losování a vyhrát čtyři noci v Jižním Tyrolsku pro dvě osoby.

www.facebook.com/jiznityrolsko

 

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách:
www.suedtirol.info

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*