Jenom se svalovou sílou se člověk nedostane dále, je to vnitřní energie Tchi, která je důležitá. Jak se k ní člověk dostane a jak s ní můžete pracovat, vám ukážou shaolinští mniši v léčebném hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

Larimar, Malý dobrodruh
Hotel Larimar v rakouském Stegersbachu se zaměřuje na spojení Východní a Západní medicíny. Foto: www.larimarhotel.at

Shaolinští mniši jsou známí na celém světě nejen díky bojovému umění, ale především díky jejich mentální síle zvládnout bravurně každou situaci. Jejich myšlení je zdroj síly, díky které jsou pár kroků přede všemi ostatními. „Je to čistota v myšlenkách i v citech, jejich absolutní ovládání těla, to vše se od nich můžeme učit. Jen ten, kdo zná sám sebe a své cíle a má je před očima, může svou energii směřovat tím správným směrem. Odměnou je zdraví, úspěch a spokojenost,“ říká Johann Haberl, majitel unikátního hotelu Larimar, v němž se snaží spojit metody západní a východní medicíny.

Dovolená v Rakousku: Vše je v pohybu

Proto se vydal do Číny a dlouho hledal mistry, které by mohl pozvat do Rakouska, aby léčili znavené Evropany. Jeho volba padla na velmistra Liu Shing Phinga a jeho dva pomocníky, kteří tady už druhý rok pomáhají lidem každodenním energetickým cvičením a masážemi nasměrovat životní energii Tchi do těch správných drah.

Každé ráno se tak můžete vydat na louku u rybníka posetého lekníny na jejich lekce Tchi Gongu, což je tradiční čínské umění, které aktivuje životní energii. „Stres, špatná strava, nedostatek pohybu a spánku nás neustále v našem všedním životě provázejí a ruší tok energie v našem těle. Tchi Gong nám pomůže zvýšit tělesnou i psychickou pohodu, zlepší koncentraci a posílí imunitní systém. Využívá speciálního držení těla a dýchání, aby uvedl do souladu nerovnoměrně rozdělené energie. Stimuluje obranné síly a využívá umění Kung Fu, učí vytrvalosti a disciplíně,“ vysvětluje velmistr Liu.

Patnáct minut cvičení denně vede k dlouhověkosti

Larimar, Malý dobrodruh
Pozitivní energii můžete v Burgenlandu, kde Larimar leží, načerpat také při procházkách kopcovitou krajinou s vinicemi, v termálech, při golfu nebo cyklistice. Foto: www.larimarhotel.at

Aktivátorem síly Tchi je i shaolinská masáž, která se dostane až do hlubokých tkání svalstva, intenzivně působí na akupunkturní body a meridiány a uvolňuje energetické blokády. Sami jsme ji vyzkoušeli a musíme napsat, že to bylo něco skutečně originálního. Mnich se nejprve zaměří na vaši hlavu, působí na akupunkturní body, notně dlouho vydrží u uší, které odblokuje, a vy se uvolníte. Některé chvaty se podobají notné akrobacii, ale výsledkem je skutečně uvolněné tělo. Za pomoci tlumočníka pak ještě v angličtině či němčině dostane vysvětlení, co vše je ve vašem těle špatně a čím to napravit.

„Cítím, kde mají lidé zdravotní problémy. Někdy stačí zatlačit na daný akupunkturní bod, což vyvolá bolest v daném orgánu a je jasno. Mou radou pro dlouhověkost je cvičit alespoň patnáct minut každý den po ránu, ale nijak silově. Cvičení musí být jako meditace, musíte se uvolnit a nemít žádné vedlejší myšlenky, aby napětí ze stresu odešlo a dostali jste se znovu do souladu s přírodou. Proto je lepší cvičit někde venku, na čerstvém vzduchu, vnímat příjemné okolí a slunce,“ dodává velmistr Liu.

Evropané na tom nejsou podle něj až tak špatně se svým zdravotním stavem, jak si myslí, a že mu jich už v Larimaru prošlo pod rukama… „Nežijete nijak špatným životem, jen si neumíte v mnoha věcech pomoct. Například stresu a únavy z práce se vyvarujete, pokud si v práci dáte každé tři hodiny deset minut pauzu na regeneraci, uděláte pár cviků a uvolníte se a hned vám bude lépe. Choďte více do přírody, na tu v Evropě zapomínáte a jezte méně tučně, je to v podstatě jednoduché,“ doporučuje Liu.

Do Rakouska za léčivými procedurami: Snad nejtajemnější terapeutickou procedurou, kterou shaolinští mniši v Larimaru provádějí, je Gua Sha. Pomocí speciálního nástroje z jadeitu nejprve drhnou vaše tělo, pak vás namasírují speciálním olejem s čínskými bylinami a zázvorem. Přiložení jadeitu na postižená místa, by mělo přinést okamžitou úlevu. Vyzkoušejte sami…

Více informací najdete na www.larimarhotel.at.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*