Chcete, aby měly vaše děti alespoň základní znalosti týkající se ekologie? Poučte je zábavnou formou. V mateřské školce Montessori na Vyšehradě vznikla Ekopela, která obveseluje děti svým vystoupením, která se především skládají z ekologických témat.

Ekopela, Malý dobrodruh
Vystoupení Ekopely bude vaše děti jistě bavit. Foto: archív Ekopela

Skupina sama-sebe prezentuje jako „hudebně-divadelní ekologickou agitku“, kde se mísí hudba, divadlo a dílny – samozřejmě vždy tématicky zaměřeno na ekologická témata.

Tato skupina /projekt/ míří především k dětem od 3let s přesahem na dospělé.

Jde jí o to, přiblížit ekologická témata dětskému světu, a to hravou a zábavnou formou.

Znáte Ekopelu?

Projekt začal v RC Vyšehrádek v Praze, v Montessori školce na Vyšehradě.

Majitel a provozovatel školky a zároveň tvůrce písniček a celé kapely Petr Stárek, spolu se svojí ženou Veronikou rozjeli s dětmi ve školce ekoprojekt, kde se půl roku věnovali otázkám odpadů obecně, tříděním odpadů, ekosystémům v přírodě a ekosystémům člověka / jak z pozice vlastních systémů v těle, tak z pozice člověka, jako článku nějakého systému, např.rodiny atd./.

Na náměty těchto témat tvořili výrobky z tříděného odpadu, skládali písničky, vymýšleli hry, chodili na výstavy atd. Vše bylo ukončené závěrem školního roku prodejní vernisáží těchto výrobků, určenou pro rodiče a za utržené peníze se nakoupily montessori didaktické pomůcky do školky + trampolína.

Ekopela u vás doma

Vzhledem k úspěšnosti projektu, se majitelé školky rozhodli inspirovat a motivovat ostatní, jak učitele, tak rodiče a nahráli CD s původními písničkami tohoto projektu + připravili k vydání knihu, která obsahuje noty, texty, ilustrace, fotky a postupy výroby + na závěr pracovní listy.

Dlouho na sebe nenechalo čekat i živé předvedení tohoto projektu a to formou kapely /Ekopela/, která za tímto účelem vznikla /tři rodiče, kteří v kapele hrají, mají své děti v této školce/, dále formou tvořivých dílen, které mohou jezdit jako součást koncertu Ekopely, kde se tvoří z tříděného odpadu, a také divadelního představení, které je ve fázi příprav.

Ekologie na prvním místě

Ekopela je další z těch skupin, které se zaměřují na dětské publikum, jako např. Kašpárek v rohlíku, nicméně její forma není jen zábavná, ale je zde záměrně podpořen didaktický přesah témata, jakým je ekologie, čímž se odlišuje, a navíc zasahuje i do jiných žánrů, jako je divadlo a tvořivost. Je to vlastně taková eko-performace.

Poslechněte si Ekopelu:

http://www.youtube.com/watch?v=Ui1OjKFr5J8
http://www.youtube.com/watch?v=WdKxoVrExlw
http://www.youtube.com/watch?v=jwrDEpbtLqs&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=puyRHYPyLl4

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*