Čínská věž, Kodaň, Malý dobrodruh
Budova burzy a její věž, která je obmotány čtyřmi draky symbolizují obchod s Čínou. I dnes je všude kolem rušno. Foto: Zuzana Rybářová

Hippies přivedli do měst barvu a zábavu. Hipsteři zase styl a mládí. Poznejte, které zdi v Berlíně jsou plátny sprejerů, kde se v Amsterdamu setkáte s vyznavači tanečního stylu break dance, kterou kodaňskou čtvrť obývají výhradně hippies a kam se s fotoaparáty nesmí – a pozor: i seriózní Mnichov se umí proměnit v pořádně divoké město. Pokud si to všechno chcete užít skutečně jinak, objevte tyto metropole stylově, na kole!

„Velkým trendem je poslední léta poznávání evropských měst v sedle bicyklu. Jejich pronájem však mnohdy může vyjít draho, proto jsme začali nabízet novou službu a kola dnes na některých našich linkách přepravujeme jako druhé zavazadlo zdarma, na spoji Praha – Drážďany – Berlín – Kodaň  a na trase Praha – Mnichov pak na speciálních závěsech za poplatek,“ říká Pavla Lauermannová zastupující mezinárodního autobusového dopravce Eurolines. Seznam měst, kam se můžete svézt i s kolem najdete zde: https://www.elines.cz/cz/kam-cestovat-s-kolem

Moderní Berlín poznáte nejlépe na kole!

Projeďte si Berlín na kole a seznamte se s jeho barevnou, zábavnou a mladistvou tváří. Poznejte alternativní styl mladých Berlíňanů – graffiti, designéři i pouliční hudebníci, to je současný Berlín. Hledáte něco nového na sebe? Vydejte se na nákupy do alternativních obchodů v Prenzlauer Bergu. Toužíte si dát skleničku v netradičním baru či klubu? Zajeďte si do Friedrichshain, kde jsou zdi domů užívány jako plátna umělců. Rušné ulice,  hlučné bary, přeplněné kavárny a tvorba pouličních umělců na každém rohu jsou hlavním důvodem, proč všichni mladí míří do Berlína, ráje současného umění. Revoluční Kreuzberg je místem, kde narazíte na hipsterské obchody i nespočet second-handů s originálním vintage oblečením. Poctít hipstery svou návštěvou můžete také v Neuköllnu, v ulici Weserstraße, která je symbolem bujaré noční zábavy. Když nestíháte poslední noční metro, jednoduše nasedněte na kolo a do hotelu se dopravte sami. Autobusy Eurolines se do Berlína dostanete za Promo cenu 250 Kč.

Amsterdam, to je ráj liberálů

Neradi vybočujete z davu? Pak se po Amsterdamu pohybujte, stejně jako jeho obyvatelé, na svých kolech. Všudypřítomná rovina i cihlové a pískovcové domy či zdobené štíty, dělají z Amsterdamu mocné a bohaté evropské město, které však ukrývá mladické nitro. Svědkem toho je i náměstí Leidseplein s pouličními umělci, předvádějícími break dance i jazzové koncerty. Město protkané kanály a mosty spojuje úchvatnou architekturu s liberálním přístupem k životu.  V coffee shopech na kávu zcela určitě nenarazíte. Vondelpark je místem, kde můžete kolo hodit do trávy a nechat se unášet koncertním a divadelním vystoupením pod širým nebem. Toto místo se stalo inspirací mladým básníkům, recitujících svou tvorbu. Nedaleko parku najdete muzeum s největší expozicí kreseb a maleb nejnadanějšího umělce světa – Vincenta van Gogha i muzeum Stedelijk se sbírkou děl Matisse, Picassa i Warhola. Nezapomeňte také nahlédnout do světově proslulé čtvrti červených světel (Red light district), kde se dovíte zajímavé věci o nejstarší profesi na světě. Autobusy Eurolines se do Amsterdamu dostanete za Promo cenu 950 Kč.

Kodaňská Christiania, slavné město hippies

Všichni dnes vědí, že známý pohádkář Hans Christian Andersen je symbolem Kodaně. Tušíte však, kde tento nadaný muž bydlel? Stačí se podívat do dříve rušného obchodního přístavu Nyhavn, kde se nachází dům číslo 20. Právě v něm vznikaly známé pohádky, jako Křesadlo či Princezna na hrášku. Østerbro je zelenou oázou s mnoha delikatesami a především designovými obchody. Je domovem nejen nejznámějšího kodaňského parku – Fælledparken, ale také slavné sochy Malé mořské víly. Christianshavn znají lidé jako místo, kde dostanete prvotřídní menu připravované michelinskými kuchaři i lahodnou kávu v útulné kavárně. Právě díky mnoha prvotřídním barům, restauracím a pobřežní atmosféře je Christianshavn jedním z nejžádanějších míst k bydlení. Právě zde se nachází Svobodné město Christiania, kde se v roce 1971 usídlily skupiny hippies a zabraly prázdné budovy, ze kterých si vytvořily své domovy. Dnes zde najdete umělecké galerie, hudební sály i obchody prodávající organické suroviny. Christiania je zcela nezávislé na dánské vládě, a tak pořízení domu v této lokalitě není jednoduchou záležitostí. Za peníze se koupit nedá. Může vám být jen darován. Na nákupy si můžete zajít do ulice Strøget, která je jednou z nejdelších evropských pěších zón. Najdete tu značky jako Prada, Louis Vuitton i Hermès. Autobusy Eurolines se do Kodaně dostanete za Promo cenu 1 050 Kč.

Odhalte zábavnou stránku jinak seriózního Mnichova

Může se město, kde během dne potkáváte pány v kravatách a dámy v dobře padnoucích kostýmech proměnit v centrum bujaré zábavy? Mnichovskému Glockenbachviertelu se to povedlo. Lidé znali Glockenbachviertel jako oblíbené místo místních homosexuálů. Dnes tomu tak už ale není. Jedná se o jednu z nejmalebnějších čtvrtí s nádechem alternativy, skvělým místem pro stylové nákupy a centrem nočního života. Glockenbachviertel mělo údajně být také místem, kde se při návštěvě Mnichova ubytovával samotný Freddie Mercury. Na snídani si zvolte místo ležící nedaleko Gärtnerplatz, kde najdete útulné kavárny. V jedné z nich si kávu vychutnával i zpěvák Robbie Williams. Jako v nákupním nebi se budete cítit v ulici Hans-Sachs-Straße. Narazíte zde na módní kousky i šperky, které tvoří mladí designéři. Ti si dokonce textilie sami barví a malují. Nejlepší grilovanou rybu na paličce, pečené vepřové koleno a pivo Hofbräu je podáváno v zahradní pivnici Čínská věž. Zde odložíte svá kola a pod 25 metrů vysokou věží se necháte unášet dechovkami, pivem a tácem plným jídla. Do této venkovní pivnice se vejde až 7 000 hostů. Autobusy Eurolines se do Mnichova dostanete za Promo cenu 500 Kč.

Více informací na www.eurolines.cz

 

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*