V dnešním uspěchaném světě řada manažerů, ale i běžných zaměstnanců propadají negativním pocitům. Mezi hlavní příčiny patří špatného způsobu odpočinku, který jejich tělo činí nástrojem neumějícím relaxovat. Těchto špatných návyků je třeba se zbavit a my vám teď poradíme, jak to můžete provést.

Grund Resort Golf&Ski, Malý dobrodruh
Naučte se odpočívat za pomoci masážního tibetského rituálu se zpívajícími mísami. Foto: www.grundresort.cz

Leckteří výkonní manažeři a zaměstnanci relaxují způsobem, kdy přivedou své tělo do stavu extrémního fyzického vyčerpání, například v posilovně nebo při nějakém adrenalinovém sportu. V podstatě si jen nacházejí protipól psychického vyčerpání. Vystavují se situacím, kdy dochází k zaplavení těla endorfiny a člověk dosahuje určité euforie. „Tito lidé fungují i během vlastního odpočinku v „modu výkonu“ a nevědomky ulpívají na dosahování výsledků. Už nejde o to, zda se cítí dobře. Do popředí vystupují spíše otázky, zda v posilovně nazvedali patřičné množství kilogramů či ujeli dost kilometrů na kole,“ říká Jiří Grund, vysoce postavený manažer rodinného podniku, jehož součástí je i wellness hotel Grund Resort Golf & Ski v Mladých Bukách, kde specializovaní maséři poskytují vedle standardních procedur také relaxační procedury s využitím principů východní filozofie.

Nechť špatná nálada nezvítězí

Jiří Grund z pozice buddhisty i manažera podotýká, že mnozí vedoucí pracovníci mění jednu klec za druhou, protože euforické stavy vyvolávané extrémními formami odpočinku mohou být návykové. V případě dlouhodobého a pravidelného provozování může při vynechání těchto aktivit dojít k abstinenčním příznakům, kterými jsou nervozita, podrážděnost nebo roztěkanost. Jde vlastně o stejné projevy, které se dostavují při dlouhodobém a extrémním pracovním vytížení, takže se lidé motají v začarovaném kruhu. „Princip zůstává stejný: honba za příjemnými euforickými požitky, které jsou závislé na vnějších podmínkách, vede k silnému ulpívání a psychické nesvobodě. Jakmile tyto příjemné požitky odezní, dostaví se opět negativní emoce v různých formách: špatná nálada, zklamání, pocity prázdnoty a vyčerpání,“ říká Jiří Grund.

Utvořte si  hranice mezi pracovním a soukromým světem

Notebooky, mobilní telefony a přenosný internet jsou určitě přínosné výdobytky pokroku, které ulehčují manažerům práci. Problémem je, že se lidé stali dostupnými prakticky kdekoli a kdykoli a zapomínají striktně rozlišovat mezi privátním a pracovním světem, což může být příčinou dalšího stresu. Poslední průzkumy navíc ukazují, že 34 % lidí po práci nevěnuje dostatek času relaxaci a po dni v zaměstnání se věnují další práci. „Člověk nemusí být nutně praktikující buddhista, aby mohl efektivně odpočívat. Stačí uplatňovat zásady zdravého rozumu. Uvolnit nahromaděný stres z oblasti hlavy, krku a ramen lze i pomocí speciálních masáží, které pracují s důležitými energetickými centry v těle a využívají účinků aromatických směsí a tělového másla. Důležité je se uvolnit, přestat během masáže o cokoli usilovat, nic neočekávat. Myšlenky, které se budou objevovat, je dobré nechat při relaxaci plynout, nehodnotit je a neposuzovat, ať už jsou jakékoli,“ vysvětluje Andrea Vachková, specialistka na východní masáže z wellness hotelu Grund Resort Golf & Ski v Mladých Bukách v Krkonoších.

Zkuste tibetský rituál se zpívajícími mísami

Uvolnění od každodenních starostí je možné zakusit i pomocí masážního tibetského rituálu se zpívajícími mísami. Tato v České republice nepříliš rozšířená a málo známá procedura má silné detoxikační účinky. Tělo i mysl jsou po tomto rituálu v harmonizované a uvolněné jednotě. „Na závěr masáže se na tělo přiloží tři mísy, ručně tepané ze slitiny sedmi druhů kovů, které masér postupně rozezní. Zvuk tibetských mís má vliv na naši mozkovou aktivitu – synchronizuje mozkové vlny a hemisféry a navozuje klid. Neurčité zvukové frekvence pomáhají tělu a jednotlivým orgánům nalézt přirozenou rovnováhu,“ říká na závěr masérka.

Více informací na www.grundresort.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*