Vaše dovolená se blíží a je čas vyměnit si české koruny za zahraniční měnu nebo preferujete platbu kartou? Jak se vyhnout nebezpečí spojeným s placením v zahraničí? Připravte se již před odjezdem!

Eura či dolary vždy s sebou

Dovolená, Malý dobrodruh
Užijte si dovolenou bez zbytečných starostí. Foto: www.dreamstime.com

Vyměňte si část hotovosti za měnu cílové destinace. Přestože je možné si vybírat z bankomatu v zahraničí, nemusí být zrovna žádný při ruce, když ho budete potřebovat. Proto je dobré mít u sebe menší obnos hotovosti. Pokud jedete do země, jejíž měnu je obtížné v Česku sehnat, vezměte si alespoň eura, či americké dolary, které můžete směnit na místě.

 

 

Cizoměnové účty

Pokud máte účet vedený v cizí měně, je pro vás mnohem výhodnější obstarat si na cestu jen nezbytnou hotovost. Další potřebné peníze si vyberete až na místě. „Zájemců o cizoměnové účty neustále přibývá, založit si dnes v České republice účet v cizí měně je velmi jednoduché,“ říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank. „Mohou využít takzvanou multiměnovou kartu, s níž lze automaticky čerpat peníze z běžného účtu v eurech. Tím nedochází k převodu měn směnným kurzem a její držitel tak výrazně ušetří,“ vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank.

Online přehled o svých penězích s internetovým bankovnictvím

Ještě než odjedete, zajistěte si přístup do internetového bankovnictví. Můžete tak ovládat svoje peníze přes internet z jakéhokoliv místa po světě. V případě ztráty karty je potřeba co nejrychleji zařídit její blokaci. „Blokace karty je možná přes internetové bankovnictví. Pokud zrovna není klient připojen k internetu, je bez problémů možné zavolat na asistenční službu dané banky, která blokaci provede,“ radí Tomáš Veselý.

Bankomat nebo ATM?

Zjistěte si, zda jsou v cílové destinaci bankomaty snadno dostupné. Není na škodu vědět, jak se v jazyce dané země na bankomat doptáte. Ne všude se používá slovo „bankomat“. Například při cestování po Americe, či jihovýchodní Asii se používá slovo ATM. Tato tři písmena budou stačit k tomu, aby vám místní poradili. U své banky se informujte, jaké si účtuje poplatky za samotný výběr z bankomatu.

Kdy je smlouvání vhodné a kdy ne?

Pokud se chcete chovat zdvořile a nezpůsobit společenské faux pas, je dobré vědět, jestli je zvykem v cílové destinaci dávat spropitné, případně jak vysoké. Můžete si také zjistit, jestli v zemi je zvykem o cenách smlouvat, nebo jestli je konečná.

Ne všude lze platit kartou

Platba v hotovosti je nejjednodušším způsobem placení. Pokud nakupujete u stánků na trhu, menší občerstvení, či si jen potřebujete odskočit na placenou toaletu, potřebujete mít hotovost. Nemusíte pak řešit, jestli jsou v obchodě platební terminály, či jestli vaši kartou obchodníci přijímají. Existují výjimky, například na Islandu je běžné platit platební kartou i zmrzlinu. Není vhodné mít větší obnos pohromadě u sebe. Pokud přesto máte větší obnos v hotovosti, rozdělte si ho na menší části a uložte je na různých místech.

Poplatky mohou být nepříjemné

Výběr hotovosti z bankomatu dnes již nepředstavuje žádný problém. Jediné, co vás může trápit, jsou poplatky za výběr a směnný kurz, podle kterého vám budou odečteny peníze z účtu. Proto se vyplatí v zemích s eurem či americkými dolary používat zmíněnou multiměnovou platební kartu. „Karta sama pozná, v jaké zemi se nachází a automaticky použije peníze z korunového, eurového či dolarového účtu,“ vysvětluje Veselý. „Za multiměnovou vlastnost platební karty klienti nic neplatí a aktivují si ji sami v elektronickém bankovnictví,“ dodává Tomáš Veselý. Při samotném výběru z bankomatu si vždy zakrývejte číselník ve chvíli, kdy zadáváte PIN.

Nikdy nespouštějte kartu z očí

Platba kartou je stále rozšířenější způsob platby a to platí i pro platby v zahraničí. Protože není vhodné nosit s sebou vyšší obnos v hotovosti, je při větších nákupech vhodnější použít platební kartu.  I platba kartou vyžaduje dodržování základních bezpečnostních pravidel. Nikdy svou kartu nespouštějte z dohledu. Pokud obsluhující chce odejít s kartou k platebnímu terminálu, následujte ho. Za žádnou cenu nespouštějte kartu z očí. V žádném případě také nesdělujte nikomu PIN. K provedení platební transakce potřebujete PIN znát pouze vy, nikdo jiný.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*