Vánoce jsou nekrásnější chvilkou roku, ale pro mnohé znamenají také stres z výběru dárků, úklidu či pečením vánočního cukroví. Zapomeňte na starosti a užijte si klidné svátky se svými dětmi. 

Juklík, Malý dobrodruh
Vánoce jsou svátky klidu, tak na to nezapomeňte! Foto: www.juklik.cz

Máte malé děti a chcete jim připravit skutečně jedinečné Vánoce? Nepřežeňte to se svými cíly. Dětem stačí méně, než by se mohlo zdát. „Chtějí hlavně váš čas a být součástí toho kouzla,“ říká zkušená čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík.

Vlastní tradice jsou vítány

Poproste tchyni a tchána o každoroční netradiční dárek. Ať si vezmou před svátky vaše děti na jeden celý den a vy můžete v klidu zabalit dárky a připravit si vše potřebné, co se s dětmi velmi těžko zařizuje.

Rozmazlujte se

Před Štědrým dnem rozmazlujte i sama sebe. Domluvte se s manželem, že v prosinci aspoň dvě odpoledne pohlídá děti.  Zajděte si na masáž, dopřejte si kosmetiku, udělejte si čas na posezení s kamarádkou.

Dopis Ježíškovi odešlete včas

Klidně připravujte dopisní papír pro Ježíška už v druhé polovině listopadu. Udělejte si na psaní čas a pohodovou atmosféru. Na posilněnou nesmí chybět kakao a třeba svařené víno. Společné psaní vás bude bavit určitě více a hlavně budete mít možnost se od dětí dozvědět upřesnění jejich přání. To víte, není loď jako loď. Není špatné se k napsanému dopisu třeba ještě za dva dny vrátit, utvrdit se v pravdivosti nakresleného a napsaného a pak připravit za okno. A nenechte se zmást věkem dítěte. Nemyslete si, že za měsíc si nebudou pamatovat, co pro Ježíška kreslily a psaly. Mají paměť jako slon! Aspoň část přání ze seznamu by pod stromečkem opravdu měla být.

Vanilkou provoněný dům

Ano, provoněná domácnost vanilkovými rohlíčky k vánocům patří a nedá se ničím nahradit. Opravdu ale potřebujete mít patnáct druhů cukroví a od každého čtyři plechy? Možná si víc legrace užijete společným patláním lineckých koláčků a vykrajováním a zdobením perníčků. Pečení pracnějšího cukroví si můžete užít, až budou děti starší.

Ježíšek chodí po setmění

„Pokud vaši domácnost Ježíšek navštíví už kolem čtvrté hodiny odpoledne, uvidíte, jak vše proběhne dle vašich představ. Bude spoustu času na rozbalování dárků, na hraní si s nimi. Pokud jste příznivci štědrovečerních pohádek, i tu stihnete s časovou rezervou. Děti zažijí vše, co k Štědrému dni patří a dokonce mohou jít i brzo spát.  A kousek krásného vánočního času bez dětí si užijete i vy s partnerem,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Nekupujte zbytečné dárky

Domluvte si v rodině množství dárků a jejich cenovou relaci. Pokud se scházíte v širším kruhu rodinném, nemusí přeci dávat dárek každý každému. Navrhněte, že třeba už v listopadu může proběhnout losování „kdo komu“ a každý pak věnuje svoji kreativitu na vymýšlení jednoho dárku. Pod stromečkem bude mít každý něco pro potěšení a místo běhání po obchodech budete mít víc času na obyčejnou procházku vánočním městem nebo krajinou.

Nalaďte děti hned ráno

Dejte dětem drobný dárek hned na štědré ráno pod polštářek. Budou mít krásné probuzení a budou vědět, že ten den D opravdu začal.

Děti jsou i dobrými pomocníky

Zapojte děti do příprav. Nechte je připravit štědrovečerní stůl, nechte je smažit řízky a kapry.

Už máte od rána dost otázek tipu: „Kdy přijde Ježíšek?“ Pomozte dětem jejich čekání zkrátit. Zaměstnejte je. Plnohodnotně. Děti to bude určitě bavit a vám hodně pomůžou. Podle věku přizpůsobujte zadané úkoly. A nebojte se, i pětileté děti vám mohou pomoci dělat řízky. „Možná bude na zemi trošku víc strouhanky a mouky, možná řízečky nebudou tak krásné, ale ten zážitek určitě stojí za to. A vaše nová rodinná tradice – společná příprava večeře –  může být zažehnutá. Opatrně na zadané úkoly. Chcete dětem udělat krásný den. A mytí koupelny či uklízení hraček v pokojíčku asi nebude ten správný úkol, který k Vánocům patří. Ale taková příprava Štědrovečerního stolu, lepení obrázků s vánoční tématikou na okno, nazdobení talíře s cukrovím nebo výroba jmenovek na stůl, to už jsou prostě úkoly, které dítě bude dělat s láskou,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Ukrytý dárek

Jeden dárek se vždy „nějak nenajde“ a děti ho objeví až druhý den ráno.

Zkuste tento tip aplikovat. Jeden dárek se na Štědrý den nějak nenajde a nerozbalí. Ale je tam tradičně každé ráno 25. prosince Jak je to možné? Je to prostě kouzelný čas. Když si děti na tuto tradici zvyknou, ráno po štědrém dni běží pod stromeček. A najdou tam dárek. Doporučujeme dárek, se kterým si děti dokáží delší dobu hrát. Puzzle, skládačky, hrady na stavění … A co vy? Rodiče? Můžete si aspoň pospat.

Vánoce bez blesku

Omezte focení. Zkuste to. Možná opravdu bude stačit deset fotek, ze kterých vyberete čtyři dobré. Pak si sedněte a jenom si užívejte skotačení, nadšení a výskotu dětí. Ta čistá dětská radost se vám dostane pod kůži. Časem bude jedna fotka stačit pro připomenutí. Za kamerou se to prožívat nedá.

Lenošení v posteli

Zkuste dětem připravit na Štědrý den snídani do postele. A užívejte si ji společně dlouho a dlouho. Tím je jasně dáno najevo, že slavnostní den opravdu začíná.

Neřešte úklid

Malé děti nestojí o naklizenou a načinčanou domácnost. Dokonce nestojí ani o večeři s 5 chody. Mnohem víc ocení vaši intenzivní přítomnost. Dopřejte jim to.

Běžte se projít, zkontrolujte v nejbližším městě vánoční strom, skočte do parku či na běžky, doneste zvířátkům ke krmítku jídlo, popadněte brusle a jděte hledat led, vytáhněte všechny puzzle a pexesa, hrajte všechny možné hry… Zkrátka a dobře, buďte spolu! Společně prožité chvilky smíchu, lechtání, vaření a štědrovečerní přípravy si děti užijí nejvíc.

Ze života: I na Vánoce má všechno svůj čas…

„Jsem maminkou čtyř dětí“ říká Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík. Jedno dítě pětiměsíční, tři další předškolní. Byla jsem přesvědčená, že Vánoce musí být pro všechny krásné a že zvládnu vše připravit. Zkrátka a dobře. I u nás bude Štědrý den jako z pohádky. Do tří hodin do rána jsem zdobila stromeček, protože jsem někde vyčetla a hloupě vyprávěla dětem, že i stromeček nosí Ježíšek.  Manžela jsem 24. prosince vyslala do obchodu pro chlazeného tuňáka, pro babičku jsem sehnala aspoň kousíček kapra, pro děti připravila krůtí řízky a jejich milovanou bramborovou kašičku. Celý Štědrý den jsem se potácela polomrtvá, trpělivě odpovídala dětem, že Ježíšek opravdu přiletí, ale že to chvilku potrvá. Prosila sousedy, aby nenápadně ve stanovený čas běhali pod oknem a zvonili zvonečkem.

A jak to všechno dopadlo?

Nejmladší dítě usnulo.

Jedno dvojče se slovy, že nemá hlad, ke stolu se štědrovečerní večeří vůbec nedorazilo a dál si s radostí a úsměvem kreslilo obrázek pro Ježíška.

Druhé dvojče dorazilo se slovy, zda si může dát jogurtík.

A nejstarší dítě? S velkou nechutí, pro potěšení maminky, se rejpalo v bramborové kaši.

Babička se usmívala a snažila se šířit dobrou náladu.

My s manželem stáli u bar pultu a ujídali studeného steaka z tuňáka.

Když už pak zazvonil zvoneček a my mohli jít ke stromečku, bylo to fajn. I nějaké koledy jsme zvládli zazpívat. Mně to ale došlo. Všechno má svůj čas! Až děti vyrostou, určitě si užijeme a vychutnáme štědrovečerní večeři s několika chody. A do té doby? Jaký je nejkrásnější Štědrý den naší rodiny? Ráno vstaneme a jedeme, ke spokojenosti všech, na běžky, na boby či na saně. Prostě do přírody.  Potkáváme samé milé lidi. Všichni, ať se známe či neznáme, si přejeme krásný den. Dáme si svařák, který chutná úplně jinak než ve všední den. Děti jsou nadšené, že jim aspoň jednou za rok dopřejeme k obědu párek v rohlíku. Když se vrátíme domů s růžovými a vymrzlými tvářemi, zjistíme, že Ježíšek už u nás doma byl. Usmažíme společně řízky, oblékneme se do připraveného svátečního oblečení, naladíme kytary, připravíme misky na bubínky, lžíce na cinkání a další hudební důležitosti.  A co nám víc ke štěstí schází? Nic.

Co je vlastně Štědrý den pro rodiny s dětmi? Zkusme se zamyslet.

Děláme krásný den pro děti nebo se je snažíme vmanipulovat do našich představ a pocitů, co by se mělo? Zkusme se svých dětí zeptat, jak by podle nich vypadal ideální Štědrý den.  Možná nás jejich odpověď překvapí. A možná nás bude inspirovat.

Více na www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*