Po dlouhé studené zimě je čas oprášit sedadlo vašeho kola a vyrazit na projížďku do přírody. Na co ovšem nesmíte zapomenout, je bezpečná jízda, kterou vám zaručí správná cyklistická helma.

Cyklistická helma, Malý dobrodruh
Sportujte bezpečně s cyklistickou přilbou. Foto: www.dreamstime.com

Jak má vypadat správná helma?

Vybírejte takovou helmu, která splňuje bezpečnostní atesty a poskytne vám účinnou ochranu v případě pádu. „Helma by rozhodně měla chránit hlavu po celém jejím obvodu, často chrání i oblast uší a brady. Někteří výrobci také vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla. Jenom tak totiž může účinně ochránit hlavu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Helma vás uchrání před úrazy

V této otázce záleží na charakteru a mechanismu úrazu. Úrazy na kole mohou být od lehčích poranění až po těžké, což je například poranění mozku s krvácením. „U takovýchto úrazů může jít už i o život nebo vznikne těžké postižení. Pokud máme na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku, a tím lze předejít vážnějším úrazům. Na druhou stranu helma nás nechrání od úrazů krční páteře, které také často vznikají při prudkém nárazu. Proto je vždy potřeba stále dbát maximální opatrnosti,“ říká primářka Michaela Tomanová.

Investice, která se vyplatí

Přilba je v současnosti nezbytným vybavením každého cyklisty a zejména u dětí by měla být samozřejmostí, i když jedou jen pár metrů. „Cyklistickou helmu seženete zhruba za tisíc korun, takže se nejedná o žádnou závratnou částku. Tato investice vám může zachránit život. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Dále jsou běžnou součástí výbavy cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru, hmyzu či odletujícím předmětům,“ dodává Petr Šorm ze servisu jízdních kol ZPM Park Hostivař.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*