Míváte často pocit, že všechny věci, které se ve vaší domácnosti vyskytují, jsou velmi nebezpečné pro vaše potomky? Bojíte se, aby vaše dítě nespadlo do skla balkonových dveří? Nyní vám poskytneme pár rad, jak těmto hrozivým událostem zabránit.

Bezpečnostní fólie, Malý dobrodruh
S bezpečnostní fólií už nic vašemu miláčkovi hrozit nebude. Foto: www.next.cz

Ze statistik pojišťoven vyplývá, že téměř čtvrtina úrazů se dětem přihodí doma. „Pády dětí do prosklených ploch v domech a bytech jsou potom hlavní příčinou řezných poranění. Rodiče navíc pořádně neví, jak těmto úrazům předcházet,“ doplňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT, která řeší komplexní zabezpečení bytů a domů. Odborník současně rodiče upozorňuje na riziková místa v domácnostech a nabízí jim i několik tipů, jak bezpečnost svých dětí zvýšit.

 

Pozor na balkonové dveře!

Zatímco dospělí si mohou následky svých činů uvědomovat, děti žijí ve světě fantazie, mají hlavu v oblacích, jsou zbrklé a v zápalu hry nedomýšlí důsledky svého chování. Děti si během dovádění nevšimnou skleněné tabule dveří, narazí do ní hlavou či rukou a pořežou se o střepy. „Mezi nejčastější místa, kde k těmto úrazům dochází, patří kuchyně, ložnice, obývací pokoje a místnosti s balkonovými dveřmi. Prosklená plocha těchto dveří patří v domácnostech k nejrozměrnějším. Z hlediska příčiny vzniku řezného poranění dětí jsou proto balkonové dveře zároveň nejvíce rizikové. To samé platí i pro populární francouzské dveře, u kterých mnozí lidé neznají tloušťku skla nebo neví, zda je prosklená plocha zabezpečena proti proražení již od výrobce. K dalším rizikovým místům patří schodiště se skleněnými prvky nebo skleníky na zahradě,“ říká ředitel společnosti NEXT Ivan Pavlíček.

Dodržujte bezpečnostní opatření

Úrazy dětí by v takovém rozsahu nemusely vůbec existovat, kdyby rodiče dostatečně dbali na prevenci. Prvním krokem je zabezpečení  balkonových dveří, oken a dalších míst s rozměrnými prosklenými plochami. Řešení v tomto smyslu představují speciální bezpečnostní fólie, které jsou vhodné na všechny typy hladkých skel. Aplikují se pouze z vnitřní strany a dají se použít i na skleněné konferenční stolky, na plochy zrcadel, na skleněné vitríny, části konferenčních stěn a další rizikové povrchy.

Bezpečnostní fólie chrání před roztříštěním skla

Bezpečnostní fólie ztěžuje rozbití skla prohozením předmětu nebo pádem dětí do skleněné výplně. Když už dojde k rozbití skla, na rozbité ploše se vytvoří „pavouk“, ale sklo se nevysype a zůstane v rámu. Nevzniknou tedy žádné střepy a dítě se vlastně nemá o co pořezat. Investice do bezpečnostní fólie navíc stojí jen pár set korun. Náklady na její pořízení jsou minimální v porovnání k tomu, jakou službu fólie rodičům zajistí, nemluvě o ochraně zdraví jejich potomků. „Je bohužel škoda, že rodiče mají v otázce prevence veliké mezery a zabezpečení domácnosti řeší až v okamžiku, kdy už jejich dítě leží v nemocnici. Nerozumím tomu, proč rodiče čekají na to, až se jejich ratolesti něco stane, když mohou nebezpečné situace předvídat a jednoduše jim předcházet,“ prohlašuje ředitel společnosti NEXT Ivan Pavlíček.

Šokující statistiky

V České republice jsou úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí. Každé páté dítě ročně prodělá minimálně jeden úraz, který vyžaduje lékařské ošetření, a bohužel více než 200 dětí a dospívajících každoročně v důsledku úrazu umírá. Zatímco v minulosti lékaři ošetřovali nejvyšší počet úrazů v období letních prázdnin, v současnosti patří mezi nejrizikovější měsíce září, leden, únor a březen. Nejčastěji dochází ke vzniku úrazu ve školním (28,9 %) a v domácím prostředí (25,8 %). Rodiče českých školáků navíc často nevědí, jak úrazům dětí předcházet. Vyplynulo to z šetření České pojišťovny.

Více informací na www.next.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*