Štěpánka Štrougalová, Malý dobrodruh
Štěpánka Štrougalová z Baby clubu Juklík. Foto: www.juklik.cz

Ne každé dítko vyhledává s radostí povinnou školní docházku. Usnadněte jim pochopit, že škola není jenom spousta povinností, ale je to také šance, jak se dozvědět spoustu nového a navázat nová přátelství. Matka čtyř dětí, Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, radí, jak doma vytvořit tu pravou předškolní atmosféru a co udělat pro to, aby byl první den ve škole nezapomenutelný.

Překvapte znovu aktovkou i vítacím kornoutem

Pokud už aktovku, penál a vše potřebné vaše ratolest má, nechte to zatím schované doma ve skříni. Dítě se nedokáže dlouho těšit a aktovka by se mohla okoukat. Bude stačit vše připravit tak dva až tři dny před prvním školním dnem. I když – víceméně – dítě první den aktovku nepotřebuje, určitě mu ji dopřejte. Co by to bylo za prvňáčka bez aktovky! A zjistěte si také, jak to chodí ve vaší škole s přezutím. Někdy zapomenutý sáček na bačkůrky zbytečně nadělí pár slziček.

Vítací kornout pro nové kamarády

„V Česku se pomalu ale jistě začíná zabydlovat tradice „vítacích kornoutů“. Zjistěte si, jaké jsou zvyky ve vaší škole. Kornout nemusí být plný sladkostí. Dobře mohou posloužit i sušené ovoce či bonbonky zvlášť balené. Ať tak nebo tak, může tento zvyk krásně pomoci k prolomení prvopočátečních dětských rozpaků. A pokud si s dítětem budete zdobit či dokonce přímo vyrábět vlastní kornout, těšení na první školní den bude nabírat na obrátkách. Nebudete-li stíhat, aspoň nechte dítě vybrat kornout v obchodě samo. Je přeci už skoro školákem, tak má právo být samostatné,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Udělejte z prvního školního dne událost

Ne všechny školy mají harmonogram prvního dne stejný. Děti tam mohou být pár minut, hodinu, ale taky celé dopoledne. Tyto informace proto sledujte už nyní na webových stránkách vaší školy nebo na vývěskách. A nezapomeňte si zjistit i to, zda můžete být ve škole s dítětem i vy, případně babičky a dědečkové. „Pokud jen trochu můžete mít v tento sváteční den volno, zařiďte si ho. Užívejte výjimečné chvilky tohoto dne s dítětem. Udělejte si po návštěvě školy pěkný výlet, zajděte do cukrárny. Zkrátka povzneste první školní den na nezapomenutelný,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová

S focením to nepřehánějte

Ano, na tento den budete po letech vzpomínat prostřednictvím fotografií, ale nezapomeňte přes čočku fotoaparátu vstřebávat krásné okamžiky tohoto slavnostního dne. Pro vzpomínku stačí jedna, dvě fotky. Vaše pocity z prvního dne vám vydrží déle než fotografie v počítači.

Květina pro paní učitelku a talisman pro dítě

Květina paní učitelku potěší pokaždé, ale i v tomto případě by nebylo špatné zjistit, co je zvykem právě ve vaší škole. „Zato dítěti nezapomeňte přibalit nějaký ten talisman pro štěstí, klidně malinký. Může si schovat do kapsy malý obrázek od vás, korálek, kamínek ze společné dovolené, knoflíček pro štěstí… To vše ho hezky zklidní,“ říká z vlastní zkušenosti Štěpánka Štrougalová.

Více informací na www.juklik.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*