Fotografování chytrými mobilními telefony dobývá svět – na tom není zase tak nic nového. Revoluce se však odehrává v tom, jak rychle se vyvíjí schopnost nových modelů nahradit i poměrně pokročilé fotoaparáty. Co tedy sledovat? A jaké jsou nejlepší fotomobily?

Nejlepší fotomobily
Význam slova „fotografovat“ se mění, fotomobily získávají půdu pod nohama. Ilustrace: Depositphotos.com

Web Fotoguru.cz známého fotografa Jana Rybáře mnoho let systematicky mapuje scénu klasické telefonů – autor osobně po mnoho dní testoval všechny výrazné aparáty posledních let. A stránka zachycující nejlepší fotoaparáty pro různé typy uživatelů má na jeho webu již přes půl milionu návštěv.

Nyní však, jak přiznává, se časy mění a i tradiční fotografové připouštějí, že mobily je třeba brát vážně. A ne jeho webu se začaly objevovat i recenze mobilních telefonů. Klíčový je dle expertů aspekt, který bývá často přehlížen: a to schopnost mobilů nabídnout uživatelům mnohem více “automatických funkcí” než běžné aparáty. Pojďme to trochu vysvětlit.

Jak vystopovat nejlepší fotomobily

Podle série článků na webu Fotoguru.cz a zejména podrobného přehledu “nejlepší fotomobily” není žádnou novinkou, že mobily postupně nahradily obyčejné kapesní kompakty za pár tisíc. Méně zjevným jevem však je, že do ohrožení se stále více dostávají i “pořádné foťáky”. A to i když kvalita fotografií z nich je samozřejmě nadále výrazně lepší.

Důvod? Schopnost mobilů nabídnout lidem přesně to, co chtějí. Ač pořádné fotoaparáty samozřejmě nezmizí, pro mnoho běžných uživatelů je logicky klíčové, aby pořídili skvělé fotky z rodinného výletu nebo dovolené někde u moře. A právě zde, možné až paradoxně, mají již nyní mobily navrch. Dokáží totiž používat umělou inteligenci, tedy hlavně upravovat fotografie v reálném čase na základě toho, co je zrovna před objektivem.

Huawei P30 Pro za špičce v umělé inteligenci

Nejdále v tom v danou chvíli došel model Huawei P30 Pro (recenze zde), který dokáže fotografie vylepšovat opravdu pozoruhodně. A zatímco dříve to byly změny často hodně divoké, nyní už jsou systémy mnohem chytřejší a zásahy jemnější a tedy přirozenější. Zeleň v přírodních záběrech se tedy stává živější, pozadí u portrétů rozmazanější, barevné vyvážení atraktivnější.

Samozřejmě, pro tradiční fotografy toto není zatím příliš lákavé, pro běžné spotřebitele však pochopitelně ano. Fotografové jsou zvyklí, že světlejší nebe u klasických foťáků bude často “přepálené”, ale mobily to dokáží vyřešit a nebo uměla ztmavit. Právě podobné aspekty mohou dle expertů podpořit nejen nejlepší fotomobily jako Huawei P30 Pro, ale obecně celý obor fotografování mobilem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*