Jaro už klepe na dveře, a proto se redaktoři Malého dobrodruha rozhodli pro vás vybrat pár nejzajímavějších akcí v Česku, ale i v Evropě, které byste měli zaručeně letos vyzkoušet.

1. S pohodou jarní přírodou aneb chůzí ke zdraví

Jaro je tady! Přesvědčte se o tom v sobotu 9. března na 2. ročníku turistického pochodu „S pohodou jarní přírodou“, který pořádá Klub Českých turistů. Trasa povede z Týnce nad Sázavou do Jílového u Prahy, start v 6:30 až 11:00 a její délku můžete přizpůsobit svým schopnostem (případně nožičkám vašich dětí nebo jejich váze v krosně). Právě pro rodiny je určena skutečně krásná trasa dlouhá 15 km. Tenhle výlet je navíc doslova za hubičku: děti do 15 let platí 5 Kč, ostatní 20 Kč a ještě na jeho závěru získáte „pohodový“ diplom!

2. Jarní radovánky na farmě

Farma Blaník, Malý dobrodruh
Prožijte den na opravdové farmě. Foto: www.farmablanik.cz

Od soboty 27.dubna bude zpřístupněn Farma-park u Vlašimi. Rodiny s dětmi zde najdou všechna domácí zvířata ve velkých výbězích, drůbež na skutečném venkovském dvorku, divoká handicapovaná zvířata v klecích a mnoho atrakcí – od jízdy na poníkovi a oslovi, přes obrovskou trampolínu, Keltský dřevěný hrad se skokem do sena, lanovku pro děti, tajemnou jeskyňku, brnění Blanických rytířů, dlouhou skluzavku z Blaníčku, Les nočních skřítků, Blanický poklad, Keltského druida s laserovýma očima atd. Každý den kromě pondělí se tady můžete zúčastnit interaktivního Blanického desetiboje o ceny a každou sobotu shlédnout svatbu zvířat (27.4. si bere oslík Ramisan osličku Nelli) a každou neděli křest nově narozených zvířátek (28.4. křest jehňátek a králíčků).

3. Napříč Evropou s dětmi

Eurolines, Malý dobrodruh
S dětskými autosedačkami v autobusech Eurolines může celá rodina procestovat Evropu. Foto:www.eurolines.cz

Přemýšlíte, jak překvapit vaše ratolesti a zároveň si dopřát i s nimi trochu pohodlného poznávání? Máme pro vás tip: Vydejte se luxusními autobusy Business Class autobusové společnosti Eurolines do těch nejzajímavějších zoologických zahrad v Evropě! Zkušení rodiče z této firmy je za vás už navštívili a teď pravidelně autobusy (i s dětskými autosedačkami!) vyrážejí do ZOO v Berlíně, Drážďanech, Bratislavě, Brně, Budapešti, Vídni nebo v Mnichově.

4. S kulíškem za poznáním

V údolí Dynčák v Beskydech najdete Kulíškovu naučnou stezka, která dětem zábavně přibližuje zajímavosti této CHKO. Je dlouhá 2,5 kilometru (takže to ujdete i s těmi nejmenšími či dokonce s kočárky) a vy se zastavíte na 10 místech, kde si můžete odpočinout i se něco dozvědět. Průvodcem vám bude kulíšek – vzácný druh u nás vůbec nejmenší sovy. Představí vás kuňce, ještěrce veverce, rysovi, černému čápovi… Poví vám, jak žijí, čím se živí a mnoho dalšího. Můžete si vlézt do zvětšeniny kulíškova domečku, vyzkoušet si rovnováhu na kladině, anebo nakrmit ovečky.

5. Plavba na lodi pokladů

Džunka, Malý dobrodruh
Zkuste najít poklad při plavbě lodí. Foto: www.dzunka.cz

Toužíte po zcela výjimečné, dobrodružné dovolené, a to i s dětmi? Co byste řekli tomu, plavit se po evropských mořích i řekách na plavidle, jehož kolegyním se po 2000 let přezdívalo lodě pokladů? Kapitán Petr Žáček se svou ženou Lucií zrekonstruovali nádhernou džunku Esperanzu (mimochodem podobné brázdí vody starého kontinentu už jen tři) a právě se vydávají na pětiměsíční expediční plavbu, během níž urazí 7200 kilometrů! Začnou na holandských kanálech, pak se přes Belgii přesunou do Francie a nakonec zakotví 7. září 2013 v italském Garganu. A vy můžete být při tom! Celá plavba je rozdělena do týdenních pobytů a vy se sem můžete vydat i se svými blízkými, včetně dětí starších 10 let Jen pozor: do dvoulůžkové a čtyřlůžkové kajuty se vejde šest osob, takže pozorně vybírejte, komu takový krásný dárek dáte… Více na www.dzunka.cz

6. Co dělají ryby na jaře?

Viděli jste už někdy, co se odehrává v českých rybnících? Tento neobvyklý zážitek si můžete dopřát v Modré u Uherského Hradiště. Nedávno tam otevřeli expozici Živá voda s proskleným tunelem 6,5 metrů pod vodní hladinou, při jehož návštěvě se můžete rybám podívat přímo do očí!

7. Kurz focení dle vašich potřeb

Fotokurz, Malý dobrodruh
Naučte se fotit jako profíci na místech, která máte nejraději. Foto: www.amaze.cz

Nechce se vám trmácet nikam na kurz fotografování, toužíte po individuální konzultaci či to máte komplikované se sháněním paní na hlídání? Zkuste soukromý workshop fotografa Jana Rybáře, vítěz soutěže Czech Press Photo. Vyberte si místo, které by se vám líbilo nejvíc – může to být u vás doma, anebo ve vaší oblíbené kavárně a pak vyrazíte někam do města či přírody. Začátečníci se naučí základní fotografické dovednosti a s několika praktickými triky budou doslova přes noc schopni fotit ještě mnohem lépe. Pokročilí se zase mohou zdokonalovat v složitějších technikách, či prostě zkoumat přesně to, co zkoumat chtějí. Více na www.amaze.cz.

8. Pohádková odpoledne s Ferdou Mravencem

Taky jste právě začali se svými dětmi číst slavnou knihu Ondřeje Sekory Ferda Mravenec? Pak jsou pro vás krásným doplňkem nedělní stejnojmenná divadla, která začínají ve 14 hodin v pražském Divadle Palace. Dobrodružství šikovného mravence s červeným šátkem, jeho popleteného přítele Brouka Pytlíka i krásné Berušky jistě nadchne děti i dospělé.

9. Nedělní špetka kultury s muzikály

A ještě jeden pražský kulturní tip na volné neděle: V Divadle Hybernia dávají oblíbený rodinný pohádkový muzikál Kapka medu pro Verunku. Vydat se na něj můžete, dle akčnosti (nebo spíše spánkových termínů) vašich dětí v 11 nebo v 15 hodin. Všechny generace prý dojme příběh o lásce, přátelství, o modré planetě a o tom, jak to bylo anebo mohlo být dál v království Popelky, Zlatovlásky a Hloupého Honzy, jestli uměli vládnout a jestli náhodou neudělali někde chybu.

10. Putování Prahou

Chcete i se svými dětmi poznat naši metropoli trochu jinak? Pojďte jí tedy letos již po dvanácté putovat s Klubem českých turistů a jeho projektem „Prahou turistickou po celý rok“. Hned v dubnu se můžete vydat na Procházky jarní Prahou (úterý 17:00 – 19:00, čtvrtek 16:30 – 18:00 hod.). Program: 4.4. Po stopách zrušených tratí: Vlečka ČKD a Vítkovská trať, 9.4. Keltskou stezkou do Komořan, 11.4. Z Čimic do Čimic přes Brnky, 16.4. Památné stromy 2, 18.4. Jarní výšlap okolím Uhříněvsi, 23.4. Pražskými tunely do protiatomového krytu, 25.4. Po cestách Prahou 12, 30.4. Pražské potoky – Botič. Více na www.prahouturistickou.cz.

Náš tip:

Jarní bundička do batůžku:

Skibi, Malý dobrodruh
Buďte připraveni na jakékoliv jarní počasí. Foto: www.skibi.cz

Lehkou jarní bundičku Saturate s prachovým peřím jednoduše sbalíte do malého cestovního pytlíčku, který se vejde do každého dětského batůžku. Oceníte jí při výletech a vycházkách na jaře, kdy se počasí může nenadále ochladit. Bunda spolehlivě odolá i menšímu dešti a výborně chrání a izoluje před chladem. Nezbytnou součástí bundy jsou i reflexní prvky pro větší bezpečnost dětí. Barva žlutá, doporučená cena 1870 Kč.

Mikina do každého počasí:

Funkční dětská windfleecová mikina Kortteli spolehlivě ochrání děti před chladným jarním vzduchem a také lehkým deštěm. Příjemný a lehký fleecový materiál dobře odvádí vlhkost od těla a tak udržuje děti v suchu a teple i při náročných dětských hrách. Barva růžová, doporučená cena 1290 Kč. Obojí prodává www.skibi.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*