Vaše děti si zaslouží prožít jarní prázdniny na sněhu. A kam jinam vyrazit, nežli do ráje lyžařů, do Jižního Tyrolska. Lyžování na mnoha sjezdovkách, sáňkování a zábavní park vaše ratolesti dozajista zabaví a také unaví.

Jižní Tyrolsko, Malý dobrodruh
Nejen děti se vyžívají v zimních radovánkách. Foto: www.suedtirol.info

Jižní Tyrolsko/Südtirol na severu Itálie se může pochlubit perfektně upravenými sjezdovkami, 300 slunečními dny v roce a výborným jídlem – to z něj dělá místo pro dokonalou rodinnou dovolenou. Statistiky uvádějí, že tady svítí sluníčko 300 dnů v roce. Jako by se po přejetí Brennerského průsmyku roztáhla slunečná opona.

Dalším trumfem je místní jídlo. Kombinace rakouské a italské gastronomie, která je pro Jižní Tyrolsko typická, chutná hlavně dětem. Knedlíky, špagety, pizza, bílé klobásky či lasagne by mohly jíst každý den. A tohle přesně na jídelních lístcích jihotyrolských horských chat najdete.
Na každém kroku je tu také cítit, že „bambini“ v Itálii hrají prim. „Děti jsou pro Italy vše, jsou číslo jedna v rámci rodiny,“ říká lyžařský instruktor Ladislav Janků, který už šest let pracuje v lyžařském středisku Seiser Alm/Alpe di Siusi ve školičce Schlern 3000 Sciliar.

Tipy, kam vyrazit za sněhem:

Obereggen: Dětský park Brunoland

Přímo pod skalním masivem Latemaru se vine 48 kilometrů sjezdovek, které patří mezi nejlépe udržované v Alpách (a to díky firmě TechnoAlpin vyrábějící zasněžování, která vznikla právě zde). Z hotelu či apartmánu je to na sjezdovku jen pár kroků. Nechybí tu snowpark s half-pipe. Vyzkoušet zde můžete také sáňkařskou dráhu s večerním osvětlením. Středisko je přehledné, a tak se tu děti neztratí.
Malí návštěvníci mohou vyzkoušet dětský park Brunoland s dvěma pojízdnými koberci (30 a 50 m). Stojí u sjezdovky Ebenpiste. Nechybí zde skákací hrad, lyžařský kolotoč a další pomůcky. Jednou týdně chodí na kontrolu medvěd Bruno, aby si s dětmi zalyžoval.
Téměř na každý den tu připravují nějakou akci: v pondělí si děti mohou nechat namalovat obličej, ve středu se hledá poklad, který tu Bruno schoval, na páteční sněžné party se stavějí sněhuláci.
Nový dětský park mají také v sousedním středisku Karersee/Carezza (Snow Kid’s park King Laurin). Děti v Karersee mohou také vyrazit do dětského snowparku, v němž jsou boxy, raily, skoky upravené pro nejmenší lyžaře.
www.eggental.com

Seiser Alm: Bezpečí v první řadě

Bezpečné lanovky se zábranami, ze kterých děti nesklouznou, červené a modré široké „dálnice“ a dvě lyžařské školy. To je Seiser Alm/Alpe di Siusi, nejvýše položená pastvina v Evropě, se 60 km sjezdovek v krásné kulise Dolomit pod vrcholy Schlernu/Sciliaru, Langkofelu/Sassolungo a Plattkofelu/Sasso Piatto. V “modré” lyžařské škole Schlern 3000 Sciliar učí instruktor Ladislav Janků z Brna.
Zdejší raritou, které vaše děti propadnou, je cestování za čarodějnicemi. Na mnoha vrcholech u lanovek jsou dřevěné sochy čarodějnic, ke každé z nich je i pohádkový příběh. Kudy putovat po stopách čarodějnic vám ukáží šipky, najdete to i v lyžařské mapě.
Starší děti zaujme snowpark, který patří mezi nejlepší v Itálii. Je tu i U-rampa. Jen jim neříkejte, že skuteční mistři zde skáčou přes horské boudy farmářů, aby to nechtěly vyzkoušet. www.alpedisiusi.info

Eisacktal: Pro nelyžaře jsou připraveny sáňky

Eisacktal/Valle Isarco ležící nad Brixenem/Bressanone nenabízí superobří střediska, ale příjemné menší rezorty a celkem 140 km tratí v pěti střediscích. Plose, Gitschberg-Jochtal, Rosskopf, Ratschings-Jaufen, Ladurns-Gossensass – to jsou spíše menší rezorty s kulisou 2500metrových vrcholů. Nejznámější je Plose s parádní devítikilometrovou sjezdovkou Trametsch.
V Eisacktalu najdete kolem padesáti sáňkařských drah. Od krátkých sjezdů po desetikilometrové osvětlené trasy z Plose nebo z Rosskopfu. Například sáňkařská dráha v Rosskopf u Sterzingu/Vipitena byla v roce 2011 vyhlášena v Německu vítězem mezinárodního testu v německojazyčné oblasti. Rudi Run 1 a Rudy 2 na Plose patří k nejdelším na severu Itálie. Vykoupat se můžete ve wellness komplexu Balneum ve Sterzingu/Vipiteno nebo v, Alpinpool in Meransenu či v Aquareně v Brixenu. www.eisacktal.com

Dovolená v soukromí na horské farmě

I v zimě je možné strávit dovolenou na horské farmě. Je to zajímavá alternativa k ubytování v hotelu nebo penzionu. A děti takové ubytování ocení, protože stačí vyběhnout před dům a zahájit koulovou bitvu, postavit sněhuláka nebo jít do stájí obdivovat domácí zvířata. www.redrooster.it

 Jižní Tyrolsko je plné Family-Friendly hotelů

A kde se ubytovat? Třeba v jednom z 27 hotelů, které získaly nálepku Family-Friendly. Zaměřují se na rodiny s dětmi a pro své nejmenší návštěvníky připravují bohatý program. Děti mohou vyrazit s instruktory lyžovat, sáňkovat nebo na procházku. Nechybějí tu herny ani zábavní program. Například v údolí Hochpustertal/Alta Pusteria vyzkoušejte hotel Rainer v Sextenu/Sestu. www.familienhotels.com

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách: www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také náš nový online magazín Dolomity na www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, jak rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem mohou čtenáři i soutěžit: stačí, když si objednají dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlou fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (fakturu proplatí do výše 2500 eur). Více informací www.suedtirol.info/prazdniny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*