Mistry čínského kláštera je možné spatřit i u nás v Evropě. V rakouském hotelu Larimar vám předvedou speciální cvičení i masážní techniky, s nimiž roztaje ztuhlé tělo i unavená mysl.

Mniši Larimar, Malý dobrodruh
Hotel Larimar v rakouském Stegersbachu se zaměřuje na spojení Východní a Západní medicíny. Foto: www.larimarhotel.at

Šaolinský mnich se nesmí ženit, mít děti, jíst maso a zapovězena je mu spousta dalších příjemných věcí. Snad právě tato askeze jim otevírá jiné smysly. Dovedou se napojit na cítění druhých a dokonce jim pomoct s problémy. To nadchlo Johanna Haberla z rakouského Stegersbachu, který vytváří místo, které má spojit Západní svět s tím Východním, aby si vzájemně předávaly to nejlepší.

Letos tady však mají něco skutečně nevídaného. Do Larimaru se 1. července přestěhují dva mistři z čínského kláštera Shaolin, aby léčili znavené Evropany. „Hodně jsem cestoval po Číně. Navštívil jsem také císařské kláštery, kde jsem se věnoval meditaci a v jednom z nich – v shaolinském chrámu Shenyang Huang Si Tempel jsem potkal mnichy, kteří mne jednoduše nadchli. Prezentoval jsem jim můj projekt, prostředí, ve kterém se nachází, a přesvědčil jsem je, aby se vydali do Evropy se mnou. Nutno říct, že předtím nikdy nevytáhli ze svého kláštera paty,“ usmívá se Johann Haberl.

Mniši si ovšem dali podmínku – nejprve musí vidět, že místo je zdrojem pozitivní energie. Johann Haberl jim tedy zaplatil cestu do Evropy a velmistr Liu Xinping a mistr Kung Fu Zhou Yang pak už zůstali. Návštěvníkům Larimaru chtějí pomoct najít klid, aby dokázali sjednotit svou duševní, mentální i tělesnou sílu. „Ze své zkušenosti mohu říct, že mě přesvědčili o jedné nadčasové pravdě, a sice když je člověk v klidu, je sobě nejblíž a může tak dokonale využít svou energii a daří se mu všechno, na co sáhne,“ říká Johann Haberl.

Pokud chcete najít shaolinský klid, v Larimaru máte hned několik možností: Každý den se můžete s mnichy vydat na krásnou louku kolem rybníka na cvičení Taiji a na lekce Qi Gongu a Kung Fu. A samostatnou kapitolou jsou speciální terapeutické shaolinské masáže zvané Tuina. „Naše tělo je propojeno se všemi orgány reflexními zónami. Proto se zaměříme nejprve na ně. Přiložíme baňky a zjistíme, kde máte blokády – na tom místě vám totiž po sejmutí baňky zůstane modřina, která samozřejmě za pár dní zmizí. Když blokádu nemáte, místo pouze krátkodobě zčervená. Masáž samotná je velice příjemná, ačkoliv první den po ní pak můžete cítit doslova celé tělo, druhý den ale vše ustane,“ upozorňuje na zkušenosti ze své více než čtyřicetileté praxe Mistr Liu.

Tajná léčivá procedura

Gua Sha je tajnou terapeutickou technikou shaolinkých mistrů. Jejím cílem je uvolnění blokád, ovšem místo baněk používají mniši speciální tupý nástroj z minerálu jadeit, kterým drhnou vaše tělo. Na to vám ale nejprve nanesou speciální směs oleje s čínskými bylinami a zázvorem, který zejména v zimě krásně zahřeje. Přiložení jadeitu na ta správná místa pak prý dokáže přímo zázraky – je-li například umístěn v oblasti boku, měl by pomoct při bolestech a ledvinových kolikách. Není se tedy podle mnichů čemu divit, že v jejich původní vlasti měl po dlouhá staletí větší cenu než zlato. Kromě léčivé moci totiž prý chrání i před nepříjemnostmi, působí blahodárně na psychiku a přináší tichou radost z prostých věcí. Co si přát víc?

Kde se potkává Východ se Západem

Hotel Larimar v rakouském Stegersbachu nabízí wellness, kterým chce spojit Východní a Západní léčivé a terapeutické techniky. O návštěvníky se tady stará tým lékařů, psychologů, terapeutů, trenérů, kosmetiček a mnohých dalších. Vyzkoušet si mohou tradiční čínskou medicínu, ajurvedu z Indie, shiatsu z Japonska, Lomi Lomi Nui z Havaje nebo masáž kameny Larimar z Karibiku. Trochu jinak než kdekoliv jinde je tady pojednán i wellness svět. Nechybí termální lázně, vyhřívané venkovní i kryté bazény s masážními tryskami a podvodní hudbou, nejrůznější hydromasážní lavice, vodní chrliče či saunová zóna i oáza klidu. Pořádají zde pravidelně kurzy tance, zdravého vaření, degustace vín nebo třeba kurzy kvalitního spánku. Stegersbach leží v rakouském Jižním Burgenlandu. Energii můžete načerpat při procházkách mírně kopcovitou krajinou porostlou lesy a vinicemi s lahodným vínem, ve špičkových termálních lázních, při golfu nebo cyklistice. Více informací najdete na www.larimarhotel.at.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*