Již za pár dnů, 5. – 7. října 2012, vypukne ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku tradiční Karlovský gastrofestival – svátek všech gurmánů a milovníků (nejen) valašské kuchyně. Vyrazit na něj můžete i s dětmi, určitě se nebudou nudit. Pořadatelé při přípravě bohatého programu mysleli i na malé návštěvníky.

Hlavní program Karlovského gastrofestivalu, tzv. Gastro tour s mezinárodním farmářským trhem, se bude konat v sobotu 6. a neděli 7. října vždy od 10 do 18 hodin. V této době můžete navštěvovat místní hospody a další gastro zastávky (letos celkem 10) a ochutnávat různé speciality a krajové produkty ve stáncích. V nabídce hospod a restaurací budou mj. králičí, rybí či jehněčí speciality – tedy dobroty, které jsou vhodnou součástí jídelníčku dětí. Ve stáncích nebudou chybět frgály a další valašské pečivo, valašské sýry, marmelády, mošty, biozelenina, uzeniny a další typické krajové produkty. Díky účastí maďarských a italských producentů si budete moci koupit také různé krajové produkty z Maďarska a Itálie. Vstup na Gastro tour je zdarma. Mezi gastro zastávkami rozptýlenými v údolí Léskové na téměř 3,5 kilometrech vás sveze turistický vláček, koňský povoz a historický autobus. Bez obav ale můžete s dětmi vyrazit pěšky po cyklostezce Bečva, vedené bezpečně stranou silnice, a udělat si hezkou podzimní procházku valašskou krajinou.

Jedna z gastro zastávek bude vyhrazena přímo dětem – u Pensionu Školka, jehož součástí je velká zahrada s bohatými možnostmi vyžití pro děti. Bude možné tu využít i službu „Dětské odložny“ – hlídání dětí s programem a tvořivými dílnami. Malým hostům bude ušita na míru i zdejší gastro nabídka: palačinky, šulánky s mákem či švestkový koláč. Nechejte děti, ať si chvíli pohrají s animátory, a zaskočte třeba na zabíjačku k hotelu Galik.

Ať už se ale i s dětmi vypravíte na degustaci kamkoli, nudit se nebudou. Vybrané hospody a restaurace v údolí Léskové jsou vybaveny dětskými koutky nebo venkovními atrakcemi, které zpříjemní čekání na objednané pokrmy.

S dětmi si také můžete dopřát dobrodružný zážitek. Můžete s nimi vzlétnout v horkovzdušném balónu a porozhlédnout se po údolí z výšky (za příznivých povětrnostních podmínek). Krátké vzlety v režii týmu HaBalon se konají v sobotu i v neděli u Gril srubu Razula.

Atraktivní zábavu slibují i doprovodné programy. Po oba dny se budou konat kuchařské show, které se mohou pro děti stát zajímavou podívanou, stejně jako návštěva soutěže o nejlepší frgál. V sobotu u Penzionu U Dorňáků od 17 hodin zahraje kapela Darebend. O hodinu později začíná Zakarpatská veselice v Areálu Lésková s pravou vatrou, cimbálovkou z Užgorodu a ukázkami tanců.

A pokud by děti procházka valašskou gastronomií přestala bavit, můžete s nimi podniknout i další zábavu. Vyrazte třeba na výlet po nové Kulíškově naučné stezce. Ta začíná u gastro zastávky Hotel Pod Javorem a končí u hotelu Horal. Měří jen 2,5 km a má 10 zastavení. Na konci cesty si mohou děti nakrmit a pohladit ovečky.

S většími dětmi zkuste 6 km dlouhou turistickou trasu Hledej poklad na Galiku, která je volně inspirována geocachingem. Start i cíl je v hotelu Galik, v jehož recepci obdržíte tištěné instrukce. Cestou můžete navštívit rozhlednu Miloňová, která byla nově otevřena v minulých dnech.

Nezapomeňte do tašky přibalit plavky. Co děti nikdy neomrzí, jsou vodní radovánky. V hotelu Horal s nimi můžete zaplout do termálních bazénů Wellness Horal v hotelu Horal. Slaná voda je vyhřívána až na 36°C. K dispozici je malý bazének pro nejmenší děti, zábavně relaxační bazén s jeskyní, divokou řekou a dalšími atrakcemi a plavecký bazén. Když bude pěkné počasí, můžete si užít sluneční paprsky na venkovní terase – vy u šálku dobré kávy a děti třeba při ochutnávce dortů a zmrzliny.

Podrobnosti o Karlovském gastrofestivalu: www.karlovskygastrofestival.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*